Tadej Pogačar (UAE Team Emirates) wygrał swój drugi etap Vuelta a Andalucia Ruta Ciclista Del Sol i powiększył przewagę w klasyfikacji generalnej. Dziesiąty był Rafał Majka.

Drugi etap wyścigu w Andaluzji liczył 156 kilometrów i prowadził z Diezmy do Alcalá la Real. Po drodze na kolarzy czekało kilka górskich premii, a brukowany podjazd na metę był krótki, ale wymagający.

W pierwszą ucieczkę zabrali się: Matej Mohoric (Bahrain Victorious), Joe Dombrowski (Astana), Iván García Cortina i Nelson Oliveira (obaj Movistar), Alessandro Covi (UAE Team Emirates), Christopher Juul-Jensen (Jayco-Alula), Julen Amezqueta (Caja Rural), Davide Bais (Eolo- Kometa), Frederik Frison (Lotto Dstny), Luis Angel Mate (Euskaltel), Aaron Van Poucke i Alex Colman (obaj Team Flanders-Baloise).

Pierwszą lotną premię w Piñar wygrał Van Poucke. Harcownicy nie wypracowali sobie zbyt dużej przewagi. Na podjeździe Puerto del Zegrí (4.5km długości; średnie nachylenie 4.5%) pierwszy zameldował się Mate, ale peleton dogonił ucieczkę już na 100 kilometrów przed metą.

W kolejną akcję zabrali się Brent Van Moer (Lotto Dstny) i Geoffrey Soupe (TotalEnergies). Ta dwójka nie zdołała dojechać przed peletonem do drugiej lotnej premii, którą wygrał Antonio Nibali (Astana Qazaqstan Team).

Podjazd Los Rosales (4.4km długości; średnie nachylenie 5.4%) podzielił dużą grupę, a na szczycie jako pierwszy był Alan Jousseaume (TotalEnergies). Oprócz niego na czele kręcili: Matej Mohoric (Bahrain Victorious), Antonio Nibali (Astana Qazaqstan Team), Christopher Juul-Jensen (Jayco-Alula), Axel Laurance (Alpecin-Deceuninck), Lorenzo Rota i Georg Zimmermann (obaj Intermarché – Circus – Wanty), Davide Bais (EOLO-Kometa) i Dylan Teuns (Israel – Premier Tech).

43 kilometry przed metą uciekająca dziewiątka miała dwie minuty przewagi.

Już 28 kilometrów przed metą w goniącej grupie konkurentów zaatakował lider wyścigu Tadej Pogačar (UAE Team Emirates). Z ucieczki na czele zostali Mohoric, Rota, Zimmermann i Teuns. Słoweniec dojechał do tej czwórki podczas podjazdu pod Puerto de la Hoya de Charrilla (10,3 km; 3,5%).

Za prowadzącą w tym momencie piątką jechali: Mikel Landa i Santiago Buitrago (obaj Bahrain – Victorious), Enric Mas (Movistar Team) i Carlos Rodríguez (INEOS Grenadiers). Premię górską wygrał Rota. Grupka lidera wyścigu miała tylko 11 sekund przewagi.

Grupki zjechały się na 21 kilometrów przed metą. Na zjeździe na atak zdecydował się Matej Mohoric, ale jego akcja nie była udana. Za prowadzącą dziewiątką jechał Rafał Majka (UAE Team Emirates). Wraz z Polakiem kręcili Tao Geoghegan Hart (INEOS Grenadiers), Damiano Caruso (Bahrain – Victorious) i Laurance.

Rafał Majka prawie „dociągnął” drugą grupkę do czołówki na trzy kilometry przed metą, ale w tym samym momencie zaatakował Lorenzo Rota. Włoch został szybko doścignięty.

Finałowy podjazd jako pierwszy rozpoczął Mohoric, ale wszystko rozegrało się już na brukowanej, wymagającej ściance. Zaatakował Mas, a na jego kole jechał Pogačar. Dwójka odjechała konkurentom i między sobą rozegrała walkę o zwycięstwo. Szybszy okazał się Tadej Pogačar (UAE Team Emirates), dla którego był to drugi triumf na tym wyścigu.

Kolejne miejsca zajęli Enric Mas (Movistar Team) i Santiago Buitrago (Bahrain – Victorious). Dziesiąty był Rafał Majka.

Wyniki drugiego etapu Vuelta a Andalucia Ruta Ciclista Del Sol 2023:

Results powered by FirstCycling.com

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments