fot. Team Jumbo-Visma

Zakończyła się piąta runda Telenet Superprestige, rozgrywana na szybkiej trasie w Heusden-Zolder. W zmaganiach elity triumfowali Ceylin del Carmen Alvarado (Alpecin-Deceuninck) i Wout van Aert (Jumbo-Visma).

Kolejna odsłona Kerstperiode odbyła się dziś w ramach Telenet Superprestige w Heusden-Zolder. Na szybkiej trasie, poprowadzonej w pobliżu toru wyścigów samochodowych, ulokowano kilka piaszczystych i błotnistych fragmentów, lecz była ona zdecydowanie prostsza niż ta, na której ścigano się wczoraj w Gavere.

Pewne zwycięstwo Ceylin del Carmen Alvarado

Wyścig elity kobiet najszybciej rozpoczęła mistrzyni Włoch – Silvia Persico (Valcar – Travel & Service) – jednak po początkowej sekwencji wąskich zakrętów na czoło wysunęła się Ceylin del Carmen Alvarado (Alpecin-Deceuninck). Po kilku minutach rywalizacji, na atak zdecydowała się Denise Betsema (Pauwels Sauzen-Bingoal), co doprowadziło do porwania się stawki. Od rywalek oderwały się trzy wspomniane zawodniczki oraz Inge van der Heijden (777), a kilka sekund dalej jechała Lucinda Brand (Baloise Trek Lions) z trzema innymi kolarkami.

Dwie grupy tasowały się na drugim okrążeniu, pod koniec którego niewielką przewagę wypracowały sobie Denise Betsema i Ceylin del Carmen Alvarado. Na kolejnych pozycjach, pojedynczo, jechały Inge van der Heijden i Lucinda Brand, która zaliczyła upadek na jednym z błotnistych podjazdów. Na trzeciej z pięciu rund, do czołówki dołączyła kolarka ekipy 777, a także Silvia Persico. Do prowadzących zawodniczek kilkukrotnie zbliżała się Lucinda Brand, jednak, z powodu błędów na technicznych fragmentach, nie zdołała do nich dojechać.

Sytuacja w czołówce zmieniła się na kolejnym okrążeniu, gdy rywalkom odjechały Ceylin del Carmen Alvarado i Inge van der Heijden. Za nimi uformowała się trzyosobowa pogoń, w składzie: Denise Betsema, Silvia Persico i Lucinda Brand. Była mistrzyni świata i Europy, ostatnia z wymienionych zawodniczek, na czwartej rundzie straciła kilka sekund do swojej rodaczki i mistrzyni Włoch. Na wymagającym zjeździe w końcówce okrążenia, od Inge van der Heijden odjechała natomiast Ceylin del Carmen Alvarado.

Holenderka z Alpecin-Deceuninck utrzymała przewagę na ostatniej rundzie, odnosząc trzecie zwycięstwo w tym sezonie. Drugą pozycję zajęła Inge van der Heijden, a tuż za nią finiszowała… Lucinda Brand, która zdołała dogonić, a następnie wyprzedzić Silvię Persico i piątą na kresce Denise Betsemę.

Małgorzata Mazurek została sklasyfikowana na 67. pozycji.

Po pięciu rundach Telenet Superprestige, w „generalce” prowadzi Denise Betsema (68), mająca punkt przewagi nad Ceylin del Carmen Alvarado i trzy oczka nad Inge van der Heijden.

Van Aert wygrywa po dwójkowym finiszu z Van der Poelem

Spośród kolarzy elity mężczyzn, jako pierwszy z asfaltu zjechał Thijs Aerts (Baloise Trek Lions), za którym jechał Danny van Lierop (Orange Babies Cycling Team) i Mathieu van der Poel (Alpecin-Deceuninck). Gorszy start zanotował natomiast Tom Pidcock (INEOS Grenadiers), a Eli Iserbyt (Pauwels Sauzen-Bingoal), wracający do ścigania, zaliczył upadek przy pierwszym boksie technicznym, przez co stracił wiele pozycji. Po niespełna pięciu minutach, na czoło wysunęli się Mathieu van der Poel i Wout van Aert (Jumbo-Visma), którzy zaczęli oddalać się rywali.

Pierwsze okrążenie dwójka zawodników ukończyła prawie 20 sekund przed dużą grupą pościgową. Mathieu van der Poel i Wout van Aert, którzy w elicie w Heusden-Zolder triumfowali aż osiem razy, narzucili bardzo wysokie tempo i powiększała przewagę nad kilkoma najgroźniejszymi zawodnikami: Tomem Pidcockiem, Michaelem Vanthourenhoutem (Pauwels Sauzen-Bingoal), Quintenem Hermansem (Tormans Cyclo Cross Team), Laurensem Sweeckiem (Crelan-Fristads), Nielsem Vandeputte (Alpecin-Deceuninck) i Larsem van der Haarem (Baloise Trek Lions), którzy – rozpoczynając czwartą z dziewięciu rund – mieli 30 sekund straty do liderów.

Przed półmetkiem rywalizacji, problemy na jednym z podjazdów miał Quinten Hermans, który niechcący zablokował Larsa van der Haara. Obaj zawodnicy stracili kontakt z grupą pościgową, która traciła kolejne sekundy do Wouta van Aerta i Mathieu van der Poela. Na szóstej rundzie, do pogoni wrócił Lars van der Haar, wskakując na miejsce słabnącego Nielsa Vandeputte.

Niedługo później na przyspieszenie zdecydował się Tom Pidcock, odjeżdżając na kilka metrów od swoich rywali w walce o trzecie miejsce. W międzyczasie z przodu zaatakował Mathieu van der Poel, ale Wout van Aert nie dawał za wygraną i cały czas jechał na jego kole. Wykorzystując błąd Holendra na jednym z leśnych odcinków, Belg wysunął się na prowadzenie, ale nie zdołał zgubić Mathieu van der Poela.

Na kolejnych rundach duet wciąż jechał razem. Nieznacznie zbliżyła się do niego trzyosobowa pogoń, tworzona przez Toma Pidcocka, Michaela Vanthourenhouta i Larsa van der Haara, którzy na przedostatnim okrążeniu tracili do Belga i Holendra niewiele ponad 30 sekund. Po chwili od grupy pościgowej odpadł aktualny mistrz Europy.

Ostatecznie walka o pierwsze i trzecie miejsce rozegrała się między dwoma zawodnikami. Na atak po zwycięstwo, po godzinie rywalizacji, zdecydował się Mathieu van der Poel, który odjechał Woutowi van Aertowi na kilka metrów, ale – podobnie jak na jednej z poprzednich rund – stracił prowadzenie po błędzie technicznym i na asfalt jako pierwszy wjechał Belg. Holender siedział jednak na jego kole.

Finisz pierwszy rozpoczął Wout van Aert, który szybko oddalił się od Mathieu van der Poela – kolarzowi Alpecin-Deceuninck wypięła się noga z pedału, przez co stracił szansę na sięgnięcie po zwycięstwo. Podium uzupełnił Lars van der Haar, który prowadzi w klasyfikacji generalnej Telenet Superprestige.

Jutro w Diegem odbędzie się kolejna, nocna runda cyklu Telenet Superprestige. Transmisja z wyścigów będzie dostępna w Eurosporcie 2 od 18.50 (kobiety) i 20.35 (mężczyźni).

Zapowiedź Kerstperiode

Zapraszamy do lektury naszego przewodnika przełajowego po sezonie 2022/23.

Poprzedni artykułLotto-Dstny zatrudniło nowego menadżera
Następny artykułTrasa Volta ao Algarve em Bicicleta 2023
Szukam ciekawych historii w wyścigach, które większość uważa za nieciekawe.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments