fot. Movistar Team

Po złoto w wyścigu ze startu wspólnego elity kobiet w ramach Mistrzostw Europy 2022 sięgnęła, zgodnie z przewidywaniami, Lorena Wiebes. Pozostałe medale zawisły na szyjach dwóch Włoszek – Elisy Balsamo oraz Rachele Barbieri. Najlepsza z Polek, Daria Pikulik, zajęła 5. miejsce.

Trasa kobiecego wyścigu o mistrzostwo Europy nie należała do najciekawszych – była dość płaska, krótka i wszystko zapowiadało, że po 129km z Landsberg am Lech do Monachium o wygraną powalczą sprinterki.

Na starcie stanęła reprezentacja Polski w składzie Monika Brzeźna, Marta Jaskulska, Karolina Kumięga, Marta Lach, Daria Pikulik i Agnieszka Skalniak-Sójka.

fot. Procyclingstats

Ucieczka dnia zawiązała się bez jakiejkolwiek walki – najpierw do przodu skoczyła Omer Shapira (Izrael), a po chwili dołączyła do niej Urška Žigart (Słowenia). Duet zgodnie współpracował, acz był trzymany przez peleton na dość krótkiej smyczy. 85km przed metą na przeskok zdecydowały się Elena Cecchini (Włochy), Audrey Cordon-Ragot (Francja) i Stine Borgli (Norwegia) i powiódł im się on połowicznie – co prawda doszły do czołowej dwójki, ale peleton nie odpuścił ich nawet na 20 sekund. Pracowały głównie Holenderki i Niemki.

Wszystko połączyło się zatem niedługo później, a my oglądać mogliśmy kolejne skoki, ataki i inne nieskuteczne formy zamieszania jakkolwiek w planie taktycznym Holenderek. Nieco ponad 50km przed metą główna grupa pękła na dwie, mniej więcej podobne rozmiarowo i to było najprawdopodobniej najciekawsze wydarzenie dzisiejszej rywalizacji.

Niestety (dla widowiska) wszystko połączyło się jeszcze przed dwoma miejskimi rundami w Monachium. Tam peleton zaskoczyć spróbowały jeszcze Juliette Labous (Francja), Lea Lin Teutenberg (Niemcy) i Sheyla Gutiérrez (Hiszpania), ale ostatecznie doszło do finiszu z dużej grupy.

Po mistrzostwo Europy sięgnęła najszybsza w stawce Lorena Wiebes (Holandia). Jej wyższość, acz nieznacznie, musiały uznać dwie Włoszki – Elisa Balsamo i Rachele Barbieri. 5. miejsce zajęła najlepsza z Polek – Daria Pikulik.

Wyniki wyścigu ze startu wspólnego elity kobiet w ramach Mistrzostw Europy 2022:

Poprzedni artykułWalka o World Tour 2023-25 wkracza w decydującą fazę
Następny artykułBEMER Cyclassics 2022: Marco Haller pokonał Wouta van Aerta i innych
Niegdyś zapalony biegacz, dziś sędzia siatkówki z Pomorza, przy okazji aktywnie grający w jednej z trójmiejskich drużyn. Fan kolarskich statystyk i egzotycznych wyścigów. Marzenie związane z tą dyscypliną? Wyjazd na Mistrzostwa Świata do Rwandy w 2025 roku.
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Darek
Darek

Bardzo ładne rozprowadzenie naszych dziewczyn.

Amen
Amen

Brawo dziewczyny !!! W dzisiejszych czasach ktoś musi mieć jaja 😉😉😉