fot. Tomasz Śmietana

Mathys Rondel z reprezentacji Francji sięgnął po zwycięstwo na drugim etapie ORLEN Wyścigu Narodów. Kolarz „Trójkolorowych” samotnie przeciął linię mety na podjeździe pod Kohutkę i został liderem klasyfikacji generalnej.

Krasny etap, krasne Czechy. Drugi odcinek ORLEN Wyścig Narodów poprowadzony po szosach naszych południowych sąsiadów rozpoczął się w Przerowie. Krótka, 110-kilometrowa trasa obfitowała w podjazdy, spośród których dwa były oznaczone jako górska premia. Meta została ulokowana na wymagającej wspinaczce pod Kohutkę (4,5 km; 8,5%).

Po wczorajszym zwycięstwie, w koszulce lidera do etapu przystąpił Kristian Egholm (Dania). W wyścigu startuje reprezentacja Polski, GKC Cartusia w Kartuzach Bike Atelier, Mostostal Puławy i TC Chrobry SCOTT Głogów.

https://orlenwyscignarodow.com/wp-content/uploads/2024/05/STAGE-2-PROFILE.jpg

W przeciwieństwie do wczorajszego etapy, na pierwsze ataki musieliśmy chwilę poczekać. Już pierwsza akcja była konkretna, a znaleźli się w niej Michał Pomorski (Polska), Kacper Gieryk (TC Chrobry SCOTT Głogów), Nils Aebersold (Szwajcaria), Sebastian Putz (Austria), Serhii Sydor (Ukraina) oraz dwóch reprezentantów Szwecji, Ville Merlov oraz Jonathan Ahlsson.

Początkowo żadna z reprezentacji w peletonie nie kwapiła się do pogoni, ale po pewnym czasie na czele pojawili się Włosi, chcący uniknąć powtórki z pierwszego etapu. Przewaga utrzymywała się na poziomie 2 minut i wydawało się, że tym razem główna grupa ma wszystko pod kontrolą. Na zmiany wychodzili również Duńczycy oraz Brytyjczycy.

Pierwszą górską premię wygrał Nils Aebersold ze Szwajcarii. Z ucieczki chwilowo odpadli tam Serhii Sydor oraz Ville Merlov, jednak niedługo później wrócili do prowadzącej grupy. Tymczasem peleton zniwelował przewagę do minuty.

Kolarze w ucieczce zgodnie współpracowali i powalczyli o punkty na drugiej górskiej premii. Tam triumfował Michał Pomorski, przed Kacprem Gierykiem. Na podjeździe pod Hlavacky wysokie tempo dyktowali Brytyjczycy, którzy niedługo później doścignęli uciekinierów. Tempo w grupie cały czas było bardzo wysokie, przez co peleton zjeżdżał mocno rozciągnięty. Wykorzystał to Jack Brough z Wielkiej Brytanii, który wypracował sobie niewielką przewagę. Po kilku kilometrach jazdy na czele został jednak doścignięty.

Wszystko miało rostrzygnąć się na wspinaczce pod Kohutkę. 3 kilometry przed metą ruszył Mathys Rondel (Francja), a wraz z nim peletonowi odjechał Matthew Brennan (Wielka Brytania). Duet został jednak złapany, a na atak zdecydował się jeden z Hiszpanów. Dogoniono go po kontrataku niezmordowanego Mathysa Rondela, który odjechał rywalom nie oglądając się za siebie.

Francuz przeciął linię mety 10 sekund przed swoim zespołowym kolegą, Brieuc Rolland. Trzecie miejsce zajął Emiel Verstrynge z reprezentacji Belgii. Na 12. pozycji uplasował się dziś najlepszy z Polaków, Filip Gruszczyński.

Mathys Rondel został nowym liderem klasyfikacji generalnej.

Wyniki 2. etapu ORLEN Wyścigu Narodów 2024:

Wyniki dostarcza FirstCycling.com

Poprzedni artykułVuelta a Burgos Feminas 2024: Lotta Henttala pierwszą liderką
Następny artykułGiro d’Italia 2024: Julian Alaphilippe z pierwszym zwycięstwem we włoskim tourze
Szukam ciekawych historii w wyścigach, które większość uważa za nieciekawe.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments