fot. MAT Atom Deweloper Wrocław / Dariusz Krzywański | DkpCycling&Life

Już jutro swój sezon 2024 rozpocznie spora grupa Polek i Polaków. Najpierw MAT Atom Deweloper Wrocław wystartuje w Umag Trophy LADIES, a kilka godzin później z tymi samymi rundami w ramach Trofej Umag zmierzą się kolarze Voster ATS Team, a także Bartosz Rudyk i prawdopodobnie Michał Paluta.

W środowe przedpołudnie 12 kobiecych zespołów z różnych stron Europy i świata zmierzy się z pofałdowaną, 114-kilometrową trasą Umag Trophy LADIES. W stawce tej obejrzymy 6 Polek reprezentujących MAT Atom Deweloper Wrocław. W składzie polskiej grupy znalazła się mistrzyni Polski Monika Brzeźna, pozostające w tej ekipie na kolejny sezon Tamara Szalińska i Maja Tracka oraz debiutujące w nowych barwach Marta Marek, Martyna Szczęsna i Barbara Cywińska. Dla kolarek będzie to pierwszy sprawdzian po obozie, który odbyły właśnie w Chorwacji.

– Za nami drugie zgrupowanie, w którym nasze zawodniczki ponownie wykonały kawał dobrej roboty. Z pewnością wpłynie ona pozytywnie na ich rozwój sportowy. Przejechałyśmy ponad 1000 km i pokonałyśmy bez liku podjazdów, w sumie 11 tys. metrów w pionie. Dla mnie był to przede wszystkim czas, w którym z bliska mogłam przyjrzeć się dziewczynom podczas treningu (cyferki cyferkami, ale to, co widzisz na własne oczy dużo więcej mówi o zawodniku). Poznałam ich mocne strony i te, nad którymi muszą jeszcze popracować. Każda z nich jest oczywiście inna. Trzon ekipy naturalnie znam, ale „młode” jeszcze są dla mnie zagadką. Te dobrze przepracowane tygodnie już za kilka dni zostaną poddane ocenie. Przed nami pierwsze kontrolne starty, które pokażą nam, ile jeszcze pracy przed nami, by w sezonie być na właściwym poziomie. Mnie osobiście cieszy fakt, że nasze zawodniczki zaadoptowały się do ciężkiej pracy i że udało się zrealizować wszystkie jednostki treningowe

— mówiła po obozie Paulina Brzeźna-Bentkowska.

Może być zdjęciem przedstawiającym 6 osób i tekst

Kilka godzin później na starcie w Umag zameldują się panowie. 12. edycja Trofej Umag – Umag Trophy będzie liczyła 142 kilometry, a zmierzy się z nimi wiele solidnych zespołów z całej Europy i świata, w tym 2 Pro Teamy oraz kilka developmentów. O wygraną w takiej solidnej stawce powalczą także zawodnicy z naszego kraju – swój sezon w Chorwacji rozpoczyna Voster ATS Team, a na pierwszy wyścig desygnowani zostali Piotr Maślak, Jakub Murias, Antoni Olszar, Krzysztof Parma, Dawid Wika-Czarnowski i Maksymilian Wiśniowski.

W tym roku pierwsze starty traktuję typowo zapoznawczo, mamy dużo nowych i młodych zawodników. Będziemy ich wymieniać, tak, żebyśmy mogli zobaczyć, gdzie jesteśmy w tym momencie. Jutrzejszy wyścig, przy tak dużej liczbie zawodników i ekip, postaramy się przejechać bezpiecznie, a w końcówce będziemy chcieli spróbować swoich sił na finiszu. Myślę, że spróbuję Piotrek Maślak bądź Jakub Murias. Na jutro są zapowiadane przelotne opady deszczu, dlatego tym bardziej trzeba będzie zachować czujność”

– mówił Mariusz Witecki, dyrektor sportowy Voster ATS Team.

Polska grupa kontynentalna nie jest jednak jedynym akcentem z naszego kraju na liście startowej. Do Chorwacji udał się także Bartosz Rudyk, czyli były kolarz Voster ATS Team, który przeniósł się w tym roku do czeskiego ATT Investments. Nowy zespół 25-latka zamierza na niego mocno stawiać, o czym mówił ostatnio w wywiadzie inny kolarz tej ekipy – Dominik Neumann.

– Uzgodniliśmy, że jeśli zostaniemy wysłani z Bartoszem Rudykiem na ten sam wyścig i będzie szansa na sprint to będę dla niego pracował jako ostatni w pociągu. Doprowadzenie sprintera do jak najlepszej pozycji do sprintu, a jednocześnie przypilnowanie by mógł stracić jak najmniej energii jest wielką sztuką. Kiedy na przykład patrzysz na Michaela Mørkøva, jak potrafi wyciągnąć swojego sprintera, to jest to coś pięknego. Teraz, podczas drugiego obozu hiszpańskiego, naprawdę to przećwiczyliśmy. Bartosz wygląda świetnie, a ja zdobyłem wystarczające doświadczenie ścigając się u boku Aloisa Kaňkovský’iego czy Františka Sisra i mam zamiar w duecie z nim sięgnąć po niejedno zwycięstwo

— opowiadał Dominik Neumann w rozmowie dla czeskiego Road Cycling.

Na wstępnej liście startowej jest także Michał Paluta, który wraca do ścigania na szosie w barwach Santic – Wibatech. Zarejestrowana w Niemczech ekipa zarządzana przez Wiesława Ciasnochę nie ogłosiła jeszcze w momencie publikacji tekstu oficjalnego składu, toteż ten może jeszcze ulec zmianie.

Lista startowa 12. Trofej Umag:

Dane dostarcza FirstCycling.com

Poprzedni artykułLe Samyn 2024: Przedwcześnie świętujący Laurenz Rex wygrywa po fotofiniszu
Następny artykułTygodniówka #31 | Tydzień otwarcia [podcast]
Niegdyś zapalony biegacz, dziś sędzia siatkówki z Pomorza, przy okazji aktywnie grający w jednej z trójmiejskich drużyn. Fan kolarskich statystyk i egzotycznych wyścigów. Marzenie związane z tą dyscypliną? Wyjazd na Mistrzostwa Świata do Rwandy w 2025 roku.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
jasiu
jasiu

a czemu nie ma Mazowsza??