Patryk Stosz zajął czwarte miejsce na drugim etapie Małopolskiego Wyścigu Górskiego. Wygrał Felix Ritzinger, jego zespołowy kolega, a koszulkę lidera przejął Gustav Frederik Dahl.

Sobotni etap Małopolskiego Wyścigu Górskiego prowadził z Wieliczki do Nowego Targu. Finisz ulokowany był na brukowanym rynku, a poprzedzał go płaski odcinek. Znaczna część trasy była górzysta, a kolarze podjeżdżali między innymi pod Stare Rybie, Siekierczynę, Zasadne, gdzie nachylenie przekraczało 20% i Przełęcz Knurowską.

W porównaniu z wczorajszym etapem, ucieczka zawiązała się dziś bardzo szybko. Na czoło wysforowało się pięciu zawodników, w tym Gustav Frederik Dahl (Airtox – Carl Ras), Felix Ritzinger (Team Felt Felbermayr), Mathieu Dupe (Equipe de France Militaire), Marek Konwa (LUKS Trójka Piaseczno) i Marijn Ijmker (Volharding). Początkowo przewaga uciekinierów oscylowała w okolicach 20 sekund, ale z czasem urosła do 2 minut.

Na kontrataki z peletonu decydowali się Jan Głowacki (LUKS Trójka Piaseczno) oraz Ivan Centrone (Global 6 Cycling), jednak nie zakończyły się one powodzeniem. Przez kolejne kilkadziesiąt kilometrów sytuacja w wyścigu była bardzo stabilna – ucieczka utrzymywała niespełna 2-minutową przewagę, a ekipa ATT Investments wydawała się kontrolować sytuację.

W międzyczasie zawodnicy między sobą walczyli o punkty na górskich i lotnych premiach, gdzie szczególnie aktywni byli Dahl, Ritzinger oraz Konwa. Stroma ściana w Zasadnem doprowadziła do porwania się ucieczki, a na czele zostali najsilniejsi dziś Dahl i Ritzinger, którzy gnali w kierunku mety w Nowym Targu. Jednocześnie przewaga prowadzącej dwójki spadła do zaledwie 50 sekund, jednak przez opieszałość peletonu ponownie wzrosła.

Na nic zdały się późniejsze przyspieszenia czy kontry, w tym lidera Martona Diny (ATT Investments) i Tomasza Budzińskiego z Mazowsze Serce Polski. O wygranej zadecydowała rozgrywka dwóch zawodników w Nowym Targu. Lepszy okazał się Felix Ritzinger, który pokonał Duńczyka Dahla. Kolarz Airtox – Carl Ras został jednak liderem wyścigu, wyprzedzając w klasyfikacji generalnej Martona Dinę.

Najszybciej z peletonu finiszował dziś Mads Andersen – zespołowy kolega nowego lidera – a na kolejnej pozycji kreskę przeciął Patryk Stosz, cieszący się ze zwycięstwa Felixa Ritzingera. W czołowej dziesiątce uplasowali się też Bartłomiej Proć (Santic-Wibatech), Norbert Banaszek (Mazowsze Serce Polski), Radosław Frątczak (Voster ATS Team) i Paweł Szóstka (Lubelskie Perła Polski).

– Mieliśmy dziś taki plan, żeby właśnie Felix Ritzinger poszedł w ucieczkę. Udało się, dojechali i wygrał. Ja byłem dzisiaj czwarty, drugi z peletonu, więc etap jak najbardziej na plus

– mówił w Nowym Targu Patryk Stosz.

– Gdy nie finiszuje się o zwycięstwo, to motywacja jest oczywiście inna, ale mieliśmy zawodnika z przodu, który jechał o pewne podium, więc można się tylko cieszyć

– dodał.

Kolarz Team Felt Felbermayr wykorzystał jedyną szansę w tegorocznym Małopolskim Wyścigu Górskim. Kolejny raz na polskich szosach zobaczymy go za tygodnie w Płocku podczas Mistrzostw Polski, a po drodze wystartuje w wyścigu dookoła… Mauritiusu.

Wyniki 2. etapu Małopolskiego Wyścigu Górskiego 2024:

Results powered by FirstCycling.com

 

Poprzedni artykułLennert Van Eetvelt potrącony podczas pierwszego długiego treningu po kontuzji
Następny artykułValentin Paret-Peintre nowym pomocnikiem Remco Evenepoela?
Szukam ciekawych historii w wyścigach, które większość uważa za nieciekawe.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments