Zarówno męska, jak i kobieca ekipa Jayco AlUla zdominowała mistrzostwa Australii w szosowym wyścigu ze startu wspólnego. Koszulki wywalczyli Luke Plapp oraz Ruby Roseman-Gannon.

Pierwsze mistrzostwa krajowe w 2024 roku za nami – na początku stycznia tradycyjnie rozegrano australijski czempionat, który odbył się w Buninyong. Zawodniczki i zawodnicy ścigali się na 11,5-kilometrowej rundzie, na której ulokowano podjazd pod Mount Buninyoung (2,85 km; 5%). Wyścig elity kobiet mierzył 104 kilometry, a mężczyźni rywalizowali na dystansie 185 kilometrów.

Przewagę liczebną w zmaganiach panów wykorzystała bardzo mocna, australijska ekipa Jayco AlUla – jedyny worldtourowy zespół z antypodów.

O zwycięstwie w wyścigu mężczyzn zadecydował atak na niewiele ponad 100 kilometrów do mety, który przypuścił Luke Plapp. Do zespołowego kolegi niedługo później dojechał Chris Harper. Duet zgodnie współpracował i przeciął kreskę ponad 6 minut przed grupą pościgową, z której najszybciej finiszował… inny z kolarzy Team Jayco AlUla, Kelland O’Brien.

Po zwycięstwo sięgnął broniący tytułu Luke Plapp, który wygrał mistrzostwa Australii nie tylko w ubiegłym roku, ale również w sezonie 2022.

– Plappy dziś fruwał, więc musiałm mu powiedzieć, żeby nieco dla mnie zwolnił. To był świetny dzień i dobry prognostyk przed przyszłotygodniowym Tour Down Under

– mówił Chris Harper cytowany przez Team Jayco AlUla.

Kolarze australijskiej formacji uplasowali się również na pierwszych trzech pozycjach w zmaganiach indywidualnej jazdy na czas. Luke Plapp zdobył złoto, Chris Harper – srebro, a brąz powędrował do Michaela Hepburna.

W nieco mniej widowiskowym stylu wyścig elity kobiet zdominowaly zawodniczki Liv AlUla Jayco. Rywalizacja obfitowała w ataki między innymi takich zawodniczek, jak Grace Brown (FDJ – SUEZ) czy Amanda Spratt (Lidl-Trek), ale ostatecznie wszystko rozstrzygnął finisz z okrojonej grupy. Najszybsza była w nim Ruby Roseman-Gannon (Liv AlUla Jayco), która pokonała Laurettę Hanson (Lidl – Trek) i swoją drużynową koleżankę, Alexandrę Manly.

Poprzedni artykułGCN: Tom Pidcock, Carlos Rodriguez i Egan Bernal pojadą w Tour de France
Następny artykułWielki finał Kerstperiode – zapowiedź Pucharu Świata w Zonhoven 2024