Niedzielna edycja cyklu VeloBank Via Dolny Śląsk, czyli Szosowy Klasyk Złotoryja – Złota Wstęga Kaczawy zakończyła Kolarski Weekend w Złotoryi.

To wyścig z piękną i wymagającą trasą, a także z pięknymi i długimi kolarskimi tradycjami. Na pewno jest to też wyścig z jednym z najpiękniejszych finiszy w Polsce – tuż pod złotoryjskim ratuszem, wzdłuż pięknego rynku, po bruku, z lekkim nachyleniem, co powoduje, że walczyć tu trzeba do samego końca. Na obu dystansach wystartowało prawie 400 osób, a zawodnicy i zawodniczki z całej Polski mieli do wyboru dwa dystanse – PRO (75 km) i FUN (54 km).

Tradycyjnie kolarze startowali podzieleni na grupy według kategorii wiekowych i na liście wyników widnieją właśnie nazwiska zwycięzców poszczególnych kategorii. Kategorię K20 na dystansie FUN wygrała Aleksandra Szymkiewicz (Black Wire Team), a K30 Agata Madej (Quest Road). W K40 pierwsza była Aneta Szczęsna (Elmar Team), a w K45 Marta Kipek (Rycerze Rolanda Maciejewski Cycling Team). Katarzyna Duszyńska (Pasjonaci Kolarstwa Andrespol) zwyciężyła w K50, Anna Bielińska (Activejet) wygrała w K55, a Małgorzata Czerny (Serafin Team) była najlepsza w kategorii K60+.

Wśród mężczyzn rywalizacja zaczęła się już od kategorii wiekowej M16 i tu najszybszy był Tobiasz Krawczyk (piwo w bidonie.road). W M20 pierwszy był Hubert Olczyk (Eroe Racing Club). M30 wygrał Mateusz Zieliński, M40 Przemysław Skowron (Cyklo Opole), a M45 Wiesław Wojtkiewicz (Augustyniak Triathlon Team). W kategorii M50 pierwsze miejsce zajął Robert Cebula (Quest Road), w M55 Robert Raczkowski (XtraBike Ibis Bolesławiec), w M60 Dariusz Czarniecki (Rawex Energy Saving), a w M65 Henryk Charucki (Colnago Harfa Harrison Team). Na krótszym dystansie mieliśmy jeszcze kategorię M70, w której najszybszy był Ryszard Rawski (Rawex Energy Saving), M75 –  gdzie wygrał Grzegorz Fajkowski (Colnago Harfa Harrison Team) i M80 – gdzie na najwyższym stopniu podium stanął Stanisław Paterka (Rycerze Rolanda Maciejewski Cycling Team).

Na dystansie PRO pierwsze miejsce w K20 zajęła Klaudia Petters (XtraBike Ibis Bolesławiec). Kategorię K30 wygrała Kamila Wójcikiewicz (Agrochest Team), a K40+ Katarzyna Orłowska (Rycerze Rolanda Maciejewski Cycling Team). Igor Halicki wygrała kategorię M16, a M20 Kacper Gieryk (Jegg Akademia). Damian Miela (Strefasportu.pl/ MW Inwest) okazał się najlepszy w M30. W40 pierwszy finiszował Mariusz Kamiński (Mistrzowskie Rowery Lech Piasecki), w M45 Martin Lipiński (Kopernik Toruńskie Pierniki Team), a w M50 Adrian Jach (Activejet). M55 to zwycięstwo Piotra Bielińskiego (Activejet), w M60 zwyciężył Dariusz Leduchowski (Rycerze Rolanda Maciejewski Cycling Team), a w M65+ Zbigniew Soboń (Elmar Team).

Kolejna edycja cyklu VeloBank Via Dolny Śląsk już 17 czerwca w Zawoni.