fot. MAT ATOM Deweloper Wrocław

Belgijska kampania – trzy klasyki rozegrane w miniony weekend – była dla zawodniczek MAT ATOM Deweloper Wrocław solidną zaprawą przed rozpoczynającą się w czwartek 23 maja w Czechach etapówką Tour de Feminin (UCI 2.2).

Na starcie w miejscowości Krásná Lípa staną: Katarzyna Wilkos, Malwina Mul, Nikola Bajgerová, Monika Brzeźna, Nikol Płosaj i Barbara Cywińska.

Wyścig rozpocznie się czasówką na dystansie 12,6 km, a w kolejnych dniach peleton wjedzie w góry. To nieuniknione, biorąc pod uwagę, że Krásná Lípa leży u styku trzech regionów: Gór Łużyckich, Czeskiej Holandii i Czeskiej Szwajcarii.

W piątek zawodniczki czeka 109-kilometrowy etap o przewyższeniu 1864 m, ze startem i metą w Krasnej Lipie. W sobotę wyścig wystartuje z Rumburk do mety w tej samej miejscowości na liczącą 110,7 km trasę z przewyższeniem 1510 m. Finałowa odsłona Tour de Feminin to królewski etap o długości 114,6 km i przewyższeniu 2189 m. Start w Varnsdorf, meta w Krasnej Lipie.

Wyścig rozgrywany jest od 2003 roku, na podium stawały w nim Polki. W ubiegłym roku, dzięki wytężonej pracy całego zespołu, drugie miejsce wywalczyła Dominika Włodarczyk, reprezentująca wówczas barwy MAT ATOM Deweloper Wrocław. W tym roku team również powalczy o wysokie lokaty na etapach, szczególnie że „Czesia” (taką ksywkę ma w zespole czeska zawodniczka Nikola Bajgerová) pojedzie ten wyścig przed swoją publicznością.

Nie będzie to łatwa przeprawa, na liście startowej są silnie obsadzone ekipy narodowe z Belgii, Czech, Islandii, Izraela, Słowenii, a także żądne zwycięstw kluby m.in. z Australii, Wielkiej Brytanii, Słowacji, Czech, Danii, Belgii, Holandii, Niemiec czy Ukrainy.

Dzień, w którym rozpocznie się Tour de Feminin, będzie finałowym dla „Atomówek” walczących w młodzieżowych mistrzostwach Polski w kolarstwie torowym. Dwa poprzednie obfitowały w sukcesy. Tytuł mistrzyń Polski w sprincie drużynowym wywalczyły: Maja Tracka, Olga Wankiewicz i Aleksandra Grudzińska, a w wyścigu drużynowym na dochodzenie: Tamara Szalińska, Olga Wankiewicz, Maja Tracka, Aleksandra Grudzińska i Martyna Szczęsna. Maja Tracka została mistrzynią Polski w keirinie, Aleksandra Grudzińska wywalczyła tytuł drugiej wicemistrzyni. W omnium – wieloboju kolarskim – triumfowała Tamara Szalińska przed Olgą Wankiewicz.

Z kolei w najbliższy weekend (25-26 maja) Aleksandra Grudzińska wystartuje w Pucharze Polski rozgrywanym w Zielonej Górze, a Tamara Szalińska, Martyna Szczęsna i Maja Tracka, po sukcesach na torze w sobotę 25 maja wystartują, w barwach reprezentacji Polski, w Ladies Tour of Estonia.

Poprzedni artykułTour of Norway 2024: Lista startowa z Woutem van Aertem i dwoma Polakami
Następny artykułRozterki amatorów z rekordowym podjazdem Pogacara pod Mortirolo
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments