fot. Mario Stiehl / HRE Mazowsze Serce Polski

Adam Toupalik (Elkov-Kasper) wygrał jednodniowy wyścig GP Goriska & Vipava Valley po ataku w końcówce. Na szóstej pozycji uplasował się najlepszy z Polaków, Marcin Budziński (HRE Mazowsze Serce Polski).

W Słowenii odbył się dziś jednodniowy wyścig GP Goriska & Vipava Valley, który w dużej mierze był rozgrywany na rundach w okolicach Novej Goricy. Pierwsza z nich mierzyła prawie 40 kilometrów i ulokowano na niej kilka podjazdów, w tym wspinaczkę pod Preserje (1,6 km; 4,1%), natomiast druga pętla, pokonywana 4 razy, miała 6 kilometrów długości i obfitowała w dwie, krótkie ścianki.

Na liście startowej znalazły się dwie polskie drużyny kontynentalne – HRE Mazowsze Serce Polski (Norbert Banaszek, Adrian Banaszek, Tomasz Budziński, Marcin Budziński, Adam Stachowiak, Jeppe Aaskov Pallesen) i Voster ATS Team (Igor Sęk, Mateusz Kostański, Mateusz Grabis, Artur Sowiński, Jakub Murias) – a także Piotr Pękala, Szymon Tracz i Piotr Pękala z Santic-Wibatech.

Informacji z pierwszej części wyścigu nie było wiele – wiemy jedynie, że przez pewien czas ucieczkę tworzyli Fabijan Kralj (Ljubljana Gusto Santic) i Felix Ritzinger (Team Felbermayr 0 Simplon Wels), jednak zostali oni doścignięci zanim rozpoczęła się transmisja internetowa.

Obrazki z trasy pojawiły się na 60 kilometrów do mety, gdy na czele utrzymywali się: Gregor Matija (mebloJOGI Pro-concrete), Alex Tolio (Green Project-Bardiani CSF-Faizanè) i Matthew King (XSpeed United Continental), mający prawie 5 minut przewagi nad peletonem. Między dwiema grupami „wisiał” jeszcze Linus Rosner (Tirol KTM Cycling Team), który po chwili został wchłonięty przez peleton.

Z czasem główna grupa, na czele której co jakiś czas pojawiały się koszulki kolarzy Voster ATS Team i HRE Mazowsze Serce Polski, przyspieszyła i zaczęła niwelować stratę do trzyosobowej czołówki. Na 30 kilometrów do mety tempo w peletonie dyktowali zawodnicy mazowieckiej formacji, a tuż obok jechali podopieczni Mariusza Witeckiego.

Rozpoczynając pierwsze z czterech krótkich okrążeń, czołówka miała już zaledwie 30 sekund przewagi nad główną grupą, liczącą kilkudziesięciu zawodników. W międzyczasie od od ucieczki odpadł Gregor Matija. Jego los po chwili podzielił Matthew King, który nie wytrzymał tempa Alexa Tolio na jednej ze ścianek, strzelając z koła Włocha.

Dopiero na kilkanaście kilometrów do mety w coraz bardziej rozciągniętym peletonie doszło do pierwszych ataków – oderwać próbował się jeden z kolarzy Cycling Team Friuli ASD, a następnie Harold Martín López (Astana Qazaqstan Development Team) i Alessandro Tonelli (Green Project-Bardiani CSF-Faizanè), jednak żadna z akcji nie zakończyła się powodzeniem. Na dwie rundy do końca rywalizacji prowadzący Alex Tolio miał około 25 sekund do mety.

Po chwili od okrojonego peletonu oderwała się kilkuosobowa grupa z Tomaszem Budzińskim (HRE Mazowsze Serce Polski) i mistrzem Słowenii, Kristijanem Korenem (Adria Mobil). Została ona jednak doścignięta 9 kilometrów przed kreską. Na czele głównej grupy pojawili się wtedy zawodnicy Elkov-Kasper, którzy zaczęli dyktować bardzo wysokie tempo.

W końcówce przedostatniego okrążenia, zza ich pleców wyskoczył rozpędzony Davide De Cassan z Cycling Team Friuli ASD, który oderwał się od rywali na około 10 sekund i zaczął zbliżać się do liderującego Alexa Tolio. Na finałowej rundzie do De Cassana doskoczył jeden z kolarzy Astana Qazaqstan Development Team, jednak obaj zawodnicy zostali doścignięci. Przed ostatnią ścianką prowadzenie w peletonie objęli kolarze HRE Mazowsze Serce Polski.

Na ostatnich dwóch kilometrach doszło do sporych przetasowań – samotny uciekinier został złapany, a na prowadzenie wysforował się Adam Toupalik (Elkov-Kasper), który dojechał do mety przed rywalami, sięgając po drugie zwycięstwo w tym sezonie. Podium uzupełnili Filippo Fiorelli (Green Project-Bardiani CSF-Faizanè) i Tilen Finkšt (Adria Mobil). Na szóstej pozycji kreskę przeciął Marcin Budziński z HRE Mazowsze Serce Polski.

Wyniki GP Goriska & Vipava Valley 2023:

Results powered by FirstCycling.com

 

Poprzedni artykułSettimana Coppi e Bartali 2023: Ben Healy pokonuje Domenico Pozzovivo
Następny artykułVolta a Catalunya 2023: Kaden Groves wykorzystał swoją szansę
Szukam ciekawych historii w wyścigach, które większość uważa za nieciekawe.
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments