fot. PhotoGomezSport

W środę przed południem w siedzibie głównego sponsora w Madrycie odbyła się oficjalna prezentacja drużyny Movistar – jedynej zarejestrowanej w Hiszpanii drużyny World Tour. W sezonie 2023 liderami będą Annemiek van Vleuten i Enric Mas. 

Oficjalna prezentacja zespołu przy obecności sponsorów i głównych partnerów oraz dziennikarzy odbyła się na zakończenie pierwszego zgrupowania przed nowym sezonem, które podopieczni Eusebio Unzue odbyli w okolicach Alicante. Sezon 2023 będzie 44. w historii dla męskiego składu, natomiast drużyna kobiet istnieje od 2018 roku.

Po zakończeniu kariery przez Alejandro Valverde drużyna poszukuje niejako nowej tożsamości. Musi znaleźć kolarzy, którzy będą regularnie wygrywać i stawać na podium. Po ostatnich tygodniach sezonu 2022 można stwierdzić, że w miarę godnym następcą będzie Enric Mas, chociaż trudno się spodziewać, że ktokolwiek będzie w stanie powtórzyć taką regularność, jaką przez całą swoją przygodę z zawodowym kolarstwem prezentował „Bala”.

Mas dobrze rokuje od 2018 roku, kiedy to jeszcze w barwach Quick-Stepu stanął na drugim stopniu podium Vuelty. Później miał wzloty i upadki, chociaż nie przestawał plasować się w czołówkach wielkich tourów. W minionym sezon zakończył sezon na wysokim poziomie, wygrywając Giro dell’Emilia i zajmując drugie miejsce w Il Lombardia.

– Prawda jest taka, że ten sezon był dla mnie pół na pół. Lato było trudne i nie byłem sobą, ale z kolei końcówka była wspaniała. Bardzo dziękuję za wsparcie drużynie, a przede wszystkim Eusebio Unzue, bo to on był osobą, która dzwoniła do mnie co kilka dni i pytała, jak się mam. Słowa wdzięczności należą się również naszym kibicom, którzy bardzo nas wspierali przez całą Vueltę i później. Jeśli chodzi o rolę lidera, to nie czuję aż tak wielkiej presji, bo nasza drużyna jest jedną wielką rodziną, zawsze staramy się zachować balans i być w dobrych kontaktach

– mówił Enric Mas, którego najważniejszym celem w 2023 roku będzie Tour de France, który wystartuje z Hiszpanii, z Kraju Basków. Kolarz z Majorki powiedział, że nie ma lepszej motywacji niż Grand Départ w domu.

Ekipa mężczyzn została wzmocniona przed nowym sezonem trzema kolarzami. Są to: sprinter Fernando Gaviria, portugalski góral Ruben Guerreiro i 19-letni hiszpański talent Iván Romeo. W sumie skład liczy trzydziestu kolarzy, czyli maksimum UCI.

Liderką drużyny kobiet będzie oczywiście Annemiek van Vleuten, aktualna mistrzyni świata ze startu wspólnego oraz zwyciężczyni Giro, Touru i Vuelty, czego nie dokonała nigdy wcześniej żadna zawodniczka. Podopieczne Sebastiana Unzue będą mogły w sezonie 2023 liczyć na dwie nowe kolarki: to Niemka Liane Lippert specjalizująca się w jeździe po górach oraz holenderska all-rounderka Floortje Mackaij.

Annemiek Van Vleuten rozpocznie swój ostatni sezon w karierze, o czym podczas prezentacji mówiła następująco:

– To, co nadal mnie motywuje to to, aby być coraz lepszym, żebym nadal szukać najlepszej wersji samej siebie i jak najwięcej wnosić dla drużyny. W dzisiejszym kolarstwie bardzo trudno jest znaleźć, jakieś detale, które sprawią, że będziesz lepszy. Ale trzeba się starać i cały czas iść do przodu. Drużyna Movistar jest fantastyczna – bez moich koleżanek nie wygrałabym np. Tour de France, bo dwa razy oddały mi swoje rowery

– mówiła doświadczona Holenderka.

fot. Movistar Team

Na prezentacji zaprezentowano również trailer czwartego sezonu serialu „El dia menos pensado”, który można zobaczyć poniżej. Wskazuje on na to, że poznamy kulisy między innymi panicznego strachu przed zjazdami Enrica Masa, zwycięstwa Annemiek van Vleuten w Tour de France Femmes (włącznie z jej problemami zdrowotnymi na początku wyścigu) oraz pożegnania Alejandro Valverde.

Polały się również łzy po policzkach Valverde – i to nie pierwszy raz w tym roku. Po tym, jak pokazano video nagrane w podziękowaniu za karierę Hiszpana, ten obecny na scenie płakał jak dziecko. Widać, jak wiele znaczy w jego życiu kolarstwo.

fot. Movistar

Skład personalny drużyny Movistar na sezon 2023:

Ekipa mężczyzn: Alex Aranburu, Jorge Arcas, Will Barta (USA), Imanol Erviti, Iván García Cortina, Fernando Gaviria (COL), Abner González (PUR), Ruben Guerreiro (POR), Juri Hollmann (GER), Gorka Izagirre, Johan Jacobs (SUI), Matteo Jorgenson (USA), Max Kanter (GER), Oier Lazkano, Enric Mas, Lluís Mas, Gregor Mühlberger (AUT), Mathias Norsgaard (DEN), Nelson Oliveira (POR), Antonio Pedrero, Vinícius Rangel (BRA), Óscar Rodríguez, José Joaquín Rojas, Iván Romeo, Einer Rubio (COL), Sergio Samitier, Gonzalo Serrano, Iván Sosa (COL), Albert Torres, Carlos Verona.

Ekipa kobiet: Katrine Aalerud (NOR), Aude Biannic (FRA), Jelena Erić (SRB), Sarah Gigante (AUS), Alicia González, Sheyla Gutiérrez, Liane Lippert (GER), Floortje Mackaij (NED), Sara Martín, Emma Norsgaard (DEN), Lourdes Oyarbide, Paula Patiño (COL), Gloria Rodríguez, Arlenis Sierra (CUB), Annemiek van Vleuten (NED).

Główny menadżer: Eusebio Unzué. CEO: Miguel Grávalos. COO / Menadżer ekipy kobiet: Sebastián Unzué. Odpowiedzialny za tzw. performance: Patxi Vila. Odpowiedzialny za sprawy technicznie: Iván Velasco. Dyrektorzy sportowi: Chente García Acosta, Pablo Lastras, Maximilian Sciandri (GBR), Jorge Sanz, Xabier Muriel, Yvon Ledanois (FRA), Jürgen Roelandts (BEL).

Kursywą zostały zaznaczone nowe osoby w Movistarze.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments