Foto: Paryż - Nicea

Tadej Pogačar (UAE Team Emirates) zameldował się jako pierwszy na mecie przedostatniego etapu Paryż – Nicea i umocnił się na prowadzeniu w wyścigu. 

Po odwołaniu wczorajszego etapu, dziś na kolarzy walczących o prymat w „Wyścigu ku Słońcu” czekał już przedostatni etap. Do przejechania były prawie 143 kilometry z Nicei na wzniesienie Col de la Couillole (15,7 km długości; średnie nachylenie 7,1%).

Od samego początku rywalizacji mieliśmy wiele prób ataków. Po 38 kilometrach ścigania na czele byli: Lilian Calmejane (Intermarche-Circus-Wanty), Javier Romo (Astana), Nils Politt (Bora-Hansgrohe), Larry Warbasse i Dorian Godon (obaj Ag2R-Citroen), Florian Sénéchal (Soudal Quick Step), Brent Van Moer i Pascal Eenkhoorn (obaj Lotto Dstny), Hugo Houle (Israel-Premier Tech), Arnaud Demare (Groupama-FDJ), Soren Kragh Andersen (Alpecin Deceuninck), Kelland O’Brien (Jayco Alula), Josh Tarling (Ineos Grenadiers). Z tej grupki odpadł Demare, a dołączyli Lucas Hamilton (Team Jayco AlUla), Daan Hoole (Trek – Segafredo), Rémi Cavagna (Soudal – Quick Step), Harry Sweeny (Lotto Dstny), Jérémy Cabot (TotalEnergies), Kobe Goossens (Intermarché – Circus – Wanty) i David de la Cruz (Astana Qazaqstan Team).

Górską premię na Côte de Tourette-du-Château (17.9km długości; średnie nachylenie 4.5%) wygrał Pascal Eenkhoorn. Przewaga uciekającej dziewiętnastki wynosiła w tym momencie około dwie minuty.

Najmniejszą stratę w klasyfikacji generalnej do prowadzącego Tadeja Pogačara (UAE Team Emirates) miał Cavagna. Wynosiła ona trzy minuty i 20 sekund. Niestety po upadku z ucieczki odpadł Tarling.

45 kilometrów przed metą osiemnastka miała prawie trzy minuty przewagi nad grupą, którą prowadzili przede wszystkim zawodnicy UAE Team Emirates. Na ostatnim zjeździe na dzisiejszym etapie ucieczka podzieliła się.

Na 23 kilometry przed metą na czele kręcili: Politt, Eenkhoorn, Cabot, Goossens i Romo. W peletonie rządy przejęli natomiast kolarze Jumbo – Visma. Chwilę później mieliśmy kraksę, w którą zaplątali się: Alexander Kristoff, Mattias Skjelmose, Thomas de Gendt, Julien Bernard oraz Tom Scully. Niestety Skjelmose wycofał się z wyścigu.

Już na początku finałowego podjazdu Col de la Couillole (15,7 km długości; średnie nachylenie 7,1%) z ucieczki ruszył Kobe Goossens, a po chwili dojechał do niego Romo. W peletonie tempo nadawał Tobias Foss (Jumbo – Visma).

Praca mistrza świata w jeździe indywidualnej na czas spowodowała, że raz po raz z grupki faworytów odpadali kolejni zawodnicy. Dość szybko nie wytrzymał tempa Daniel Felipe Martínez (INEOS Grenadiers). 11 kilometrów przed metą za prowadzącą dwójką ze stratą 20 sekund jechało niespełna 20 kolarzy.

Najdłużej na czele z ucieczki utrzymał się Goossens, ale został doścignięty na dziewięć kilometrów przed metą. W czołówce zostało 16 zawodników.

6500 metrów przed metą zaatakował Chris Harper (Team Jayco AlUla), ale jego akcję skasował Jonas Vingegaard (Jumbo-Visma). Po chwili skontrował lider wyścigu, Tadej Pogačar (UAE Team Emirates).

Za Pogacarem jechali Vingegaard, Gaudu, Bardet i Jorgenson. Jednak po przyspieszeniu kolarza Jumbo – Visma na jego kole został tylko David Gaudu. Słoweniec miał niewielką przewagę i został doścignięty na 4 kilometry przed metą.

Po chwili tempo podkręcił Gaudu, ale dwójka konkurentów nie dawała za wygraną. Ponowny atak Francuza miał miejsce na 2500 metrów przed metą i wtedy odpadł na dłużej  Vingegaard.

Widać było, że mocniejsze tempo dyktuje Francuz. Wszystko rozegrało się na ostatnim kilometrze, bo wtedy dojechał jeszcze do czołówki Duńczyk.

Najwięcej sił na rozgrywkę na ostatnich metrach miał zgodnie z oczekiwaniami Tadej Pogačar (UAE Team Emirates). Po raz kolejny drugim miejscem musiał zadowolić się David Gaudu (Groupama – FDJ). Trzeci był Jonas Vingegaard (Jumbo-Visma).

Wyniki siódmego etapu Paryż – Nicea 2023:

Results powered by FirstCycling.com

Poprzedni artykułMads Pedersen wycofał się z Paryż-Nicea 2023
Następny artykułIstrian Spring Trophy 2023: Tijmen Graat triumfuje na królewskim etapie, Marcin Budziński 6.
Pismak z pasji, nie z wykształcenia. Wielbiciel scoutingu i skarbów kibica. Pisze to co myśli, a nie co wypada.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments