Jazda na rowerze, to wiele korzyści dla naszego organizmu. Nic zatem dziwnego, że tak wiele kobiet korzysta z tej aktywności, uprawiając ją w ramach rekreacji, a także sportu. Co więcej, z roku na rok ich liczba się powiększa.

Duże zapotrzebowanie na rowery damskie sprawiło, że producenci, pragnąc spełnić oczekiwania płci pięknej, prześcigają się w tworzeniu rowerów dostosowanych do kobiecych potrzeb. Jak wynika z danych GUS ponad 60% kobiet w 2021 roku, na sport wybierało jazdę na rowerze. Jednocześnie do nich musimy także doliczyć kobiety jeżdżące rekreacyjnie do pracy czy uczelni. Obserwując, jak rozwija się kobieca jazda na rowerze, można zauważyć, że kobiety wprowadziły lub spopularyzowany sporo rozwiązań w tej dziedzinie.

Zwiewna sukienka też nadaje się na rower

Dzisiaj często na ulicach naszych miast możemy spotkać kobiety ubrane w luźne i zwiewne sukienki jeżdżące na miejskich rowerach. Chodź jak wielu z nas, pamięta jeszcze kilka lat temu, kobiety jeżdżące na rowerze miały zupełnie inny strój. Dominowały wtedy sportowe buty i obcisłe legginsy, także mężczyźni jeżdżący na rowerach stawiali na strój sportowy, a królowały wtedy rowery trekkingowe.

Od tamtego czasu sporo się zmieniło i swój wkład w te zmiany miały kobiety. To one rozpowszechniły jazdę na rowerach miejskich, a co za tym idzie, miały pozytywny wpływ na poprawę bezpieczeństwa. Rowery miejskie cechują się innym stylem jazdy, wymuszają pionowe siedzenie, dzięki czemu nasza głowa znajduje się wyżej, a my możemy lepiej obserwować przechodniów i ruchliwe skrzyżowania.

Zmienił się także strój, już wyjechanie na miasto w ubraniach innych niż sportowych nie jest obciachem. Dzisiaj nasze ciuchy na rower dopasowujemy do naszego indywidualnego stylu. Sprawia to, że na ulicach możemy spotkać kobiety jeżdżące w garniturach, sukienkach, spódnicach czy płaszczach.

Spójrz jak robią to inni

Wybór odpowiedniego stroju na rower nie jest trudny, a zawsze możemy dopasować go do swojego stylu. Jak się zainspirować? Najłatwiej usiąść w wygodnym miejscu z widokiem na ruchliwą ulicę i obserwować przejeżdżające osoby lub przeglądać zdjęcia na serwisach internetowych.

Odpowiedni rower to podstawa stylizacji

Producenci zadbali o to, żeby rowery damskie były dostosowane do potrzeb kobiet. Najczęściej są one mniejsze, a w modelach miejskich główna rura ramy jest obniżona. Ułatwia to wsiadanie i zsiadanie z roweru, nieważne, jakiej stylizacji użyjemy. Ważnym elementem jest także siodełko. Ze względów anatomicznych powinno się różnić od tych dla panów. Kobiety mają inaczej zbudowaną miednicę i szersze rozstawienie guzów kulszowych.

Wiedząc jakie elementy roweru powinny być dostosowane dla kobiet, można przeglądać ich modele, a jest z czego wybierać. Obecnie widać, że szczególnie dużą popularnością cieszą się jasne rowery miejskie w stylu vintage o pastelowych odcieniach wyposażone w koszyk na kierownicy, które świetnie zgrają się z wiosennymi stylizacjami.

Poprzedni artykułChloe Dygert wraca do ścigania
Następny artykułTour de Romandie 2023: Kolejność startu do jazdy indywidualnej na czas
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments