fot. UCI

Nieco wcześniej niż początkowo zapowiadano poznaliśmy kalendarz kolejnej edycji Pucharu Świata w kolarstwie przełajowym. Dodatkowo Międzynarodowa Unia Kolarska opublikowała wstępny kalendarz imprez na sezon 2023/24, w którym znalazły się trzy polskie wyścigi – Owocowy Przełaj, Bryksy Cross i Lubuskie Warte Zachodu.

Międzynarodowa Unia Kolarska w oficjalnym komunikacie ogłosiła kalendarz Przełajowego Pucharu Świata 2023/24. Rywalizacja, podobnie jak w tym sezonie, rozpocznie się w Stanach Zjednoczonych, jednak tym razem – zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami – rozegrany zostanie tam tylko jeden wyścig, wchodzący w skład najbardziej prestiżowego cyklu przełajowego – w Waterloo (15.10).

Następnie kolarze i kolarki będą rywalizować w dwóch belgijskich odsłonach (Maasmechelen – 29.10, Dendermonde – 12.11). Później opuszczą kolebkę kolarstwa przełajowego – kolejne rundy Pucharu Świata odbędą się bowiem w Troyes* (Francja; 19.11), Dublinie* (Irlandia; 26.11), Flamanville (Francja; 3.12) oraz we włoskim Val di Sole (10.12). Po przerwie spowodowanej organizacją ubiegłorocznych mistrzostw Europy, do kalendarza Pucharu Świata wraca kultowy wyścig w Namur*, który odbędzie się 17 grudnia.

W ramach Kerstperiode zostaną rozegrane cztery rundy cyklu – w Antwerpii (23.10)*, Gavere (26.12), Hulst (30.12) i Zonhoven (7.01). Przedostatnia runda Pucharu Świata, podobnie jak w tym roku, odbędzie się w hiszpańskim Benidormie (21.01), a rywalizację zwieńczą wyścigi w Hoogerheide (28.01)*, gdzie 3 tygodnie temu walczono o tęczowe koszulki i medale światowego czempionatu.

*w oznaczonych gwiazdkami lokalizacjach odbędą się również wyścigi dla kategorii U19 i U23.

Kolejna edycja Pucharu Świata podobnie będzie składała się z 14 wyścigów. Porównując ją z tegosezonową odsłoną, w kalendarzu zabraknie zmagań w: Fayetteville (USA), Beekse Bergen (Holandia), Overijse (Belgia), Besancon (Francja), a także w czeskim Taborze, gdzie odbędą się przyszłoroczne mistrzostwa świata w przełajach.

Szczególnie interesująca wydaje się absencja Overijse – zmagania zwane „matką wszystkich wyścigów przełajowych” odbędą się tydzień po Pucharze Świata w Waterloo. Bardzo ciekawie zapowiada się natomiast okres świąteczny – w dniach 26-30 codziennie będziemy mogli oglądać najlepszych zawodników i zawodniczki w wyścigach wchodzących w skład Kerstperiode. Oprócz wspomnianych zmagań z cyklu Pucharu Świata, odbędą się wtedy odsłony Telenet Superprestige w Heusden-Zolder (27.12) i Diegem (28.12), a także X²O Badkamers Trofee w Loenhout.

We wstępnym kalendarzu znalazły się też trzy polskie imprezy – Owocowy Przełaj, rozgrywany w Laskowicach Pomorskich (18.11), Bryksy Cross w Gościęcinie (3.12), a także wyścig „Lubuskie Warte Zachodu”, którego miejsce rozgrywania nie zostało jeszcze oficjalnie podane (10.12). W 2021 wyścig o tej nazwie odbył się w Zielonej Górze, na tej samej trasie, na której w styczniu rywalizowano o koszulki mistrzów i mistrzyń Polski.

Kalendarz Przełajowego Pucharu Świata 2023/24:

Szczegółowy wstępny kalendarz przełajowych wyścigów UCI w sezonie 2023/24 można znaleźć –> tutaj.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments