fot. Nice Métropole Côte d'Azur

Kolarskie media niedawno obiegły zdjęcia nowych, prototypowych pedałów Ekoï, charakterystycznych ze względu na swój duży rozmiar. Zostały one zauważone w rowerach kolarzy francuskiego zespołu Nice Métropole Côte d’Azur. Zanim jednak zawodnicy przystąpili do rywalizacji w Étoile de Bessèges, UCI zakazała prototypu. Cała sytuacja miała miejsce na niespełna godzinę przed startem, przez co kolarze na ostatnią chwilę musieli szukać odpowiednich butów.

Firma Ekoï zaprojektowała innowacyjne, cienkie i jednocześnie bardzo duże pedały szosowe, zdecydowanie różniące się od obecnych na rynku produktów takich marek, jak: Shimano, Look czy Time. Jak informują media, w tym anglojęzyczny portal Velo, model ma nosić nazwę PW8, a jego grubość wynosi właśnie 8 milimetrów. Elementem wyróżniającym nowe pedały Ekoï ma być nie tylko wygląd, ale i efektywność – firma twierdzi, że korzystanie z nowych pedałów pozwoli na oszczędność 8 watów, jednak na ten moment nie podano, w jakich warunkach przeprowadzono testy, i co jest punktem odniesienia.

Z prototypowych pedałów korzystają kolarze francuskiej drużyny kontynentalnej Nice Métropole Côte d’Azur, choć bardziej odpowiednia byłaby tu forma przeszła. Zawodnicy mieli wystartować w nich do Étoile de Bessèges, jednak na niespełna godzinę przed startem drugiego etapu (pierwszy został odwołany), komisarze UCI podjęli decyzję o zakazaniu prototypu, o czym poinformował Guillaume Robert z MatosVelo.fr.

Jak czytamy, kolarze w ostatniej chwili musieli szukać nie tylko pedałów, ale i pasujących do nich butów. Część z nich pożyczyła je od rywali, a inni musieli kupić je „z drugiej ręki”. Ostatecznie wszyscy zawodnicy francuskiej ekipy przystąpili do etapu. Na ten moment nie wiadomo, co było powodem zakazania prototypu.

Poprzedni artykułFranck Bonnamour tymczasowo zawieszony przez UCI
Następny artykułKamil Małecki i Szymon Sajnok rozpoczynają sezon
Szukam ciekawych historii w wyścigach, które większość uważa za nieciekawe.
Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Liff
Liff

Końcówka zdecydowanie do poprawy ^^

Pożyczali buty od rywali a niektórzy kupo

nie wiadomo dlaczego

wszyscy

PW8 wysokośc 8mm 8 watów Velo

Lance
Lance

Pożyczyli buty po czym zostali zdyskwalifiikowani bo mieli skarpetki za długie o 2 cm. UCI TO ŻENADA !!!

Jakub Jarosz
Editor
Jakub Jarosz
Reply to  Lance

Na wypadek gdyby ktoś z czytelników potraktował ten komentarz poważnie – nie, nikt nie został zdyskwalifikowany.

ZENEK ZŁOTA RĄCZKA
ZENEK ZŁOTA RĄCZKA

PODOBNO ZAMONTOWANY BYŁ W NICH SILNICZEK WYJĘTY Z RAMY LEGENDARNEGO FABIANA CANCELLARY. 👍 UŻYWAŁ GO NA PARIS – ROUBAIX.

DupaPro
DupaPro

UCI jak zawsze odkleja max

amonek
amonek

Może i UCI czasem przesadza, to jednak gdyby tego nie kontrolować, to kolarze wyglądaliby już jak kosmici na pojazdach, które rowerów już nie przypominają.

Jose Jimenez
Jose Jimenez

I bardzo dobrze. Bloki do tych pedałów mają całkiem inne mocowania i nie da się ich założyć do butów innej marki , jakaś unifikacja jednak powinna być.

Adrian
Adrian

Tutaj akurat wreszcie UCI wykazało się rozsądkiem. Nie można zezwalać na wnoszenie do zawodowego peletonu czegoś, co nie wiadomo skąd się nagle wzięło, nie wiadomo, czy spełnia jakiekolwiek standardy chociażby bezpieczeństwa i te ich wyczarowane 8W – nikt nie wie skąd i na jakiej podstawie! CHORE! Gdyby UCI pozwalało na totalną samowolkę – to z peletonu zrobiłby się jeden wwielki bur***.

giec
giec

bo to zle pedały były