W prologu rozpoczynającym tegoroczną edycję Giro Toscana Int. Femminile – Memorial Michela Fanini trzecie miejsce zajęła Katarzyna Wilkos z MAT ATOM Deweloper Wrocław, a na szóstej pozycji uplasowała się Patrycja Lorkowska, ścigająca się w barwach TKK Pacific Nestle Fitness. Triumfowała Niemka Franziska Brauβe z CERATIZIT-WNT Pro Cycling.

We Florencji rozpoczęła się 28. edycja kobiecego wyścigu Giro Toscana Int. Femminile (2.2), będącego Memoriałem Micheli Fanini – włoskiej kolarki, która w swoim dorobku miała między innymi mistrzostwo kraju, zwycięstwo w Giro d’Italia Femminile oraz brązowy medal światowego czempionatu w drużynowej jeździe na czas. Zmarła w 1994 roku, w wieku zaledwie 21 lat, na skutek wypadku samochodowego.

Pierwszego dnia zmagań w czterodniowym wyścigu rozegrano prolog, poprowadzony po niemalże płaskiej trasie o długości 2200 metrów.

Toskańska „etapówka” polskim kibicom może kojarzyć się między innymi za sprawą zwycięstw Małgorzaty Jasińskiej i Agnieszki Skalniak-Sójki w klasyfikacji generalnej. W ubiegłym roku aż cztery polskie zawodniczki uplasowały się w czołowej piątce wyścigu – oprócz zwyciężczyni, Agnieszki Skalniak-Sójki, były to: Dominika Włodarczyk (2.; + wygrany etap), Aurela Nerlo (4.) i Karolina Kumięga (5.; + wygrany etap).

W tym roku na starcie stanęły dwie polskie drużyny – MAT ATOM Deweloper (Katarzyna Wilkos, Wiktoria Pikulik, Maja Tracka, Monika Brzeźna, Nikol Płosaj, Nikola Bajgerova) oraz TKK Pacific Nestle Fitness (Dorota Przęzak, Patrycja Lorkowska, Natalia Krześlak, Kamila Pastuszek, Zuzanna Chylińska).

Niewiele ponad 2-kilometrowy prolog padł łupem Franziski Brauβe (CERATIZIT-WNT Pro Cycling), mistrzyni olimpijskiej w drużynowym wyścigu na 4 kilometry, która uzyskała czas 2:56. Sekundę gorzej pojechały Fien Van Eynde (Fenix-Deceuninck Continental) i Katarzyna Wilkos z MAT ATOM Deweloper Wrocław, które uzupełniły podium. W czołowej dziesiątce uplasowała się również Patrycja Lorkowska z TKK Pacific Nestle Fitness, która do zwyciężczyni straciła 4 sekundy.

Dziś zawodniczki będą ścigały się na 100-kilometrowym odcinku z metą na krótkiej ściance. Wyścig potrwa do niedzieli.