fot. Irek Pyszora

Wygraną Nicholasa Van der Merwe zakończył się 2. etap 33. Międzynarodowego Wyścigu Juniorów o Puchar Prezydenta Miasta Grudziądza. Reprezentant Bułgarii po skutecznej ucieczce w dwójkowym finiszu ograł Marcina Włodarskiego z KLTC Konin. Liderem pozostał Nicklas Jensen, który ukończył etap w peletonie ze stratą 24 sekund do najlepszej dwójki.

Po wczorajszym odcinku, który zakończył się skutecznym odjazdem trójki zawodników, dziś kolorowy peleton przeniósł się nieco na południe i miał do pokonania 99,5 kilometra z Lisewa do Chełmży. Podobnie jak wczoraj tak i dziś na kolarzy czekały 4 lokalne rundy, acz tym razem te nie był zlokalizowane po starcie, a przecinały linię mety. Każda z nich była długa na 21 kilometrów. Choć teren był jedynie nieco pofałdowany to zanosiło się na ciężkie zmagania – było bardzo ciepło i słonecznie, a do tego wiał dość mocny wiatr.

Punktualnie o 15:00 144 pozostających w wyścigu juniorów z 31 startujących ekip przystąpiło do rywalizacji. Od kilometra zero czoło peletonu jechało mocno naciągnięte, a pierwszy atak przypuścił… lider wyścigu Nicklas Jensen (Team Zealand Cycling – Kuehne+Nagel). Wszyscy szybko zareagowali na tę próbę i finalnie na prawdziwy, wyraźny odjazd przyszło nam czekać aż pierwszego wjazdu do Chełmży, gdzie na solo wyskoczył Yorhan Janssens (GMS Cycling Team Glabbeek). Belg maksymalnie zyskał 15 sekund i w obliczu tego, że nikt do niego nie doskakiwał zrezygnował z dalszej akcji.

W ten sposób bez kolejnych akcji dotarliśmy do pierwszej lotnej premii, gdzie po 3 sekundy bonifikaty sięgnął wicelider całego wyścigu Joonas Puuraid (Reprezentacja Estonii), a za nim na kresce zameldowali się Briek van Dessel (GMS Cycling Team Glabbeek) i Artur Vareljyan (ALKS Stal Grudziądz). Tuż za premią do przodu skoczył z kolei Szymon Bęben (SMS Świdnica), ale jego akcja nie potrwała zbyt długo.

W połowie pierwszej pełnej rundy na atak zdecydował się lider bułgarskiej kadry Nicholas Van der Merwe. Na półmetku etapu samotny uciekinier miał około 20 sekund przewagi nad peletonem, w którym pozostawało około 90 zawodników. Niedługo później do Bułgara przeskoczył Marcin Włodarski (KLTC Konin) i uciekający duet szybko zyskał 45 sekund nad główną grupą.

Jadący w odjeździe Polak wygrał drugą lotną premię zlokalizowaną w miejscowości Grzegorz. Drugi był tam towarzyszący mu Bułgar, a po sekundę z peletonu wyskoczył Ron Rooni (Reprezentacja Estonii). Młody Estończyk po chwili pociągnął dalej, a wraz z nim zabrał się lider klasyfikacji generalnej. Na taką akcję momentalnie zareagowali rywale i złapano ich, a przy okazji zmniejszono różnicę do kolarza KLTC Konin i Bułgara do poziomu 15 sekund.

Niedługo później nastąpiło rozprężenie i na 3. lotnej premii uciekający duet ponownie miał 40 sekund przewagi. Tam harcownicy przejechali w odwrotnej kolejności, zaś sekundę zyskał Antoine Quint (Grinta Team Noord). Peleton cały czas co rusz naciągał się i zwalniał, a najaktywniej jechali kolarze z duńskich zespołów, Izraela, a także przedstawiciele polskich formacji takich jak Velotalent Team Sobótka, KTK Kalisz czy z Województwa Śląskiego.

Nicholas Van der Merwe i Marcin Włodarski długo nie dawali za wygraną i na ostatnie 10 kilometrów wjechali z przewagą, która cały czas wynosiła około 35 sekund. Różnica ta cały czas utrzymywała się, a w peletonie brakowało współpracy – oglądaliśmy skoki, ale też i niestety kraksy. Na 5 kilometrów przed metą mocno rozbili się zawodnicy Velotalentu – aż 3 z nich wylądowało na asfalcie. W efekcie z wyścigu wycofać musiał się 5. na wczorajszym etapie Szymon Wrona.

Marcin Włodarski i Nicholas Van der Merwe wjechali razem na ostatni kilometr i to jeden z nich miał sięgnął po wygraną w Chełmży. Finalnie to Bułgar ograł kolarza KLTC Konin i to on zanotował życiowy triumf. Peleton z niewielką stratą przyprowadził Ron Rooni (Reprezentacja Estonii).

Wyniki 2. etapu 33. Pucharu Prezydenta Grudziądza:

Wyniki dostarcza FirstCycling.com

Transmisja:

Poprzedni artykułRonde de l’Isard 2024: Max van der Meulen wygrywa drugi etap, Nordhagen nowym liderem
Następny artykułLa Vuelta Femenina 2024: Demi Vollering przejmuje prowadzenie w wyścigu
Niegdyś zapalony biegacz, dziś sędzia siatkówki z Pomorza, przy okazji aktywnie grający w jednej z trójmiejskich drużyn. Fan kolarskich statystyk i egzotycznych wyścigów. Marzenie związane z tą dyscypliną? Wyjazd na Mistrzostwa Świata do Rwandy w 2025 roku.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments