fot. Israel Cycling Academy

Ben Hermans (Israel Cycling Academy) zdobył jako pierwszy Kitzbüheler Horn i triumfował na trzecim etapie Tour of Austria.

W trzecim dniu austriackiego wyścigu na kolarzy czekały już poważne góry. Etap liczył ponad 133 kilometry, a ostatnie 7200 metrów to wspinaczka o średnim nachyleniu 12,5 %.

W ucieczkę dnia zabrali się: Aaron Gate (Aqua Blue Sport), Arjen Livyns (Vérandas Willems-Crelan), Roy Goldstein (Israel Cycling Academy), Davide Orrico (Team Vorarlberg-Santic), Andi Bajc (My Bike-Stevens), Andreas Graf (Hrinkow Advarics Cycleang) i Gregor Gazvoda (Adria Mobil).

Ich przewaga wyniosła maksymalnie cztery minuty, ale w miarę zbliżania się do finałowego podjazdu peleton zaczął niwelować dystans. Na dwóch górskich premiach trzeciej kategorii o punkty walczyli przede wszystkim Gate i Orrico. Obaj zrównali się w punktami w tej klasyfikacji i jako pierwsi zostali wchłonięci przez peleton.

Już na 18 kilometrów przed metą ucieczka przeszła do historii, a na czele grupy kręcili kolarze Dimension Data. Początek wspinaczki to typowa selekcja od tyłu i tempa nie wytrzymali między innymi Wout Van Aert (Vérandas Willems-Crelan) czy Stephan Rabitsch (Team Felbermayr-Simplon Wels).

3 kilometry przed metą na mocny atak zdecydował się Matteo Badilatti (Team Vorarlberg Santic). Niestety akcja Szwajcara nie trwała zbyt długo, ale grupa faworytów uszczupliła się do około 10 kolarzy.

Na ostatnim kilometrze zaatakował Ben Hermans (Israel Cycling Academy), a za nim pojechał Hermann Pernsteiner (Bahrain Merida). Belg nie dał się jednak dogonić i został zwycięzcą dzisiejszego etapu i nowym liderem wyścigu. Drugi był Pernsteiner, a trzeci Dario Cataldo (Astana).

Wyniki trzeciego etapu:

1 Ben Hermans (Bel) Israel Cycling Academy 3:30:11
2 Hermann Pernsteiner (AUT) Bahrain – Merida 0:00:09
3 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team 0:00:15
4 Matteo Badilatti (SUI) Team Vorarlberg – Santic 0:00:25
5 Patrick Schelling (SUI) Team Vorarlberg – Santic 0:00:25
6 Mark Padun (Ukr) Bahrain – Merida 0:00:35
7 Mark Christian (GBr) Aqua Blue Sport 0:00:37
8 Javier Moreno Bazan (Esp) Delko – Marseille Provence KTM 0:00:43
9 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team 0:00:45
10 Giovanni Carboni (Ita) Bardiani – CSF 0:00:50
11 Ildar Arslanov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:00:59
12 Riccardo Zoidl (AUT) Team Felbermayr – Simplon Wels 0:01:03
13 Jonas Rapp (GER) Hrinkow Advarics Cycleang 0:01:18
14 Janez Brajkovic (Slo) Adria Mobil 0:01:19
15 Louis Meintjes (RSA) Team Dimension Data 0:01:24
16 Michal Schlegel (Cze) CCC Sprandi – Polkowice 0:01:38
17 Angel Madrazo Ruiz (Esp) Delko – Marseille Provence KTM 0:01:53
18 Giovanni Visconti (Ita) Bahrain – Merida 0:02:03
19 Nikolay Mihaylov (Bul) Delko – Marseille Provence KTM 0:02:09
20 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team 0:02:28
21 Awet Andemeskel (Eri) Israel Cycling Academy 0:02:32
22 Daniel Geismayr (AUT) Team Vorarlberg – Santic 0:02:32
23 Artem Nych (Rus) Gazprom – RusVelo 0:02:51
24 Roland Thalmann (SUI) Team Vorarlberg – Santic 0:03:01
25 Sebastian Baldauf (GER) WSA Pushbikers 0:03:07
26 Julian Cardona Tabares (Col) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:03:14
27 Brendan Canty (Aus) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:03:27
28 Odd Christian Eiking (Nor) Wanty – Groupe Gobert 0:03:36
29 Dominik Hrinkow (AUT) Hrinkow Advarics Cycleang 0:03:47
30 Leszek Pluciński (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:03:47
31 Paweł Cieślik (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:03:47
32 Jose Manuel Diaz Gallego (Esp) Israel Cycling Academy 0:04:22
33 Stephan Rabitsch (AUT) Team Felbermayr – Simplon Wels 0:04:22
34 Alexander Foliforov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:04:26
35 Floris Gerts (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:04:34
36 Markus Freiberger (AUT) Hrinkow Advarics Cycleang 0:04:44
37 Péter Kusztor (Hun) MyBike Stevens 0:04:48
38 Lachlan Morton (Aus) Team Dimension Data 0:05:40
39 Marcel Neuhauser (AUT) Tirol Cycling Team 0:06:12
40 Marco Friedrich (AUT) Tirol Cycling Team 0:06:32
41 Guy Niv (Isr) Israel Cycling Academy 0:06:47
42 Jure Golcer (Slo) Adria Mobil 0:06:54
43 Johannes Adamietz (GER) Tirol Cycling Team 0:07:11
44 Benjamin King (USA) Team Dimension Data 0:07:15
45 Sergey Lagutin (Rus) Gazprom – RusVelo 0:07:15
46 Julien El Farès (Fra) Delko – Marseille Provence KTM 0:07:15
47 Huub Duijn (Ned) Veranda’s Willems – Crelan 0:07:23
48 Nick Van Der Lijke (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:07:23
49 Mathias De Witte (Bel) Veranda’s Willems – Crelan 0:07:29
50 Kanstantsin Siutsou (Blr) Bahrain – Merida 0:07:45
51 Martijn Budding (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:07:47
52 Žiga Grošelj (Slo) Adria Mobil 0:08:05
53 Fabien Doubey (Fra) Wanty – Groupe Gobert 0:08:39
54 Helmut Trettwer (GER) WSA Pushbikers 0:08:51
55 Gregor Gazvoda (Slo) Adria Mobil 0:08:51
56 Davide Orrico (Ita) Team Vorarlberg – Santic 0:08:51
57 Simone Sterbini (Ita) Bardiani – CSF 0:08:54
58 Jacques Willem Janse Van Rensburg (RSA) Team Dimension Data 0:09:11
59 Umberto Orsini (Ita) Bardiani – CSF 0:09:18
60 Kevin Van Melsen (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:09:34
61 Timon Loderer (GER) Hrinkow Advarics Cycleang 0:09:51
62 Senne Leysen (Bel) Veranda’s Willems – Crelan 0:09:53
63 Otto Vergaerde (Bel) WSA Pushbikers 0:09:53
64 Wout Van Aert (Bel) Veranda’s Willems – Crelan 0:09:54
65 Gian Friesecke (SUI) Team Vorarlberg – Santic 0:09:54
66 Frederik Backaert (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:09:54
67 Maximilian Kuen (AUT) MyBike Stevens 0:10:01
68 Gerd Fidler (AUT) MyBike Stevens 0:10:01
69 Daniel Pearson (GBr) Aqua Blue Sport 0:10:34
70 Mitchell Docker (Aus) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:11:00
71 Yevgeniy Gidich (Kaz) Astana Pro Team 0:11:00
72 Ivan Rovny (Rus) Gazprom – RusVelo 0:11:00
73 Nathan Earle (Aus) Israel Cycling Academy 0:11:10
74 Pieter Weening (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:11:10
75 Artyom Zakharov (Kaz) Astana Pro Team 0:11:18
76 Etienne Van Empel (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:11:18
77 Jonas Koch (GER) CCC Sprandi – Polkowice 0:11:23
78 Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team 0:11:23
79 Mark McNally (GBr) Wanty – Groupe Gobert 0:11:23
80 Aljaž Jarc (Slo) Adria Mobil 0:11:38
81 Stefan Pöll (AUT) WSA Pushbikers 0:11:51
82 Kim Magnusson (Swe) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:11:51
83 Enrico Gasparotto (Ita) Bahrain – Merida 0:12:16
84 Matej Mohoric (Slo) Bahrain – Merida 0:12:16
85 Elmar Reinders (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:12:24
86 Evgeny Shalunov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:12:33
87 Dmitriy Kozontchuk (Rus) Gazprom – RusVelo 0:12:33
88 Stephen Cummings (GBr) Team Dimension Data 0:12:42
89 Patryk Stosz (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:12:52
90 Roy Goldstein (Isr) Israel Cycling Academy 0:13:03
91 Johann Van Zyl (RSA) Team Dimension Data 0:13:24
92 Aaron Gate (NZl) Aqua Blue Sport 0:13:24
93 Antonio Nibali (Ita) Bahrain – Merida 0:13:45
94 Robbert De Greef (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:14:00
95 Michael Bresciani (Ita) Bardiani – CSF 0:14:05
96 Arjen Livyns (Bel) Veranda’s Willems – Crelan 0:14:26
97 Iuri Filosi (Ita) Delko – Marseille Provence KTM 0:14:37
98 William Clarke (Aus) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:14:40
99 Sebastian Langeveld (Ned) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:14:40
100 Rok Korošec (Slo) MyBike Stevens 0:14:40
101 Gašper Katrašnik (Slo) Adria Mobil 0:14:40
102 Peter Koning (Ned) Aqua Blue Sport 0:14:45
103 Daniel Savini (Ita) Bardiani – CSF 0:14:45
104 Marco Maronese (Ita) Bardiani – CSF 0:14:45
105 Zico Waeytens (Bel) Veranda’s Willems – Crelan 0:15:00
106 Matthias Krizek (AUT) Team Felbermayr – Simplon Wels 0:15:00
107 Lukas Schlemmer (AUT) Team Felbermayr – Simplon Wels 0:15:00
108 Daniel Lehner (AUT) Team Felbermayr – Simplon Wels 0:15:00
109 Matthias Mangertseder (GER) Team Felbermayr – Simplon Wels 0:15:00
110 Filippo Fortin (Ita) Team Felbermayr – Simplon Wels 0:15:00
111 Daniel Knapp (AUT) Tirol Cycling Team 0:15:00
112 Jannik Steimle (GER) Team Vorarlberg – Santic 0:15:05
113 Yannick Martinez (Fra) Delko – Marseille Provence KTM 0:15:07
114 Pieter Vanspeybrouck (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:15:10
115 Zhandos Bizhigitov (Kaz) Astana Pro Team 0:15:17
116 Jodok Salzmann (AUT) WSA Pushbikers 0:15:27
117 Sven Burger (Ned) Tirol Cycling Team 0:15:40
118 János Zsombor Pelikán (Hun) MyBike Stevens 0:15:44
119 Scott Thwaites (GBr) Team Dimension Data 0:16:29
120 Michel Kreder (Ned) Aqua Blue Sport 0:17:05
121 Patrick Bosman (AUT) Hrinkow Advarics Cycleang 0:17:25
122 Logan Owen (USA) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:17:42
123 Andrew Fenn (GBr) Aqua Blue Sport 0:17:42
124 Tom Devriendt (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:17:48
125 Andreas Hofer (AUT) Hrinkow Advarics Cycleang 0:18:16
126 Marko Kump (Slo) CCC Sprandi – Polkowice 0:18:29
127 Georg Zimmermann (GER) Tirol Cycling Team 0:18:37
128 Andreas Graf (AUT) Hrinkow Advarics Cycleang 0:18:58
129 Shane Archbold (NZl) Aqua Blue Sport 0:19:15
130 Hamish Schreurs (NZl) Israel Cycling Academy 0:19:15
131 Andi Bajc (Slo) MyBike Stevens 0:20:04
132 Daniel Auer (AUT) WSA Pushbikers 0:23:48
133 Markus Kopfauf (AUT) WSA Pushbikers 0:23:48
134 Manuel Porzner (GER) Tirol Cycling Team 0:23:48

Klasyfikacja generalna po trzecim etapie:

1 Ben Hermans (Bel) Israel Cycling Academy 11:26:33
2 Hermann Pernsteiner (AUT) Bahrain – Merida 0:00:18
3 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team 0:00:26
4 Patrick Schelling (SUI) Team Vorarlberg – Santic 0:00:40
5 Matteo Badilatti (SUI) Team Vorarlberg – Santic 0:00:40
6 Mark Christian (GBr) Aqua Blue Sport 0:00:47
7 Mark Padun (Ukr) Bahrain – Merida 0:00:50
8 Javier Moreno Bazan (Esp) Delko – Marseille Provence KTM 0:00:58
9 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team 0:01:00
10 Giovanni Carboni (Ita) Bardiani – CSF 0:01:05
11 Ildar Arslanov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:01:14
12 Riccardo Zoidl (AUT) Team Felbermayr – Simplon Wels 0:01:18
13 Jonas Rapp (GER) Hrinkow Advarics Cycleang 0:01:33
14 Janez Brajkovic (Slo) Adria Mobil 0:01:34
15 Louis Meintjes (RSA) Team Dimension Data 0:01:39
16 Michal Schlegel (Cze) CCC Sprandi – Polkowice 0:01:53
17 Giovanni Visconti (Ita) Bahrain – Merida 0:01:56
18 Angel Madrazo Ruiz (Esp) Delko – Marseille Provence KTM 0:02:08
19 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team 0:02:43
20 Daniel Geismayr (AUT) Team Vorarlberg – Santic 0:02:47
21 Awet Andemeskel (Eri) Israel Cycling Academy 0:02:47
22 Nikolay Mihaylov (Bul) Delko – Marseille Provence KTM 0:02:58
23 Artem Nych (Rus) Gazprom – RusVelo 0:03:06
24 Roland Thalmann (SUI) Team Vorarlberg – Santic 0:03:16
25 Sebastian Baldauf (GER) WSA Pushbikers 0:03:22
26 Odd Christian Eiking (Nor) Wanty – Groupe Gobert 0:03:48
27 Paweł Cieślik (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:04:24
28 Stephan Rabitsch (AUT) Team Felbermayr – Simplon Wels 0:04:37
29 Jose Manuel Diaz Gallego (Esp) Israel Cycling Academy 0:04:37
30 Alexander Foliforov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:04:41
31 Floris Gerts (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:04:49
32 Péter Kusztor (Hun) MyBike Stevens 0:05:03
33 Brendan Canty (Aus) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:05:23
34 Leszek Pluciński (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:05:28
35 Julian Cardona Tabares (Col) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:06:44
36 Markus Freiberger (AUT) Hrinkow Advarics Cycleang 0:06:48
37 Dominik Hrinkow (AUT) Hrinkow Advarics Cycleang 0:06:51
38 Jure Golcer (Slo) Adria Mobil 0:07:09
39 Huub Duijn (Ned) Veranda’s Willems – Crelan 0:07:27
40 Julien El Farès (Fra) Delko – Marseille Provence KTM 0:07:30
41 Nick Van Der Lijke (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:07:38
42 Mathias De Witte (Bel) Veranda’s Willems – Crelan 0:07:44
43 Žiga Grošelj (Slo) Adria Mobil 0:08:20
44 Guy Niv (Isr) Israel Cycling Academy 0:08:43
45 Simone Sterbini (Ita) Bardiani – CSF 0:09:09
46 Fabien Doubey (Fra) Wanty – Groupe Gobert 0:09:21
47 Sergey Lagutin (Rus) Gazprom – RusVelo 0:09:35
48 Frederik Backaert (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:10:09
49 Maximilian Kuen (AUT) MyBike Stevens 0:10:43
50 Daniel Pearson (GBr) Aqua Blue Sport 0:10:49
51 Ivan Rovny (Rus) Gazprom – RusVelo 0:11:15
52 Jonas Koch (GER) CCC Sprandi – Polkowice 0:11:38
53 Marco Friedrich (AUT) Tirol Cycling Team 0:11:47
54 Helmut Trettwer (GER) WSA Pushbikers 0:12:00
55 Gregor Gazvoda (Slo) Adria Mobil 0:12:18
56 Matej Mohoric (Slo) Bahrain – Merida 0:12:21
57 Nathan Earle (Aus) Israel Cycling Academy 0:12:30
58 Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team 0:13:19
59 Jacques Willem Janse Van Rensburg (RSA) Team Dimension Data 0:13:27
60 Umberto Orsini (Ita) Bardiani – CSF 0:13:35
61 Lachlan Morton (Aus) Team Dimension Data 0:13:48
62 Benjamin King (USA) Team Dimension Data 0:13:59
63 Stephen Cummings (GBr) Team Dimension Data 0:14:38
64 Arjen Livyns (Bel) Veranda’s Willems – Crelan 0:15:08
65 Johann Van Zyl (RSA) Team Dimension Data 0:15:20
66 Sebastian Langeveld (Ned) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:15:35
67 Davide Orrico (Ita) Team Vorarlberg – Santic 0:15:40
68 Yevgeniy Gidich (Kaz) Astana Pro Team 0:15:45
69 Daniel Lehner (AUT) Team Felbermayr – Simplon Wels 0:15:49
70 Lukas Schlemmer (AUT) Team Felbermayr – Simplon Wels 0:15:49
71 Kevin Van Melsen (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:16:37
72 William Clarke (Aus) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:16:43
73 Wout Van Aert (Bel) Veranda’s Willems – Crelan 0:17:04
74 Michel Kreder (Ned) Aqua Blue Sport 0:17:11
75 Marcel Neuhauser (AUT) Tirol Cycling Team 0:18:13
76 Martijn Budding (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:18:23
77 Antonio Nibali (Ita) Bahrain – Merida 0:18:26
78 Matthias Krizek (AUT) Team Felbermayr – Simplon Wels 0:18:35
79 Johannes Adamietz (GER) Tirol Cycling Team 0:18:38
80 Georg Zimmermann (GER) Tirol Cycling Team 0:18:52
81 Iuri Filosi (Ita) Delko – Marseille Provence KTM 0:19:18
82 Gian Friesecke (SUI) Team Vorarlberg – Santic 0:19:31
83 Mitchell Docker (Aus) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:19:42
84 Michael Bresciani (Ita) Bardiani – CSF 0:19:46
85 Jodok Salzmann (AUT) WSA Pushbikers 0:19:58
86 Pieter Weening (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:20:05
87 Artyom Zakharov (Kaz) Astana Pro Team 0:20:16
88 Dmitriy Kozontchuk (Rus) Gazprom – RusVelo 0:20:41
89 Otto Vergaerde (Bel) WSA Pushbikers 0:20:58
90 Evgeny Shalunov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:21:07
91 Senne Leysen (Bel) Veranda’s Willems – Crelan 0:21:20
92 Kanstantsin Siutsou (Blr) Bahrain – Merida 0:21:32
93 Sven Burger (Ned) Tirol Cycling Team 0:21:47
94 Scott Thwaites (GBr) Team Dimension Data 0:22:53
95 Hamish Schreurs (NZl) Israel Cycling Academy 0:22:59
96 Aaron Gate (NZl) Aqua Blue Sport 0:23:47
97 Shane Archbold (NZl) Aqua Blue Sport 0:23:47
98 Yannick Martinez (Fra) Delko – Marseille Provence KTM 0:23:51
99 Gerd Fidler (AUT) MyBike Stevens 0:23:51
100 Roy Goldstein (Isr) Israel Cycling Academy 0:24:24
101 Pieter Vanspeybrouck (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:24:55
102 Patryk Stosz (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:25:17
103 Aljaž Jarc (Slo) Adria Mobil 0:25:28
104 Gašper Katrašnik (Slo) Adria Mobil 0:25:41
105 Kim Magnusson (Swe) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:26:00
106 Andi Bajc (Slo) MyBike Stevens 0:26:48
107 Peter Koning (Ned) Aqua Blue Sport 0:27:10
108 Zhandos Bizhigitov (Kaz) Astana Pro Team 0:27:42
109 Timon Loderer (GER) Hrinkow Advarics Cycleang 0:28:20
110 Rok Korošec (Slo) MyBike Stevens 0:28:27
111 Daniel Savini (Ita) Bardiani – CSF 0:28:35
112 Jannik Steimle (GER) Team Vorarlberg – Santic 0:28:55
113 Mark McNally (GBr) Wanty – Groupe Gobert 0:29:27
114 Stefan Pöll (AUT) WSA Pushbikers 0:29:55
115 Enrico Gasparotto (Ita) Bahrain – Merida 0:30:20
116 Filippo Fortin (Ita) Team Felbermayr – Simplon Wels 0:30:22
117 Etienne Van Empel (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:31:03
118 Elmar Reinders (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:32:09
119 Marco Maronese (Ita) Bardiani – CSF 0:32:49
120 Tom Devriendt (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:33:42
121 Robbert De Greef (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:33:45
122 Marko Kump (Slo) CCC Sprandi – Polkowice 0:33:51
123 Matthias Mangertseder (GER) Team Felbermayr – Simplon Wels 0:34:45
124 Zico Waeytens (Bel) Veranda’s Willems – Crelan 0:34:45
125 Patrick Bosman (AUT) Hrinkow Advarics Cycleang 0:35:57
126 János Zsombor Pelikán (Hun) MyBike Stevens 0:38:09
127 Andrew Fenn (GBr) Aqua Blue Sport 0:40:09
128 Logan Owen (USA) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:40:42
129 Andreas Hofer (AUT) Hrinkow Advarics Cycleang 0:41:16
130 Andreas Graf (AUT) Hrinkow Advarics Cycleang 0:41:51
131 Daniel Knapp (AUT) Tirol Cycling Team 0:45:45
132 Markus Kopfauf (AUT) WSA Pushbikers 0:46:48
133 Manuel Porzner (GER) Tirol Cycling Team 0:46:48
134 Daniel Auer (AUT) WSA Pushbikers 0:46:48