fot. Equipo Kern Pharma / Sprint Cycling Agency

W przeciwieństwie do Półwyspu Apenińskiego, który odwiedziliśmy w naszych zapowiedziach wczoraj, na Półwyspie Iberyjskim nie doszło do zmian, jeśli chodzi o zespoły drugiej dywizji. Z licencją ProTeams w przyszłym roku ponownie będą ścigać się cztery drużyny: Burgos-BH, Caja Rural – Seguros RGA, Equipo Kern Pharma i Euskaltel – Euskadi.

Powoli zbliżamy się do końca Naszosowych zapowiedzi sezonu, lecz zanim to nastąpi, przyjrzymy się hiszpańskim drużynom drugiej dywizji. W porównaniu z ubiegłym sezonem, nie doszło tu do żadnych zmian, jeśli chodzi o liczbę ekip bądź ich nazwy. Licencję ProTeams zachowały: Burgos-BH, Caja Rural – Seguros RGA, Equipo Kern Pharma i Euskaltel – Euskadi, których kolarzy będziemy oglądać głównie w hiszpańskich imprezach, choć z pewnością nie zabraknie ich też w zagranicznych wyścigach.

Główne gwiazdy Burgos-BH, Caja Rural – Seguros RGA, Equipo Kern Pharma i Euskaltel – Euskadi na sezon 2023:

a) na klasyfikacje generalne wyścigów wieloetapowych:
Pod kątem kolarzy dobrze prezentujących się w wymagającym terenie, najlepiej wygląda skład zespołu Caja Rural – Seguros RGA, w którym znajdziemy przynajmniej kilku zawodników, mogących walczyć o czołowe pozycje w „etapówkach”. Należy wspomnieć tu między innymi o Fernando Barceló, który niejednokrotnie zdołał udowodnić, że potrafi zajmować wysokie miejsca w wyścigach ProSeries. W tego typu imprezach, a także wyścigach pierwszej kategorii, ekipa będzie mogła liczyć też między innymi na Joela Nicolau i Jeffersona Alveiro Cepedę. Dodatkowo, warto wspomnieć o takich zawodnikach, jak: Eduard Prades, Julen Amezqueta i Jhojan García, którzy w przeszłości pokazali, że stać ich na dobre rezultaty w wyścigach etapowych.

Pozostałe formacje na tym polu prezentują się nieco gorzej, ale w każdej z nich znalazło się miejsce dla kolarzy, którzy mogą liczyć na wysokie pozycje w klasyfikacjach generalnych. W Burgos-BH są to: José Manuel Díaz i Pelajo Sánchez, w Euskaltel – Euskadi: Mikel Bizkarra iGotzon Martín, a w Equipo Kern Pharma – utalentowany Igor Arrieta, a także Urko Berrade i Giovanni Carboni.

b) na sprinty:
W Hiszpanii nie ma wielu płaskich wyścigów, toteż nie ma ogromnego zapotrzebowania na szybkich zawodników. Nie oznacza to jednak, że w sprinterskich finiszach nie zobaczymy koszulek hiszpańskich ekip drugiej dywizji (no chyba że Equipo Kern Pharma, które nie ma sprintera). Najciekawiej ponownie wyglądają nazwiska kolarzy Caja Rural: Iúri Leitão, a także Czesi, który przenieśli się z rodzimych ekip kontynentalnych do Hiszpanii – Tomáš Bárta i Daniel Babor.

Liderem na sprinty w Burgos-BH powinien być solidny Manuel Peñalver, ale warto również zwrócić uwagę na Antonio Angulo czy Miguela Ángela Frenándeza, który w tym roku pokazywał się z dobrej strony między innymi w dobrze obsadzonym Presidential Cycling Tour of Türkiye. Euskaltel – Euskadi będzie natomiast liczyć na doświadczenie Juana José Lobato i dynamikę Antonio Jesúsa Soto w finiszach z okrojonej grupy.

c) na klasyki:
Jako że klasyki to bardzo szerokie pojęcie, zdecydowałem, że skupię się tu na zawodnikach wszechstronnych, których ciężko zamknąć w jednej szufladce. Jednym z nich jest dynamiczny, ale jednocześnie wytrzymały Cyril Barthe, który, po upadku B&B Hotels – KTM, dołączył do Burgos-BH (najwyraźniej ciągnie go do ekip zaczynających się na „B” i mających markę rowerów w nazwie). W pagórkowatych wyścigach z dobrej strony może pokazać się też Jesús Ezquerra.

Oprócz wymienionych kolarzy Caja Rural – Seguros RGA, należy wspomnieć o bardzo mocnym Wenezuelczyku – Orluisie Aularze, dysponującym świetną dynamiką, a jednocześnie dobrze radzącym sobie na pagórkach.

W Equipo Kern Pharma pięknie rozwija się natomiast Roger Adrià – również bardzo wszechstronny zawodnik, jednak skierowany bardziej w stronę gór, niż finiszów z grupy (choć dynamiki nie można mu odmówić). Sprinty z okrojonego peletonu to natomiast domena Francisco Galvána, który w tym roku był między innymi 3. w Grand Prix Cycliste de Marseille. Spośród zawodników Euskaltel – Euskadi, warto zwrócić uwagę na doświadczonego Mikela Iturrię, mającego w swoim dorobku kilka ciekawych wyników w hiszpańskich jednodniówkach.

d) na czasówki:
Spośród kilkudziesięciu zawodników hiszpańskich ekip ProTeams, w oczy rzucają się dwaj zawodnicy, potrafiący solidnie jeździć na czas. Jednym z nich jest aktualny mistrz kraju w tej specjalności, Raúl García Pierna z Equipo Kern Pharma, a drugi to Xabier Mikel Azparren (Euskaltel – Euskadi) – trzeci w tegorocznym, hiszpańskim czempionacie. Poza „krajówkami”, raczej nie należy spodziewać się, że będą oni w stanie powalczyć o zwycięstwo UCI w jeździe na czas.

e) kolarze, na których warto zwrócić uwagę:
Zanosi się tu na mix harcowniczego doświadczenia i młodzieży. Nie wspomniałem jak dotąd o wytrawnych uciekinierach z Burgos-BH, jak: Ander Okamika, Jetse Bol i Ángel Madrazo, których kilkukrotnie powinniśmy zobaczyć walczących w odjazdach. Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na młodych zawodników – Alejandro Franco i Clémenta Alleno. Pierwszy z nich zajął w tym roku 5. miejsce w Wyścigu Pokoju orlików, a drugi był 6. w „generalce” Tour de Bretagne.

Solidne wyniki w zawodowych wyścigach elity mają na swoim koncie dwaj kolarze Caja Rural – Seguros RGA – Abel Balderstone i Jokin Murguialday – którzy już za niedługo mogą wyfrunąć z drugiej dywizji i awansować do WorldTouru. W koszulkach młodego składu Equipo Kern Pharma warto wypatrywać natomiast takich zawodników, jak: Pau Miquel i Raúl García Pierna. Drugi z nich jest nie tylko solidnym „czasowcem”, ale i bardzo wszechstronnym kolarzem, dobrze radzącym sobie w wymagającym terenie.

Co do Euskaltel – Euskadi – poza wspomnianymi już zawodnikami, należy wspomnieć o Luisie Ángelu Maté, specjalizującym się w ucieczkach, a także młodym Enekoitzie Azparrenie, który na 9. pozycji zakończył w tym roku jeden z górskich etapów Tour de l’Avenir.

Skład formacji Burgos-BH na sezon 2023:
🇪🇸 – Rodrigo Alvarez, Antonio Angulo, Mario Aparicio, José Manuel Díaz, Jesús Ezquerra, Miguel Ángel Frenández, Alejandro Franco, Ángel Fuentes, Ángel Madrazo, Daniel Navarro, Ander Okamika, Felipe Orts, Óscar Pelegrí, Manuel Peñalver, Pelajo Sánchez
🇫🇷 – Clément Alleno, Cyril Barthe
🇨🇴 – Andrés Camilo Ardila
🇳🇱 – Jetse Bol
🇺🇾 – Eric Antonio Fagundez
🇲🇨 – Victor Langellotti

Skład formacji Caja Rural – Seguros RGA na sezon 2023:
🇪🇸 – Julen Amezqueta, Abel Balderstone, Fernando Barceló, Jon Barrenetxea, Josu Etxeberria, David González, Joseba López, Sergio Roman Martín, Jokin Murguialday, Joel Nicolau, Eduard Prades
🇨🇿 – Tomáš Bárta, Daniel Babor, Michal Schlegel
🇨🇴 – Jhojan García, Yesid Albeiro Pira
🇪🇨 – Orluis Aular
🇪🇨 – Jefferson Alveiro Cepeda
🇪🇹 – Mulu Kinfe Hailemichael
🇬🇧 – Calum Johnston
🇵🇹 – Iúri Leitão

Skład formacji Equipo Kern Pharma na sezon 2023:
🇪🇸 – Roger Adrià, Jon Agirre, Igor Arrieta, Urko Berrade, Héctor Carretero, Pablo Castrillo, Iván Cobo, Iñigo Elosegui, Francisco Galván, Carlos García Pierna, Raúl García Pierna, Álex Jaime, Jordi López, Martí Márquez, Pau Miquel, José Félix Parra, Mikel Retegi, Ibon Ruiz, Eugenio Sánchez
🇮🇹 – Giovanni Carboni
🇳🇱 – Danny van der Tuuk
🇨🇿 – Vojtěch Řepa

Skład formacji Euskaltel – Euskadi na sezon 2023:
🇪🇸 – Enekoitz Azparren, Xabier Mikel Azparren, Ibai Azurmendi, Iker Ballarin, Xabier Berasategi, Mikel Bizkarra, Joan Bou, Carlos Canal, Unai Cuadrado, Asier Etxeberria, Peio Goikoetxea, Unai Iribar, Xabier Isasa, Mikel Iturria, Txomin Juaristi, Juan José Lobato, Andoni López de Abetxuko, Gotzon Martín, Luis Ángel Maté, Antonio Jesús Soto

Podsumowanie
Hiszpańskie ekipy ProTeams nie należą do najmocniejszych zespołów drugiej dywizji, jednak mają one ważne zadanie. Podobnie jak włoskie drużyny, opisywane wczoraj, są miejscem, w którym młodzi kolarze mogą zebrać cenne doświadczenie i rozwinąć się tak, by zainteresowały się nimi zespoły najwyższej dywizji. W hiszpańskich formacjach nie ma wielu gwiazd, ale nie będą (a przynajmniej mam nadzieję, że nie będą) przejeżdżały one wyścigów anonimowo – w każdym ze składów znajdziemy zawodników, będących w stanie walczyć o zwycięstwa, a oprócz tego, można liczyć na ich aktywną jazdę w ucieczkach.

Poprzedni artykułTour de France 2024: Zaprezentowano profile pierwszych trzech etapów
Następny artykułDrużyna Movistar oficjalne zaprezentowana w Madrycie
Szukam ciekawych historii w wyścigach, które większość uważa za nieciekawe.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments