fot. Polski Związek Kolarski

Federacje kolarskie Polski, Danii, Niemiec, Hiszpanii wspólnie z UEC oraz Think Tankiem EUNIK podejmują współpracę na rzecz promocji kolarstwa poprzez platformę Zwift.

Z inicjatywy Fundacji Wspierania Polskiego Kolarstwa powstał pilotażowy projekt pn. „Digital Innovation in Cycling” – DigiCycle. W projekcie realizowanym w ramach Erasmus +, wspieranym przez Unię Europejską biorą udział czołowe federacje kolarskie z Danii, Niemiec, Hiszpanii, Europejska Unia Kolarska oraz holenderski Think Tank EUNIK. Głównym zadaniem tego wspólnego przedsięwzięcia jest popularyzacja kolarstwa z wykorzystaniem gamingu. Założeniem jest promocja tej dyscypliny sportu, aktywności fizycznej a w konsekwencji zainteresowanie młodych ludzi kolarstwem.

– Rozwój gospodarczy, ekonomiczny, zwłaszcza pandemia Covid 19 wpłynęły na wiele obszarów naszego życia. – mówi Michał Jackowiak, Prezes Fundacji Wspierania Polskiego Kolarstwa – Zamknięcie w domach ograniczyło mocno aktywność fizyczną nas wszystkich, niezależnie od wieku, a szeroki dostęp do technologii przyciągnął jeszcze bardziej do gier komputerowych. Widząc ten naturalny trend pomyśleliśmy nad jego wykorzystaniem i przekierowaniem zainteresowań na e – rywalizację, e-sport, a więc siłą rzeczy aktywność fizyczną. Wierzymy, że dzięki nowym technologiom, szerokiemu dostępowi do internetu uda nam się rozruszać nie tylko młodych ludzi, także starszych, czy też nawet osoby z pewnymi dysfunkcjami, niepełnosprawnościami. E-kolarstwo może być w takiej formule dla wszystkich, może nie tylko poprawiać sprawność fizyczną ale także poprawiać nasze samopoczucie psychiczne, przynosić radość ze współzawodnictwa.

Projekt DigiCycle realizowany w ramach Erasmus + mocno zakorzeniony jest w działaniach Europejskiej Unii Kolarskiej i jej federacji członkowskich mających na celu zwiększenie udziału wykluczonych i niedostatecznie reprezentowanych grup w tej dyscyplinie. Przyjęte założenia dotyczące zwiększenia aktywności fizycznej oraz wykorzystania innowacyjności cyfrowej w sporcie odnoszą się do priorytetów UE w tym zakresie.

– Wykorzystanie narzędzi cyfrowych przez organizacje sportowe w celu promowania sportu, integracji społecznej wydają się być koniecznością w obecnych cyfrowych czasach. – mówi Grzegorz Botwina, kierownik projektu z ramienia Polskiego Związku Kolarstwa. – Nasz projekt ma na celu zrozumienie w jaki sposób organizacje sportowe na różnych poziomach: międzynarodowe federacje sportowe, krajowe federacje i kluby sportowe, mogą wykorzystać symulatory cyfrowe do promowania sportu. Chcemy w ramach projektu stworzyć mapę drogową dla federacji kolarskich z Europy, po to by ułatwić im wdrożenie platformy Zwift jako narzędzia do promowania kolarstwa oraz zwiększenia aktywności fizycznej w różnych grupach społecznych.

Zadania na najbliższe miesiące, to wypracowanie wspólnie z partnerami planu działań, aktywności, eventów promujących e-kolarstwo. W kolejnych krokach opracujemy przewodnik dla organizacji sportowych oraz kurs online, skierowany do klubów, organizatorów wydarzeń kolarskich oraz federacji sportowych na poziomie regionalnym i krajowym. Projekt zapewni zestaw dobrych praktyk i międzynarodową współpracę między organizacjami odpowiedzialnymi za rozwój kolarstwa w państwach członkowskich UE, zachęci do dalszego rozwoju współpracy wymiany pomysłów, rozwiązań które nie miałyby miejsca bez wdrożenia DigiCycle. Projekt potrwa do 2025 r.

fot. Polski Związek Kolarski
fot. Polski Związek Kolarski

W ostatni weekend projekt DigiCycle miał wspólnie z PZKol swoje stoisko na Pikniku Olimpijskim organizowanym przez PKOl.

  • W 90% z ze stoiska korzystały z dzieci i młodzież.
  • Do dyspozycji uczestnicy mieli 2 stanowiska.
  • Podczas 8 godzin pikniku, na dwóch kontach uczestnicy przejechali łącznie blisko 350 kilometrów.
  • Szacuje się, że udział wzięło prawie 200 osób. Praktycznie nie było momentu, żeby stanowiska były puste, cały czas była kolejka.
fot. Polski Związek Kolarski

Więcej informacji
Michał Jackowiak, email: m.jackowiak@pzkol.pl, tel. 603 124 664
Grzegorz Botwina, email: g.botwina@pzkol.pl

Poprzedni artykułDerek Gee: „Oczywiście, że mogę się poprawić. Daleko mi do kolarza idealnego”
Następny artykułDuże cięcia w British Cycling. Oberwą przede wszystkim orlicy
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments