fot. Grzegorz Trzpil

Rozpoczynamy okres intensywnego ścigania nad Wisłą – przez półtora tygodnia w Polsce odbędzie się 5 wyścigów z kalendarza Międzynarodowej Unii Kolarskiej. Pierwszy z nich – Memoriał Andrzeja Trochanowskiego – który zainauguruje „mazowiecką sześciodniówkę” zostanie rozegrany już dzisiaj.

Trasy

Na sześciodniowe zmagania na Mazowszu, oprócz Memoriału Andrzeja Trochanowskiego, składać będzie się Dookoła Mazowsza oraz Puchar MON. Serię wyścigów do torowych sześciodniówek upodabnia nie tylko jej czas trwania, lecz także to, że rywalizacja w głównej mierze rozegra się na rundach.

W ciągu kilku najbliższych dni, peleton zawita do Baboszewa, Teresina, Grodziska Mazowieckiego, Płońska, Kozienic i Wysokiego Mazowieckiego. Trasy klasyków oraz etapów Dookoła Mazowsza będą prowadziły po płaskich trasach, jednak nie oznacza to, że do mety za każdym razem dojedzie duża grupa. Istotną rolę w przebiegu wyścigów mogą odgrywać dzielące peleton podmuchy wiatru.

Według prognoz, mogą być one szczególnie odczuwalne na rundach w Teresinie, Płońsku oraz w Kozienicach. Dodatkowo, mówiąc o tych etapach Dookoła Mazowsza rozgrywanych w okolicach tych miejscowości, należy wspomnieć o wymagających technicznie finiszach, na których kluczowe będzie dobre rozprowadzenie.

26 lipca, Memoriał Andrzeja Trochanowskiego: Baboszewo – Baboszewo (168 km).

27-30 lipca, Dookoła Mazowsza

Etap 1, 27 lipca: Teresin – Teresin (168 km)

Etap 2, 29 lipca: Grodzisk Mazowiecki – Grodzisk Mazowiecki (173,6 km)

Etap 3, 28 lipca: Płońsk – Płońsk (163,8 km)

 

Etap 4, 30 lipca: Kozienice – Kozienice (167 km)

31 lipca, Puchar MON: Wysokie Mazowieckie – Wysokie Mazowieckie (158 km)

Faworyci

Marceli Bogusławski i Alan Banaszek (HRE Mazowsze Serce Polski) – mazowiecka formacja przystępuje do rywalizacji jako jedna z najsilniejszych drużyn w stawce. Jej liderem będzie najprawdopodobniej Marceli Bogusławski, radzący sobie w tym sezonie znakomicie. Polak wielokrotnie potwierdził, że jest w czołówce kontynentalnych sprinterów, pokonując na kresce takich kolarzy, jak: Itamar Einhorn, Patryk Stosz, Tomas Barta czy Mohd Harrif Saleh. Z pomocą Tobiasza Pawlaka, Adriana Banaszka, jadącego w koszulce Mistrza Polski Norberta Banaszka oraz Alana Banaszka, Bogusławski może powalczyć o odniesienie więcej niż jednego zwycięstwo. Dodatkowo, ekipa HRE Mazowsze Serce Polski może angażować się też w liczne odjazdy, licząc na sukces któregoś z szybkich zawodników, wymienionych wyżej.

Itamar Einhorn (Reprezentacja Izraela) – kolarz Israel – Premier Tech chyba polubił rywalizację w Polsce, bo choć początkowo miał wziąć udział w Vuelta a Castilla y Leon, jego nazwisko znalazło się na liście startowej Memoriału Andrzeja Trochanowskiego. Itamar Einhorn będzie jednym z faworytów do zwycięstw w mazowieckich wyścigach – jest kolarzem, który niejednokrotnie pokazywał, że jest w stanie nawiązać walkę z solidnymi, worldteamowymi sprinterami. Jego problemem może być jednak brak silnej ekipy, przez co cały czas będzie musiał jechać niezwykle czujnie, a w końcówkach będzie raczej zdany sam na siebie.

Tomas Barta (ATT Investments) – Czech stale utrzymuje wysoką formę, pozwalającą mu na regularną walkę o zwycięstwa w wyścigach drugiej kategorii. W ostatnich tygodniach dopisał do swojego dorobku kilka kolejnych sukcesów, w tym zwycięstwo na etapie GP Gemenc (2. w „generalce), a także drugie miejsca w Visegrad 4 Bicycle Race – GP Polski czy GP Kranj. Mając u boku takich kolarzy, jak Mika Heming czy Jiri Petrus może liczyć na zajęcie czołowych lokat w mazowieckich wyścigach.

Voster ATS Team – zawodnicy Mariusza Witeckiego nie przystąpią do rywalizacji w roli faworytów, ale z pewnością nie można ich lekceważyć. W wyścigach nie zobaczymy najszybszego kolarza Voster ATS Team, Patryka Stosza, który za kilka dni wystartuje w Tour de Pologne. W składzie ekipy znalazł się natomiast Damian Papierski, Mistrz Polski orlików, który niedawno był najszybszy na etapie GP Gemenc – jest on w stanie powalczyć o wysokie miejsca w Memoriale Andrzeja Trochanowskiego, Dookoła Mazowsza i w Pucharze MON, a w przypadku znalezienia się w dobrym odjeździe lub znakomitego rozprowadzenia – może pokusić się nawet o zwycięstwo. W osiągnięciu jak najlepszych rezultatów najprawdopodobniej będą pomagać mu wracający po kontuzji Maciej Paterski, Filip Prokopyszyn czy Szymon Krawczyk, którzy – przy odpowiednim układzie – również mogą liczyć na dobry wynik.

Santic-Wibatech – jest to kolejna formacja, która może myśleć o rozegraniu mazowieckich wyścigów na różne sposoby. Najgroźniejszym kolarzem niemieckiej drużyny wydaje się jej nowy nabytek, Tim Wollenberg, który z dobrej strony pokazał się w Visegrad 4 Bicycle Race – GP Polski, zajmując czwarte miejsce. Zespół może postawić też na szybkich Polaków – Bartłomieja Procia i Bartosza Rudyka (jeśli ostatecznie znajdzie się na liście startowej) – którzy również zanotowali w tym roku wiele solidnych rezultatów.

ABLOC CT – w holenderskiej ekipie znajdziemy wielu szybkich zawodników, którzy mogą powalczyć o zwycięstwa na polskiej ziemi. Jednym z nich jest Łotysz Martins Pluto – niedawno odniósł zwycięstwo w Midden-Brabant Poort Omloop, a w ubiegłym roku meldował się wysoko w Kampioenschap van Vlaanderen czy na etapach Presidential Cycling Tour of Turkey. Oprócz niego warto zwrócić też uwagę na dynamicznego Jorena Bloema, który wielokrotnie zajmował wysokie miejsca w wyścigach pokroju Olympia’s Tour czy Ronde de l’Oise. Ekipa ABLOC CT może postawić też na Tomasa Kopecky’ego, którego największym sukcesem w tym sezonie jest piąta pozycja na etapie ZLM Tour (2.Pro), gdzie przegrał wyłącznie z zawodnikami ekip World i ProTeams. Na koniec warto wspomnieć o Anttim-Jussim Juntunenie – w ubiegłym roku Fin triumfował na etapie Dookoła Mazowsza w Kozienicach. Holenderskiej ekipie może zależeć więc na utrudnieniu ścigania, poprzez formowanie mocnych odjazdów lub rozrywanie grupy na rantach.

O miejsca w czołowej dziesiątce mogą powalczyć też kolarze Allinq Continental Cycling Team (Tim Bierkens i Dennis van der Hoorst) i Team Coop (Håkon Aalrust Eirik Lunder), Tobias Nolde (P&S Benotti), Adam Kristof Karl (Epronex – Hungary CT), mistrz Litwy – Venantas Lasinis (Kaunas Cycling Team) czy Piotr Mierzyński (TC Chrobry SCOTT Głogów).

Mój typ

Ciężko typować zwycięzców wszystkich aktów „mazowieckiej sześciodniówki”, więc napiszę tylko, że najlepiej poradzi sobie w niej Marceli Bogusławski (HRE Mazowsze Serce Polski).

Poprzedni artykułAnna Gaborska brązową medalistką EYOF w jeździe indywidualnej na czas!
Następny artykułTour de Pologne 2022: Zespoły z dzikimi kartami z ambicjami nie tylko na walkę w ucieczkach
Szukam ciekawych historii w wyścigach, które większość uważa za nieciekawe.
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Paweł
Paweł

Witam, w artykule zamieszczono w błędnej kolejności etapy wyścigu DookolaMazowsza. Etap 2 był w Grodzisku a etap 3 będzie w Płońsku.

jerzy
jerzy

o ktorej godz.start w Grodzisku

Jakub Jarosz
Editor
Jakub Jarosz
Reply to  jerzy

W tym roku etap z Grodziska rusza 27 lipca o 13:00.