fot. Baloise Trek Lions | Belga / David Pintens

W weekend wyścigiem w Middelkerke zakończył się przełajowy cykl Telenet Superprestige. Prowadzenie w klasyfikacjach generalnych obronili Ceylin del Carmen Alvarado (Alpecin-Deceuninck) i Lars van der Haar (Baloise Trek Lions).

Sezon przełajowy nieubłaganie zbliża się ku końcowi. W sobotę odbył się Nordzecross w Middelkerke, ostatni wyścig z cyklu Telenet Superprestige – jednej z najważniejszych serii zmagań w kalendarzu. Zmagania na wymagającej trasie nad Morzem Północnym padły łupem Ceylin del Carmen Alvarado (Alpecin-Deceuninck) i Eliego Iserbyta (Pauwels Sauzen-Bingoal).

Zawodniczka drużyny braci Roodhooft na przestrzeni ośmiu wyścigów uzbierała aż 110 punktów. Przez cały sezon prezentowała bardzo solidną dyspozycję i tylko raz – w Boom – spadła z wyścigowego podium. Holenderka pięciokrotnie wznosiła ręce w geście triumfu – wygrywała w Niel, Merksplas, Heusden-Zolder, Gullegem i w sobotnim wyścigu w Middelkerke.

Drugie miejsce w cyklu zajęła Inge van der Heijden (777), która ani razu nie sięgnęła po zwycięstwo, ale za to pięć razy stała na podium zmagań z cyklu Telenet Superprestige. Łącznie zdobyła ona 103 oczka. O 4 mniej na swoim koncie zgromadziła Denise Betsema (Pauwels Sauzen-Bingoal) – triumfowała ona w wyścigu w Ruddervoorde.

Klasyfikacja generalna elity kobiet

W rywalizacji elity mężczyzn zwyciężył Lars van der Haar, ścigający się w Baloise Trek Lions, który ani razu nie triumfował w pojedynczej rundzie cyklu. Imponujący regularnością Holender sześciokrotnie plasował się jednak na podium, gromadząc łącznie 104 punkty. Drugie miejsce w serii zajął Eli Iserbyt (Pauwels Sauzen-Bingoal; 98) – Belg zwyciężył w pierwszym wyścigu w cyklu, w Ruddervoorde, i w imprezie wieńczącą kilkumiesięczną rywalizację, która odbyła się w Middelkerke. Podium uzupełnił jego drużynowy kolega, aktualny mistrz Europy – Michael Vanthourenhout (91).

Warto wspomnieć też o 100-procentowej skuteczności Wouta van Aerta w tegosezonowej edycji Telenet Superprestige. Kolarz Jumbo-Visma, który – ze względu na późne rozpoczęcie sezonu przełajowego – nie walczył o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej, wygrał trzy wyścigi wchodzące w skład serii.

Klasyfikacja generalna elity mężczyzn

Nagrody za pozycje w klasyfikacji generalnej są równe dla kobiet i mężczyzn. Zwycięzcy otrzymali po 25 tysięcy euro, za zajęcie drugiego miejsca organizatorzy wypłacili 16 tysięcy, a za najniższy stopień podium – 10.

Spośród trzech najważniejszych cyklów przełajowych, do których należą: Puchar Świata, Telenet Superprestige i X²O Badkamers Trofee, nierozstrzygnięty pozostał tylko ten ostatni. Po siedmiu z ośmiu wyścigów, w klasyfikacjach generalnych pewnie prowadzą Eli Iserbyt oraz Fem van Empel (Jumbo-Visma), którzy mają prawie dwie minuty przewagi nad, odpowiednio, Larsem van der Haarem i Lucindą Brand (Baloise Trek Lions), zajmującymi drugie miejsca.

Finałowa runda cyklu odbędzie się w najbliższą niedzielę w Brukseli – dzień wcześniej rozegrany zostanie Exact Cross w Sint-Niklaas. Ostatnim wyścigiem tego sezonu będzie Internationale Sluitingsprijs w Oostmalle, zaplanowany na 26 lutego.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments