fot. UCI

Niedługo przed swoimi 18. urodzinami tytuł mistrza świata juniorów w kolarstwie przełajowym wywalczył Léo Bisiaux. Kim jest ten młody Francuz i dlaczego warto bacznie przyglądać się rozwojowi jego kariery?

Cyclocross i szosa przenikają się z roku na rok coraz bardziej, a zawodnicy częściej niż kiedyś łączą starty w obu tych dyscyplinach nie tylko jako przygotowania do jednej z tych dyscyplin, ale i osiągając sukcesy na obu tych polach. Warto zatem poświęcić pięć minut nowemu mistrzowi świata juniorów – Francuzowi Léo Bisiaux.

Minęło bardzo dużo czasu, odkąd Francuzowi udało się ponownie zostać mistrzem świata. Bardzo dobrze przygotowywałem się do startu razem z francuską federacją kolarską. Tak więc przygotowania były dobre i pojechałem dzisiaj świetny wyścig. Czułem zdrowe napięcie, ale nie byłem pod presją. Byłem gotowy do walki. To była świetna rywalizacja i jestem naprawdę bardzo zadowolony z tego prezentu urodzinowego

— powiedział Léo Bisiaux, który za kilka dni skończy 18 lat.

Francja rzeczywiście długo oczekiwała na swoją kolejną tęczową koszulkę. Ostatni raz takową reprezentant trójkolorowych wywalczył 12 lat temu, a był to Clément Venturini w 2011 roku. Od tamtych czasów w świecie przełajów się jednak sporo zmieniło, a na najlepszy dowód niech posłużą nazwiska ostatnich mistrzów świata juniorów i to, gdzie obecnie się ścigają:

  • 2022 – Jan Christen (2023 – Hagens Berman Axeon, 2024-27 UAE Team Emirates, aktualny szosowy mistrz Europy juniorów)
  • 2021 – odwołano z powodu pandemii
  • 2020 – Thibau Nys (Trek – Segafredo, szosowy mistrz Europy orlików 2021)
  • 2019 i 2018 – Ben Tulett (INEOS Grenadiers)
  • 2017 – Tom Pidcock (INEOS Grenadiers)

By znaleźć kolarza, który później nie zrobił kariery także na szosie musielibyśmy się cofnąć aż do przełajowego mistrza świata z 2016 roku, którym był nie ścigający się już Jens Dekker. Każdy jego następca, jak widać, robił i robi teraz karierę na najwyższym poziomie.

Kim zatem jest Léo Bisiaux? Jeszcze 17-letni Francuz ściga się z powodzeniem nie tylko w kolarstwie przełajowym, ale i na szosie. Reprezentuje AG2R Citroën U19 Team, a tej zimy w 19 startach odniósł aż 13 zwycięstw. Wcześniej, jeszcze jako pierwszoroczny junior, zdobył m.in. medal szosowych Mistrzostw Europy w Anadii, a prestiżową etapówkę Ain Bugey Valromey Tour zakończył na 4. miejscu. Wszystko wygląda zatem na to, że rośnie nam kolejny ogromny talent, który będzie cieszył francuskich kibiców.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments