Contador - TdFAlberto Contador (Astana) w przepięknym stylu zwyciężył 15 etap Tour de France i został jego nowym liderem.

Niedzielny etap z Pontarlier do stacji narciarskiej Verbier o długości 207,5 kilometrów, był tym na co kibice kolarstwa czekali od dwóch tygodni.

Krótko po starcie z peletonu zaatakowali: Franco Pellizotti (Liquigas),Jurgen Van Den Broeck (Silence), Egoi Martinez (Euskaltel), Fabian Cancellara (Saxo Bank), David Arroyo (Caisse d’Epargne), José Ivan Gutierrez (Caisse d’Epargne), Christophe Kern (Cofidis), Amael Moinard (Cofidis), David Moncoutié (Cofidis), Pierrick Fedrigo (Bbox), Ryder Hesjedal (Garmin), Simon Spilak (Lampre).

Po pokonaniu 6 kilometrów do prowadzącej grupy dojechali: Mikel Astarloza (Euskaltel), David Millar (Garmin) i Tony Martin (Columbia).

Na kolejnych kilometrach kilku kolarzy z czołówki nie wytrzymało tempa, a na przodzie pozostali: Hesjedal, Van Den Broeck, Astarloza, Cancellara, Ivan Gutierrez, Moinard, Moncoutié, Fedrigo, Spilak, Flecha. Ich przewaga na 135 kilometrze, na jednej z premii górskich wynosiła 3:25. Na czoło peletonu wysunęli się kolarze Astany oraz Liquigasu, którzy w szybkim tempie odrabiali stratę do ucieczki.

Gdy do mety pozostało 18 kilometrów na samotną akcję z prowadzącej grupy zdecydował się Spilak. Za nim ruszył Astarloza.

Jednak tempo w peletonie bardzo wzrosło, głównie za sprawą kolarzy z Saxo Banku i u podnóża ostatniej finałowej premii górskiej Verbier (kategoria 1; długość 8,8 km; średnie nachylenie 7,5%) większość uciekinierów została wchłonięta. Na czele utworzyła się grupa około 20 kolarzy, w której jechali m.in. Contador, Armstrong, bracia Schleck, Nibali, Kreuziger, Wiggins, Evans oraz Sastre.

Na 5 kilometrów do mety na atak zdecydował się Contador. Hiszpan w błyskawicznym tempie zostawił pozostałych rywali na kilkadziesiąt metrów. W pogoń za nim ruszył Andy Schleck. Pozostali kolarze oglądali się na siebie. Obok Armstronga pojawił się jego kolega z drużyny Kloden, który pomagał Amerykaninowi.

Zobacz atak Contadora ( pomiędzy 7:30 a 7:58)

Przewaga Contadora 4 kilometry przed metą wynosiła 22 sekundy nad Andym Schleckiem i 42 sekundy nad grupą Armstronga. Hiszpan w niesamowitym tempie pewnie wspinał się do Veriber.

Z grupy Armstronga odskakiwali kolejni zawodnicy: Wiggins, Frank Schleck, Vincenzo Nibali, Cadel Evans, Carlos Sastre.

Ostatecznie Contador zwyciężył 15 etap Tour de France, drugi na mecie zameldował się Andy Schleck ze stratą 43 sekund, trzeci był Nibali, który stracił 1:03.

Liderem wyścigu został Alberto Contador, drugi ze stratą 1:37 jest Lance Armstrong, a trzeci Bradley Wiggins.

Jutro kolarze będą odpoczywać przed decydującymi o losach wyścigu etapami. Wtorkowy i środowy etap to górskie odcinki w Alpach. W czwartek kolarze zmierzą się z czasem na dystansie 40,5 km. W piątek pagórkowaty etap, a w sobotę m.in. 21 kilometrowa wspinaczka ze średnim nachyleniem 7,6 % pod Mont Ventoux! Zapowiada się ciekawy tydzień.

Pełne wyniki i klasyfikacje znajdziesz > tutaj

Mapy i profile poszczególnych etapów znajdziesz > tutaj

Zobacz ostatnie kilometry i zwycięstwo Contadora:


Foto:www.corvospro.com