fot. Radosław Makuch / Grand Prix Cycling Races Series

Daniel Babor (Elkov-Kasper) zwyciężył na drugim etapie Wyścigu Dookoła Rumunii. Podobnie jak wczoraj, w czołówce uplasował się Alan Banaszek (HRE Mazowsze Serce Polski), który zajął piąte miejsce.

Drugi etap Turul Romaniei mierzył 164 kilometry i prowadził po pagórkowatym terenie. Na trasie ulokowano trzy lotne i dwie górskie premie. Szczyt ostatniej z nich zlokalizowany był niespełna 20 kilometrów przed metą w Targu Mures.

W wyścigu startują dwie polskie ekipy kontynentalne – HRE Mazowsze Serce Polski (Alan Banaszek, Tobiasz Pawlak, Piotr Brożyna, Adam Stachowiak, Tomasz Budziński) i Voster ATS Team (Patryk Stosz, Maciej Paterski, Mateusz Grabis, Jakub Murias, Damian Papierski, Szymon Rekita).

fot. procyclingstats,com

Po prologu i pierwszym etapie liderem klasyfikacji generalnej był Eduard-Michael Grosu z Drone Hopper – Androni Giocattoli.

Bezpośrednio po starcie, wielu zawodników ruszyło do ataku, jednak – podobnie jak wczoraj – wykrystalizowanie się ucieczki dnia zajęło kilkadziesiąt minut. Znalazło się w niej czterech kolarzy – Michal Schuran (ATT Investments), Jozsef-Attila Malnasi (Giotti Victoria-Savini Due), Julien Gagne (Premier Tech U23 Cycling Project) oraz Yeison Reyes Ortega z Team Medelling.

Zanim jednak ucieczka odjechała od peletonu, zawodnicy mieli okazję rywalizować o punkty i bonusowe sekundy na lotnej premii, gdzie najszybszy był lider wyścigu – Eduard-Michael Grosu, wyprzedzając Aarona Gate’a (Bolton Equities Black Spoke Pro Cycling) i najlepszego młodzieżowca, Mikę Heminga (ATT Investments).

Tymczasem uciekinierzy rozpoczęli walkę o punkty na górskich premiach. Już wczoraj zainteresowanie koszulką górala pokazywał Michael Schuran i to on jako pierwszy zameldował się na szczycie kategoryzowanego podjazdu, a niedługo później wygrał także lotną premię.

Niestety, na wspinaczce pod Herinę, kontakt z peletonem stracił Damian Papierski (Voster ATS Team), odczuwający skutki wczorajszej kraksy. Polak wycofał się z rywalizacji.

Uciekinierzy byli cały czas kontrolowani przez kolarzy ekipy Drone Hopper – Androni Giocattoli i kilku rumuńskich zawodników. Sytuacja w wyścigu uległa zmianie po dwóch godzinach rywalizacji, kiedy to z odjazdu odpadł Yeison Reyes Ortega. Niedługo później jego los podzielił Jozsef-Attila Malnasi i na czele zostało już tylko dwóch kolarzy – Michal Schuran i Julien Gagne, którzy w takiej kolejności przejechali przez drugą lotną premię.

Duet został złapany na 35 kilometrów do mety, gdy tempo w peletonie gwałtownie wzrosło. Szczególnie aktywni byli kolarze Bolton Equities Black Spoke Pro Cycling, lecz nie zdołali oni oderwać się od rywali ani zgubić czujnego Eduarda-Michaela Grosu. Ostatnia górska premia, wygrana przez Maximiliana Stedmana (Mg.K Vis-Color for Peace-VPM), przed Jeffersonem Cepedą (Caja Rural – Seguros RGA) i Tomaszem Budzińskim (HRE Mazowsze Serce Polski), również zachęciła zawodników do ataku, jednak wszystkie akcje były likwidowane.

Do mety w Targu Mures dojechała kilkudziesięcioosobowa grupa, z której finisz wygrał Daniel Babor (Elkov-Kasper), wykorzystując świetne rozprowadzenie kolegów z drużyny. Podium uzupełnili Joren Bloem (ABLOC CT) i Nicolas Dalla Valle (Giotti Victoria-Savini Due). Na piątej pozycji finiszował Alan Banaszek (HRE Mazowsze Serce Polski), a dziewiąte miejsce zajął Jakub Murias (Voster ATS Team).

Nowym liderem wyścigu został Daniel Babor.

Wyniki 2. etapu Turul Romaniei 2022:

Results powered by FirstCycling.com

 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments