Foto: Getty Images Sport / Team SD Worx

Ostatni etap Le Vuelta Femenina zakończył się intensywną walką faworytek do zwycięstwa w „generalce” na podjeździe pod Lagos de Covadonga. Najsilniejsza okazała się Demi Vollering (Team SD Worx), która pokonała Gaię Realini (Trek-Segafredo) i Annemiek van Vleuten (Movistar Team). Mistrzyni świata utrzymała koszulkę liderki i sięgnęła tym samym po zwycięstwo w klasyfikacji generalnej.

Kobieca odsłona hiszpańskiego wielkiego touru kończyła się krótkim etapem z Pola de Siero na podjazd pod Lagos de Covadonga (12,5 km; 6,9%). Na dystansie 93 kilometrów, organizatorzy zmieścili dwie wymagające wspinaczki – oprócz wspomnianego już, ikonicznego podjazdu, we wcześniejszej części etapu kolarki wspinały się pod La Collada Moandi (12,5 km; 4,6%).

Po wczorajszym odjeździe, do ostatniego etapu w czerwonej koszulce liderki przystąpiła Annemiek van Vleuten (Movistar Team), mająca ponad minutę przewagi nad Demi Vollering (Team SD Worx).

Na starcie w Pola de Sierro stanęły dziś cztery Polki – Katarzyna Niewiadoma, Agnieszka Skalniak-Sójka (Canyon//SRAM Racing), Karolina Kumięga (UAE Team ADQ) i Agata Flis (Farto-BTC Women’s Cycling Team).

Niedługo po starcie do dynamicznego etapu z metą na podjeździe pod Lagos de Covadonga, w peletonie rozpoczęły się ataki. Pierwszy odjazd uformowały: Kathrin Hammes (EF Education-TIBCO-SVB), Gladys Verhulst (FDJ-SUEZ) i Margot Pompanon (St Michel – Mavic – Auber93), za którymi pognała Anna Kiesenhofer (Israel Premier Tech Roland). Mistrzyni olimpijska nie była jednak w stanie dołączyć do czołówki.

Na wspinaczce pod Collada Moandi tempo w głównej grupie znacznie wzrosło, co doprowadziło do zlikwidowania ucieczki i porwania peletonu na strzępy. Na czele pracowały podrażnione po wczorajszej, kontrowersyjnej porażce zawodniczki Team SD Worx. W drugiej części podjazdu z przodu uformowała się kilkunastoosobowa grupa, w której znalazły się między innymi: Katarzyna Niewiadoma, Ricarda Bauerfeind (Canyon//SRAM Racing), osamotniona liderka zmagań – Annemiek van Vleuten (Movistar Team), Demi Vollering (Team SD Worx), Riejanne Markus (Team Jumbo-Visma), Juliette Labous (Team DSM) czy Gaia Realini (Trek-Segafredo). Z czasem do czołówki dołączyły też Loes Adegeest (FDJ-SUEZ) i piąta w „generalce” Marlen Reusser (Team SD Worx).

Niewiele ponad 37 kilometrów przed metą, na atak zdecydowała się Katarzyna Niewiadoma, która szybko zaczęła powiększać przewagę nad rywalkami. W pogoń za Polką udała się Marlen Reusser – duet oddalił się od zdezorientowanej grupy na ponad minutę. Zawodniczki nie kwapiły się do pogoni – dopiero gdy grupa pościgowa zaczęła się powiększać i wróciły do niej pozostałe kolarki Movistar Team, tempo zdecydowanie wzrosło.

Zbliżając się do podjazdu pod Lagos de Covadonga, przewaga prowadzącego duetu malała i ostatecznie został on doścignięty 16 kilometrów przed metą.

Finałowa potyczka na Lagos de Covadonga

W peletonie lwią część pracy wciąż wykonywały pomocniczki Annemiek van Vleuten – po przejechaniu pierwszego kilometra wspinaczki pod Lagos de Covadonga, gdy Liane Lippert (Movistar Team) zjechała ze zmiany, kontrolę nad wyścigiem przejęła ekipa Team SD Worx w osobie Niamh Fisher-Black. Przyspieszenie Nowozelandki doprowadziło do sporej selekcji – kontakt z czołową grupą straciły między innymi Katarzyna Niewiadoma czy Mavi Garcia (Liv Racing TeqFind).

Niedługo później na przyspieszenie zdecydowała się druga w „generalce” Demi Vollering, chcąca zgubić rywalki. Na jej kole cały czas utrzymywała się jednak Gaia Realini, za którą jechało kilka innych zawodniczek, w tym Annemiek van Vleuten. Po chwili przestoju, Vollering ponownie zaatakowała w swoim stylu – tym razem podążyły za nią tylko Realini, Van Vleuten, a także Evita Muzic z FDJ-SUEZ, która odpadła od czołówki na 7 kilometrów do mety.

Coraz więcej czasu do liderek traciła trzecia w klasyfikacji generalnej Riejanne Markus (Team Jumbo-Visma).

Czołówka podzieliła na 6500 metrów przed mety, gdy defekt zaliczyła utalentowana Włoszka, zwyciężczyni wczorajszego etapu. Realini szybko uporała się jednak z problemem i wróciła do dwóch Holenderek – Demi Vollering i Annemiek van Vleuten. Po kilku minutach kolarka Trek-Segafredo podkręciła tempo i wraz z zawodniczką Team SD Worx zdobyły kilka metrów przewagi nad Annemiek van Vleuten. Mistrzyni świata zdołała co prawda złapać koło swojej rodaczki, jednak po chwili odpadła od czołówki na dobre.

Prowadząca dwójka stopniowo oddalała się od liderki wyścigu. Podobnie jak wczoraj, Gaia Realini w końcówce cały czas jechała na drugiej pozycji, jednak tym razem nie sięgnęła po zwycięstwo – na krótkim zjeździe nie była w stanie utrzymać koła Demi Vollering, która zyskała nad nią niewielką przewagę i jako pierwsza przecięła linię mety.

Podium uzupełniła Annemiek van Vleuten, która rzutem na taśmę zdołała utrzymać prowadzenie w klasyfikacji generalnej i zwyciężyła w całym wyścigu. Na drugiej pozycji, z zaledwie 9-sekundową stratą, uplasowała się Demi Vollering, a, po znakomitej jeździe, trzecie miejsce zajęła Gaia Realini.

Wyniki siódmego etapu La Vuelta Femenina 2023:

Results powered by FirstCycling.com

 

Poprzedni artykułWyścig Pokoju juniorów młodszych 2023: Marcin Włodarski drugi w klasyfikacji generalnej, Reprezentacja Polski najlepszą drużyną!
Następny artykułTro-Bro Léon 2023: Giacomo Nizzolo wygrywa na bretońskich bezdrożach
Szukam ciekawych historii w wyścigach, które większość uważa za nieciekawe.
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments