Międzynarodowa Unia Kolarska co wtorek aktualizuje swój ranking. Do najnowszego zestawienia dopisane zostały punkty zdobyte przez zawodników w Giro d’Italia. Biorąc pod uwagę niedawne rozstrzygnięcia, nie może dziwić, że w rankingu drużyn zdecydowanie prowadzi UAE Team Emirates, a indywidualnie pierwsze miejsce zajmuje Tadej Pogačar.

W niedzielę zakończył się wyścig Giro d’Italia, pierwszy wielki tour w sezonie 2024. Trzytygodniowe zmagania to nie tylko walka o niezwykle prestiżowe zwycięstwa na etapach i klasyfikację generalną, ale również punkty do rankingu Międzynarodowej Unii Kolarskiej. Te nie są co prawda priorytetem zawodników, jednak – po niedawnych zmianach w przepisach dotyczących spadków i awansów – mogą odgrywać istotną rolę.

Oczek do zdobycia na przestrzeni 21 etapów jest naprawdę sporo. Za każde zwycięstwo na odcinku Giro d’Italia można było zainkasować 180 punktów, a triumfator klasyfikacji generalnej otrzymywał ich aż 1100. Nie może więc dziwić, że najwięcej punktów zgromadzili zawodnicy UAE Team Emirates – głównie za sprawą Tadeja Pogačara, który wygrał aż 6 etapów i klasyfikację generalną.

Jego drużyna w najnowszym rankingu zwiększyła swój dorobek o ponad 3,5 tysiąca punktów i pewnie prowadzi w rankingu, mając prawie 8 tysięcy oczek przewagi nad drugim Decathlon AG2R La Mondiale. Zawodnicy francuskiej formacji w Giro d’Italia wygrali dwa etapy, klasyfikację drużynową, a Ben O’Connor uplasował się na 4. pozycji w „generalce”. Na podium rankingu przesunęła się natomiast ekipa INEOS Grenadiers, która swój występ we włoskim wielkim tourze również może zaliczyć do udanych.

Geraint Thomas ukończył wyścig na trzeciej pozycji, a Filippo Ganna i Jhonatan Narvaez odnieśli etapowe zwycięstwa.

W czołówce indywidualnego rankingu nie doszło do większych zmian. Wciąż prowadzi w nim wspomniany Tadej Pogačar, wyprzedzający drugiego Jonasa Vingegaarda o ponad 4,5 tysiąca punktów. Z podium wypadł natomiast Remco Evenepoel, który stracił punkty za ubiegłoroczną edycję Giro d’Italia. Przed Belga wskoczyli Mathieu van der Poel oraz Jasper Philipsen – obaj w ubiegłym roku startowali w Tour de France.

Po świetnych występach na sprinterskich etapach, awans o 449 pozycji zanotował Stanisław Aniołkowski, który plasuje się na 221. miejscu w światowym rankingu.