fot. Dariusz Krzywański

Po 3 latach przerwy udało się ponownie zorganizować Międzynarodowy Wyścig o Puchar Prezydenta Miasta Grudziądza. Juniorzy z całej Europy (i nie tylko) przez 4 dni będą rywalizowali na polskich szosach o triumf w jedynym wyścigu w naszym kraju kategorii UCI 2.1 dla tej kategorii wiekowej.

4 etapy, 24 zespoły, 47 Polaków i w sumie 127 uczestników – oto Wyścig o Puchar Prezydenta Grudziądza 2023 w liczbach. Młodzi zawodnicy powalczą o to, by dopisać się na obfitującą w znane nazwiska listę zwycięzców. Na tej znajdziemy takich kolarzy jak Robert Donaldson (2019, dziś Trinity Racing), Olav Kooij (2018, obecnie Jumbo-Visma), Filip Maciejuk (2017, teraz Bahrain-Victorious), Max Kanter (2015, Movistar Team), Julius van den Berg (2014, EF Education-EasyPost) czy Jonas Rickaert (2012, Alpecin-Deceuninck). Można zatem wysnuć teorię, że i triumfator tegorocznej edycji najprawdopodobniej trafi w przyszłości do World Touru.

Trasa
Na wyścig składają się 4 etapy rozgrywane na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Zmagania otworzy etap z Gruty do Łasina, a na bardzo płaskie 102km składają się 4 lokalne rundy po 16km każda oraz dojazd do miasta mety. Można się spodziewać, że pierwszym liderem zostanie najprawdopodobniej jeden ze sprinterów.

fot. Procyclingstats

Drugiego dnia też będą rundy, acz nie wyłącznie na starcie. Ten będzie miał miejsce w Lisewie i już po 6km kolarze jadą na długie, 21,5-kilometrowe pętle. Mniej więcej w połowie ostatniej z nich zjadą oni na finałową prostą i powalczą w Chełmży o zwycięstwo na drugim etapie.

fot. Procyclingstats

Małe zmarszczki terenu czekają na zawodników trzeciego dnia. Tu do pokonania będzie niespełna 100km, a areną zmagań będą szosy w bliskiej okolicy Świecia i drogi w samym mieście, gdzie zaplanowano zarówno start, jak i metę.

fot. Procyclingstats

Finał wyścigu, zgodnie z nazwą imprezy, zostanie rozegrany w Grudziądzu. 2 duże rundy dające w sumie dystans 85km zadecydują o końcowym kształcie klasyfikacji generalnej.

fot. Procyclingstats

Program zawodów
Pierwsze 3 etapy rozpoczynać będą się o godzinie 15:00, a zatem kolarzy na mecie można się spodziewać po 17. Ostatni odcinek, rozgrywany w poniedziałek 1 maja, zaplanowany został z kolei na poranek – zawodnicy ruszą już o 8:30 i przed 11 mają zameldować się na mecie w Grudziądzu.

Lista startowa

Dane dostarcza FirstCycling.com

Aż 9 spośród 24 zespołów to polskie grupy kolarskie. Swoich zawodników wystawiają gospodarze z ALKS Stal Grudziądz, a także UKS Copernicus – CCC – SMS Toruń, SMS Toruń, SMS Świdnica, Klub Kolarski Tarnovia, PTC DSV Pabianice, Region Warmii i Mazur, Region Poznań i Województwo Śląskie.

W sumie na polskich szosach zaprezentują się kolarze z 14 państw, a oprócz Polaków będą to Duńczycy (15), Łotysze (12), Niemcy (11), Bułgarzy (9), Litwini (6), zawodnicy z Izraela (5), Ukraińcy (5), Czesi (4), Finowie (4), Gruzini (4), Szwedzi (2) oraz Ormianin i Holender.

Transmisje ze wszystkich etapów będą pokazywane online za pośrednictwem m.in. platformy Youtube na kanale KP Sport. Poniżej 1. etap:

Naszosie.pl objęło patronat medialny nad Międzynarodowym Wyścigiem o Puchar Prezydenta Miasta Grudziądza.

Poprzedni artykułTour de Romandie 2023: Kolejność startu do jazdy indywidualnej na czas
Następny artykułLa Vuelta Femenina 2023: Zaaf Cycling Team wypada z listy startowej
Niegdyś zapalony biegacz, dziś sędzia siatkówki z Pomorza, przy okazji aktywnie grający w jednej z trójmiejskich drużyn. Fan kolarskich statystyk i egzotycznych wyścigów. Marzenie związane z tą dyscypliną? Wyjazd na Mistrzostwa Świata do Rwandy w 2025 roku.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments