for. Andrzej Gucwa / Naszosie.pl

Dwunasty tytuł mistrza Polski elity w kolarstwie przełajowym wywalczył Marek Konwa (TJ Auto Skoda MB), który był bezkonkurencyjny w niedzielnym wyścigu, rozgrywanym na trasie w Słubicach. Wśród orlików zwyciężył Brajan Świder (Pho3nix Cycling Team).

W chaotycznym starcie pod górę najlepiej odnalazł się 11-krotny mistrz Polski, Marek Konwa, reprezentujący barwy TJ Auto Skoda MB. Za jego plecami jechali między innymi Dawid Jona (Grupa Kolarska Gliwice) i Bartosz Mikler (MLUKS Victoria Jarocin). Problemy na starcie mieli natomiast między innymi: Patryk Stosz (Team Felt Felbermayr), Jakub Musialik (Lubelskie Perła Polski), a także Michał Paluta (Santic-Wibatech), który po problemach z przerzutką spadł na sam koniec stawki.

Marek Konwa szybko pokazał, że jest na zdecydowanie wyższym poziomie od rywali i stopniowo zaczął się od nich oddalać, jadąc swój wyścig. Pod koniec pierwszego okrążenia w pogoń za Markiem Konwą pognali Karol Ostaszewski (JBG-2 Team) oraz Szymon Pomian (GKS Cartusia w Kartuzach Bike Atelier). Przez długi czas zawodnicy jechali w takiej kolejności, w jakiej w ubiegłym roku uplasowali się w mistrzostwach Polski w Zielonej Górze – prowadził Marek Konwa, przed Karolem Ostaszewskim i Szymonem Pomianem, który jednocześnie był najlepszym orlikiem w stawce.

Na trzecim okrążeniu kolarz GKS Cartusia w Kartuzach zdołał wyprzedzić Karola Ostaszewskiego i awansował tym samym na drugą pozycję. Różnica dzieląca zawodników jadących na miejscach 2-3 była niewielka – w pewnym momencie Karol Ostaszewski znacznie zbliżył się do Szymona Pomiana, jednak po chwili 22-latek ponownie zyskał kilka sekund przewagi. Na przedostatnim okrążeniu do kolarzy walczących o drugie miejsce zbliżył się Brajan Świder (Pho3nix Cycling Team), czwarty w kategorii open i drugi wśród orlików.

W międzyczasie upadek zaliczył Marek Konwa, jednak był w stanie kontynuować rywalizację, a jego przewaga była na tyle duża, że prowadzenie w wyścigu ani przez moment nie było zagrożone.

Rozkręcający się z rundy na rundę Brajan Świder zdołał wyprzedzić Karola Ostaszewskiego i gonił drugiego Szymona Pomiana. Motywacją był tu nie tylko srebrny krążek w elicie, ale także koszulka mistrza Polski do lat 23. W końcówce przedostatniego okrążenia kolarz Pho3nix Cycling Team dopadł również Szymona Pomiana i awansował na drugą pozycję.

Do końca wyścigu kolejność w czołówce nie uległa zmianie. Zwyciężył Marek Konwa, sięgając po 12. z rzędu tytuł mistrza Polski w elicie. Podium uzupełnili Brajan Świder i Szymon Pomian, którzy zajęli odpowiednio pierwszej i drugie miejsce w kategorii do lat 23. Brązowy medal wśród orlików wywalczył Ksawier Garnek (UKS Krupiński Suszec).

Pełne wyniki

Poprzedni artykułKto i gdzie w 2024? Co już dziś wiemy o faworytach poszczególnych Wielkich Tourów?
Następny artykułGiro d’Italia 2024: Włoskie miasta rozświetlą się na różowo na 100 dni do wyścigu