FOTO FREDDY GUÉRIN - DIRECTVELO

Christophe Laporte (Cofidis) triumfował na trasie Tro-Bro Léon, często nazywanego także małym Paryż – Roubaix.

27 sektorów brukowanych (choć często to po prostu polne drogi) o łącznej długości ponad 33 kilometrów, rundy wokół Lannilis i dystans 203 kilometrów do pokonania – tak przedstawiała się trasa małego Paryż – Roubaix, czyli Tro-Bro Léon.

Na liście startowej 35. edycji wyścigu zabrakło niestety Polaków. We wczesną ucieczkę zabrali się: Ylber Sefa i Kevin De Jonghe (obaj Tarteletto – Isorex) oraz Gianni Marchand (Cibel – Cebon).

Ta dość anonimowa ucieczka została doścignięta już na 80 kilometrów przed metą. Na kolejnych sektorach brukowanych peleton podzielił się na kilka grup. Na czele kręcili: Stijn Vandenbergh (AG2R La Mondiale), Benjamin Thomas (Groupama – FDJ), Maxime Daniel (Fortuneo – Samsic), Marc Fournier (Vital Concept Cycling Club), Gianni Marchand (Cibel – Cebon) i Ole Forfang (Team Joker Icopal).

45 kilometrów przed metą do czołówki dojechali: Damien Gaudin i Thomas Boudat (obaj Direct Energie), Christophe Laporte (Cofidis) i Ylber Sefa (Tarteletto – Isorex). Szybko odpadli Sefa i Fournier, ale grupka z tyłu mocno się zbliżała.

Na sektorze numer 20 na czele byli już tylko Boudat i Vandenbergh, a za nimi około 25 kolarzy. Na jednym z zakrętów nieprzyjemny upadek zaliczył Boudat i szybko stracił kontakt z czołówką.

20 kilometrów przed metą lunął mocny deszcz i rywalizacja dla kolarzy stała się jeszcze trudniejsza. Na trzeci sektor od końca jako pierwszy wjechał Rasmus Tiller (Team Joker Icopal). Aktualny mistrz Norwegii 11 kilometrów przed metą miał kilkanaście sekund przewagi nad goniącą grupą.

Niestety Tiller na jednym z zakrętów także upadł i stracił szansę na samotny triumf.

Czołówka liczyła około 15 kolarzy, ale na sprint nie chciał czekać Christophe Laporte (Cofidis). Za nim pognał czający się dzisiaj cały dzień Damien Gaudin (Direct Energie). 3000 metrów przed metą różnica między nimi wynosiła niespełna dziesięć sekund.

Młodszy Laporte nie dał za wygraną i po raz kolejny w tym sezonie mógł cieszyć się ze zwycięstwa. Ubiegłoroczny triumfator, Damien Gaudin musiał zadowolić się tym razem drugim miejsce. Finisz o trzecie miejsce najlepiej rozegrał Jelle Mannaerts (Tarteletto – Isorex).

Wyniki:

1 LAPORTE Christophe (Cofidis, Solutions Credits) 5:12:07
2 GAUDIN Damien (Direct Energie) 0:00:04
3 MANNAERTS Jelle (Tarteletto – Isorex) 0:00:16
4 HOFSTETTER Hugo (Cofidis, Solutions Credits) 0:00:16
5 TILLER Rasmus (Joker Icopal) 0:00:16
6 LE GAC Olivier (Groupama – Fdj) 0:00:16
7 ARISTI Mikel (Euskadi Basque Country – Murias) 0:00:16
8 RICKAERT Jonas (Sport Vlaanderen – Baloise) 0:00:16
9 FINETTO Mauro (Delko Marseille-Provence Ktm) 0:00:16
10 VANDENBERGH Stijn (Ag2r La Mondiale) 0:00:16
11 BACKAERT Frederik (Wanty – Groupe Gobert) 0:00:16
12 PICHON Laurent (Team Fortuneo – Samsic) 0:00:27
13 GAUTIER Cyril (Ag2r La Mondiale) 0:00:41
14 LADAGNOUS Matthieu (Groupama – Fdj) 0:01:22
15 DELAPLACE Anthony (Team Fortuneo – Samsic) 0:03:32
16 CABOT Jérémy (Roubaix Lille Metropole) 0:03:32
17 JAKIN Alo (St Michel – Auber 93) 0:03:58
18 BARTHE Cyril (Euskadi Basque Country – Murias) 0:04:11
19 ALLEGAERT Piet (Sport Vlaanderen – Baloise) 0:04:11
20 TURGIS Jimmy (Cofidis, Solutions Credits) 0:04:11
21 KREDER Wesley (Wanty – Groupe Gobert) 0:04:11
22 VAN ROOY Kenneth (Sport Vlaanderen – Baloise) 0:04:13
23 MORICE Julien (Vital Concept Cycling Club) 0:04:15
24 DUCHESNE Antoine (Groupama – Fdj) 0:04:28
25 HAGEN Carl Fredrik (Joker Icopal) 0:04:51
26 PERICHON Pierre-Luc (Team Fortuneo – Samsic) 0:05:01
27 BAGDONAS Gediminas (Ag2r La Mondiale) 0:06:00
28 DERNIES Tom (Roubaix Lille Metropole) 0:06:00
29 BARBIER Rudy (Ag2r La Mondiale) 0:06:00
30 VAN MELSEN Kevin (Wanty – Groupe Gobert) 0:06:00
31 MENTEN Milan (Sport Vlaanderen – Baloise) 0:06:00
32 CHETOUT Loïc (Cofidis, Solutions Credits) 0:06:02
33 CAPIOT Amaury (Sport Vlaanderen – Baloise) 0:06:46
34 INSAUSTI IRASTORZA Ion Ander (TEAM EUSKADI) 0:06:55
35 GOUAULT Pierre (Roubaix Lille Metropole) 0:06:55
36 LEMOINE Cyril (Cofidis, Solutions Credits) 0:06:55
37 GERARD Arnaud (Team Fortuneo – Samsic) 0:07:03
38 JARRIER Benoît (Team Fortuneo – Samsic) 0:07:03
39 NAULEAU Bryan (Direct Energie) 0:07:03
40 CHAVANEL Sylvain (Direct Energie) 0:07:03
41 BOUDAT Thomas (Direct Energie) 0:07:06
42 TOUZE Damien (St Michel – Auber 93) 0:07:06
43 RUIJGH Rob (Tarteletto – Isorex) 0:09:18
44 MARCHAND Gianni (Cibel – Cebon) 0:11:29
45 FARAZIJN Maxime (Sport Vlaanderen – Baloise) 0:11:29
46 PUTT Tanner (Unitedhealthcare Professional Cycling Team) 0:11:29
47 AVILA VANEGAS Edwin (Israel Cycling Academy) 0:11:29
48 QUEMENEUR Perrig (Direct Energie) 0:11:29
49 COENEN Dennis (Cibel – Cebon) 0:11:29
50 MAINARD Jérôme (Roubaix Lille Metropole) 0:11:29
51 BAGUES KALPARSORO Aritz (Euskadi Basque Country – Murias) 0:11:29
52 TRONET Steven (Roubaix Lille Metropole) 0:11:29
53 GARCIA AMBROA Ricardo (TEAM EUSKADI) 0:11:29
54 LEROUX Samuel (Roubaix Lille Metropole) 0:11:29
55 CORBEL Erwann (Vital Concept Cycling Club) 0:11:29
56 SISKEVICIUS Evaldas (Delko Marseille-Provence Ktm) 0:12:57
57 MARTINEZ Yannick (Delko Marseille-Provence Ktm) 0:12:57
58 THOMAS Benjamin (Groupama – Fdj) 0:14:42
59 SEFA Ylber (Tarteletto – Isorex) 0:17:56
DNF SMUKULIS Gatis (Delko Marseille-Provence Ktm)
DNF JONES Brenton (Delko Marseille-Provence Ktm)
DNF FILOSI Iuri (Delko Marseille-Provence Ktm)
DNF VAN LERBERGHE Bert (Cofidis, Solutions Credits)
DNF GODON Dorian (Cofidis, Solutions Credits)
DNF HOELGAARD Daniel (Groupama – Fdj)
DNF ARMIRAIL Bruno (Groupama – Fdj)
DNF DUVAL Julien (Ag2r La Mondiale)
DNF DUMOULIN Samuel (Ag2r La Mondiale)
DNF GOUGEARD Alexis (Ag2r La Mondiale)
DNF JOURNIAUX Axel (Direct Energie)
DNF GENE Yohann (Direct Energie)
DNF DANIEL Maxime (Team Fortuneo – Samsic)
DNF PAILLOT Yoann (St Michel – Auber 93)
DNF YECHEZKEL Aviv (Israel Cycling Academy)
DNF JANS Roy (Cibel – Cebon)
DNF TEUGELS Lennert (Cibel – Cebon)
DNF DAHL Herman (Joker Icopal)
DNF EVENSEN Henrik (Joker Icopal)
DNF FORFANG Ole (Joker Icopal)
DNF HOEM Bjorn Tore (Joker Icopal)
DNF SKJERPING Kristoffer (Joker Icopal)
DNF KNEISKY Morgan (Roubaix Lille Metropole)
DNF BALDO Nicolas (St Michel – Auber 93)
DNF DIELEMAN Michiel (Cibel – Cebon)
DNF MAURELET Flavien (St Michel – Auber 93)
DNF COBBAERT Robby (Cibel – Cebon)
DNF THOMINET Camille (St Michel – Auber 93)
DNF DE GROOTE Arne (Tarteletto – Isorex)
DNF CANT Jelle (Tarteletto – Isorex)
DNF TZORTZAKIS Polychronis (Tarteletto – Isorex)
DNF DE JONGHE Kevin (Tarteletto – Isorex)
DNF FERNANDEZ AYARZAGUENA Egoitz (TEAM EUSKADI)
DNF MARTIN SANZ Gotzon (TEAM EUSKADI)
DNF BUADES FERRIOL Marc (TEAM EUSKADI)
DNF LOPEZ COZARD Jaimel (TEAM EUSKADI)
DNF GOIKOETXEA GOIOGANA Peio (TEAM EUSKADI)
DNF LE CUNFF Kévin (St Michel – Auber 93)
DNF EATON Daniel (Unitedhealthcare Professional Cycling Team)
DNF BARRENETXEA Ander (Euskadi Basque Country – Murias)
DNF RODRIGUEZ RECHE Sergio (Euskadi Basque Country – Murias)
DNF SANZ UNZUE Enrique (Euskadi Basque Country – Murias)
DNF SAEZ BENITO Hector (Euskadi Basque Country – Murias)
DNF DEMPSTER Zakkari (Israel Cycling Academy)
DNF ENGER Sondre Holst (Israel Cycling Academy)
DNF RÄIM Mihkel (Israel Cycling Academy)
DNF SCHREURS Hamish (Israel Cycling Academy)
DNF NOPPE Christophe (Sport Vlaanderen – Baloise)
DNF VACHON Florian (Team Fortuneo – Samsic)
DNF JANSSENS Jimmy (Cibel – Cebon)
DNF CATAFORD Alexander (Unitedhealthcare Professional Cycling Team)
DNF TRARIEUX Julien (Delko Marseille-Provence Ktm)
DNF HEGYVARY Adrian (Unitedhealthcare Professional Cycling Team)
DNF MCCABE Travis (Unitedhealthcare Professional Cycling Team)
DNF ERMENAULT Corentin (Vital Concept Cycling Club)
DNF LE BON Johan (Vital Concept Cycling Club)
DNF LECROQ Jérémy (Vital Concept Cycling Club)
DNF FOURNIER Marc (Vital Concept Cycling Club)
DNF VAN GENECHTEN Jonas (Vital Concept Cycling Club)
DNF DOUBEY Fabien (Wanty – Groupe Gobert)
DNF VALLÉE Boris (Wanty – Groupe Gobert)
DNF VANSPEYBROUCK Pieter (Wanty – Groupe Gobert)
DNF ALZATE ESCOBAR Carlos Eduardo (Unitedhealthcare Professional Cycling Team)