Foto: Tour of Chongming Island

Polka Daria Pikulik zajęła trzecie miejsce na pierwszym etapie Tour of Chongming Island, wyścigu wchodzącego w skład kalendarza World Tour. Zwyciężyła Mylene de Zoete z Ceratizit-WNT Pro Cycling, w rozprowadzeniu której pomagała Marta Lach.

Pierwszy etap worldtourowego Tour of Chongming Island mierzył 108 kilometrów i prowadził po całkowicie płaskiej trasie. Start i meta ulokowane były w Chongming New City Park. Po drodze organizatorzy przygotowali dla kolarek jedną górską i dwie lotne premie.

Z perspektywy polskiego kibica, chiński wyścig jest szczególnie interesujący ze względu na obecność na liście startowej czterech Polek. Do Chin poleciały: Marta Lach (Ceratizit-WNT Pro Cycling), Karolina Kumięga (UAE Team ADQ), Daria Pikulik (Human Powered Health) i Marta Jaskulska (Liv Racing Xstra).

Bezpośrednio po starcie peleton nabrał dużej prędkości, jednak nie obserwowaliśmy ataków. Wysokie tempo dyktowały między innymi zawodniczki ARA – Skip Capital oraz Team Jayco AlUla, uniemożliwiając uformowanie odjazdu. Jedyna górska premia – ulokowana na niewielkim moście padła łupem Niny Kessler z Team Jayco AlUla.

Niedługo później od peletonu oderwała się Nicole Hartychova (Team Dukla Praha), ale po kilku kilometrach została ona doścignięta. Wiele zawodniczek próbowało wtedy uformować ucieczkę. W tym gronie były między innymi: Thi That Nguyen (Israel Premier Tech Roland), Georgia Whitehouse (ARA – Skip Capital) czy Jarmila Machacova (Team Dukla Praha), ale żadna z akcji nie przetrwała na czele dłużej niż kilka kilometrów.

O wynikach pierwszej lotnej premii zadecydował sprint z peletonu, gdzie najszybsza była Chiara Consonni (UAE Team ADQ), pokonując Vittorię Guazzini (FDJ – SUEZ) i Hannę Tserakh (Li Ning Star Ladies).

Niewiele ponad 50 kilometrów przed metą, na ponowny atak zdecydowała się Nicole Hartychova. Do Czeszki szybko doskoczyły Tiril Jorgensen (Team Coop – Hitec Produsts) i Taisa Naskovich (Li Ning Star Ladies), które wypracowały sobie ponad minutową przewagę nad główną grupą. Po długiej pogoni, do czołówki dojechały również Xin Tang (Chiny) i Siying Lu (China Liv Pro Cycling).

Było to o tyle ciekawe, że gdy 30 kilometrów przed kreską na czele znalazło się 5 zawodniczek, pogoń napędzały… reprezentantki Chin, mające w czołowej grupie swoją reprezentantkę. To właśnie ona – Xin Tang – wygrała drugą lotną premię. Jako pierwsza długi finisz rozpoczęła Tiril Jorgensen, ale więcej sił na końcówkę zachowała Chinka.

Wspólnymi siłami peletonu odjazd został doścignięty 20 kilometrów przed metą. Tempo w głównej grupie było wysokie i żadna zawodniczka nie decydowała się na atak – wszystkie ekipy czekały na sprint.

W końcówce inicjatywę przejęły kolarki Ceratizit-WNT Pro Cycling, w tym Marta Lach, która rozprowadzała Mylene De Zoete. To właśnie Holenderka okazała się najszybsza i sięgnęła po zwycięstwo. Tuż za nią finiszowała Daria Pikulik, która zajęła drugą pozycję, notując kolejny dobry rezultat w tym sezonie.

Podium uzupełniła Georgia Baker z Team Jayco AlUla.

AKTUALIZACJA: Po zapisie fotofiniszu okazało się, że Daria Pikulik wywalczyła trzecią pozycję.

Wyniki pierwszego etapu Tour of Chongming Island 2023:

Results powered by FirstCycling.com

Poprzedni artykułWschodnia klamra – zapowiedź Gree-Tour of Guangxi 2023
Następny artykułGree-Tour of Guangxi 2023: Elia Viviani z bardzo ważnym triumfem
Szukam ciekawych historii w wyścigach, które większość uważa za nieciekawe.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments