fot. Alpecin-Deceuninck

W Middelkerke zakończył się cykl Telenet Superprestige. W wyścigach elity triumfowali Eli Iserbyt (Pauwels Sauzen-Bingoal) i Ceylin del Carmen Alvarado (Alpecin-Deceuninck), która zwyciężyła też w klasyfikacji generalnej serii. Wśród mężczyzn „generalkę” wygrał Lars van der Haar (Baloise Trek Lions).

Wyścig Nordzee Cross był ostatnim z cyklu Telenet Superprestige. Zmagania poprowadzone były po wymagającej technicznie i fizycznie rundzie, obfitującej w krótkie podjazdy i zjazdy. Dodatkowo, organizatorzy ulokowali na niej przeszkody do przeskakiwania i długi odcinek piasku.

Ceylin del Carmen Alvarado bierze wszystko

Wyścig elity kobiet w Middelkerke najszybciej rozpoczęła Leonie Bentveld (Pauwels Sauzen-Bingoal), a tuż za nią plasowała się liderka klasyfikacji generalnej cyklu – Ceylin del Carmen Alvarado (Alpecin-Deceuninck). Druga z Holenderek po kilku minutach wyprzedziła swoją rodaczkę. Uczyniła to też Lucinda Brand (Baloise Trek Lions), wskakując na drugą pozycję. Na długim odcinku piasku, zawodniczka Baloise Trek Lions poradziła sobie nieco gorzej od Ceylin del Carmen Alvarado i straciła z nią kontakt.

Kończąc pierwsze okrążenie, Alvarado miała 11 sekund przewagi nad Lucindą Brand, a także Inge van der Heijden i Annemarie Worst (777). Na początku drugiej rundy, na atak zdecydowała się ostatnia z wymienionych zawodniczek, dystansując swoje rywalki. Po kilku minutach dołączyła do niej Inge van der Heijden – duet jadący na pozycjach 2-3 utrzymywał się kilkanaście sekund za samotnie prowadzącą Ceylin del Carmen Alvarado.

Na trzeciej z sześciu rund przewaga zawodniczki Alpecin-Deceuninck wzrastała, pomimo przyspieszeń ze strony Annemarie Worst. Na półmetku trasy wynosiła ona niespełna 30 sekund – do dwójki pościgowej zbliżyła się wtedy Lucinda Brand i już po chwili w walce o drugą pozycję brały udział trzy kolarki.

Była mistrzyni świata z Baloise Trek Lions nie zamierzała długo jechać w towarzystwie zawodniczek ekipy 777 i zdecydowała się na atak, zyskując kilkanaście metrów przewagi. Na piątą rundę wjechała na drugiej pozycji, ze stratą 35 sekund do Ceylin del Carmen Alvarado. Na kolejnych pozycjach wciąż utrzymywały się Annemarie Worst i Inge van der Heijden.

Ostatecznie Ceylin del Carmen Alvarado nie dała się dogonić i sięgnęła po zwycięstwo w Middelkerke, pieczętując triumf w klasyfikacji generalnej Telenet Superprestige. Drugie miejsce w Nordzee Cross zajęła Lucinda Brand, a podium uzupełniła Annemarie Worst, która na ostatnim sektorze piasku odjechała od Inge van der Heijden.

Druga zawodniczka ekipy 777 utrzymała 2. pozycję w „generalce” cyklu, a trzecie miejsce zajęła w nim szósta dziś Denise Betsema (Pauwels Sauzen-Bingoal).

Eli Iserbyt wykorzystuje błąd Larsa van der Haara.

Zmagania elity mężczyzn najlepiej rozpoczął Lars van der Haar (Baloise Trek Lions), za którym po starcie znalazł się Niels Vandeputte (Alpecin-Deceuninck). Aktualny mistrz Holandii odjechał Belgowi na piaszczystym odcinku, jednak nie był w stanie wypracować sobie dużej przewagi. Udało mu się to na drugiej rundzie, jednak wraz z nim rywalom odjechali Laurens Sweeck (Crelan-Fristads) i Eli Iserbyt (Pauwels Sauzen-Bingoal).

Prowadząca trójka podzieliła się na trzeciej rundzie, gdy na piasku tempo podkręcił Lars van der Haar. Jego koło był w stanie utrzymać tylko Laurens Sweeck, natomiast kontakt z dwójką stracił Eli Iserbyt. W międzyczasie z tyłu pogoni przewodzili dwaj zawodnicy Pauwels Sauzen-Bingoal – Michael Vanthourenhout i Ryan Kamp.

Na czwartej rundzie, co ciekawe – na sektorze piasku, do czołówki wrócił Eli Iserbyt. Od grupy pościgowej, w której problemy miał mistrz Europy, Michael Vanthourenhout, oderwał się Joris Nieuwenhuis (Baloise Trek Lions). Kilka sekund za nim jechali: Gerben Kuypers (Proximus), Kevin Kuhn (Tormans Cyclo Cross Team), Emiel Verstrynge (Crelan-Fristads) i Ryan Kamp.

Na kolejnym okrążeniu ponownie rozerwać grupę chciał Lars van der Haar, lecz tym razem ta sztuka mu się nie udała. Po kilku minutach pogoni, do liderów dołączył natomiast Joris Nieuwenhuis. Chwila przestoju została zakończona bardzo mocnym atakiem Larsa van der Haara na siódmym z dziesięciu okrążeń – mistrz Holandii ponownie starał się wykorzystać wysokie umiejętności techniczne, dzięki którym podzielił czteroosobową grupkę.

Z Van der Haarem od Sweecka i Nieuwenhuisa odjechał Iserbyt. Na kolejnych rundach oglądaliśmy przeciąganie liny w pierwszej dwójce – na trudnych technicznie fragmentach trasy atakował mistrz Holandii, ale niedługo później dojeżdżał do niego Belg. Kolarz Pauwels Sauzen-Bingoal wyszedł na prowadzenie po upadku Larsa van der Haara na jednym z podjazdów w pierwszej części ostatniego okrążenia.

Eli Iserbyt nie zmarnował znakomitej okazji do sięgnięcia po zwycięstwo i to on jako pierwszy przeciął linię mety w Middelkerke. Drugie miejsce zajął Lars van der Haar, który zwyciężył w „generalce” Telenet Superprestige, a podium uzupełnił Laurens Sweeck. Dopiero na 10. pozycji finiszował Michael Vanthourenhout, przez co spadł na trzecią lokatę w klasyfikacji generalnej cyklu. Przed niego wskoczył natomiast dzisiejszy triumfator – Eli Iserbyt.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments