van aert pogacar vingegaard tour de france 2022
Tour de France

Przeszkody piętrzą się przed uczestnikami 109. edycji Tour de France stopniowo. Choć to nie Paryż-Nicea, ich sobotnia przeprawa będzie podróżą w kierunku słońca, prowadząc przez ciemne i wyboiste szosy Jury ku lśniącym jeziorom i miastom Szwajcarii. W końcówce zaś na kolarzy czekają prawdziwe schody, zwiastując kolejny wybuchowy finał.

Uczestnicy Wielkiej Pętli odliczają już ostatnie dni do pierwszych pojedynków na alpejskich przełęczach, ale zanim do nich dojdzie, pokonać oni muszą dwa etapy w średnich górach. O tych wiemy natomiast, że albo okazują się one sennymi dniami dedykowanymi uciekinierom, albo kontrolę nad wydarzeniami przejmuje chaos i dzieją się rzeczy z kategorii niezapomnianych. Wiemy też, że póki Tadej Pogačar (UAE Team Emirates) pozostaje nienasycony, harcownicy nie będą mieć łatwego życia.

W ramach 8. etapu 109. edycji Tour de France, uczestnicy wyścigu pokonają w sobotę trasę liczącą 186 kilometrów i 2556 metrów przewyższenia, łączącą francuskie Dole ze szwajcarską Lozanną.

Bardzo wcześnie, bo już po 46 kilometrach rywalizacji, rozegrana zostanie lotna premia w Montrond, co z całą pewnością wpłynie na zachowanie peletonu i może ponownie przedłużyć okres formowania się odjazdu dnia. Jej umiejscowienie tuż po pierwszej niekategoryzowanej wspinaczce również powinno wpłynąć na jakość pojedynku o punkty.

Tego dnia zobaczymy też kolejną odsłonę nieszablonowej rywalizacji o koszulkę w czerwone grochy, jakiej jesteśmy świadkami w tegorocznej Wielkiej Pętli. Punkty do tej klasyfikacji będą w sobotę dostępne na czterech górskich premiach: Cote du Marechet (2,0 km, śr. 5,7%), Cote des Rousses (6,7 km, śr. 5,0%), Col de Petra Felix (2,4 km, śr. 1,5%) i finałowym Cote du Stade Olympique (4,8 km, śr. 4,6%) w Lozannie.

Pomiędzy dwoma ostatnimi wzniesieniami teren dość szybko opada w kierunku Jeziora Genewskiego, ale zawiera kilka delikatnie zarysowanych na profilu „ząbków”, które mogą umożliwić sprytnemu uciekinierowi oderwanie się od kompanów.

Warto również bliżej przyjrzeć się finałowemu Cote du Stade Olympique, z którym statystyka obeszła się wyjątkowo niesprawiedliwie. W rzeczywistości prowadząca na metę ścianka składa się z dwóch części, przypominając wspomniane już schody, a na przedostatnim kilometrze walczący o etapowy triumf zawodnicy będą musieli zmierzyć się ze średnim nachyleniem sięgającym 12%. Na finałowym 1000 metrów gradient spada do 3,4%, co wróży nie najlepiej, jeśli przypomnimy sobie, że gość ubrany na żółto ostatnimi czasy stał się bardzo skutecznym sprinterem.

Oto, co na temat 8. etapu 109. edycji Tour de France napisaliśmy przed rozpoczęciem wyścigu:

Etap 8, 9 lipca: Dole > Lozanna (186,3 km)

Po wizycie w Danii i Belgii przychodzi czas na Szwajcarię, w której dolinach peleton 109. edycji Tour de France zanurzy się w drugą sobotę rozgrywania wyścigu. Trasa z jurajskiego Dole do Lozanny dość otwarcie puszcza oko w kierunku uciekinierów, zachęcając do walki o etapowy sukces łagodnymi podjazdami i dynamiczną końcówką nad Jeziorem Genewskim (Lac Leman).

Tego dnia zawodnicy pokonają 186,3 kilometra, 2556 metrów przewyższenia i cztery kategoryzowane podjazdy.

Pogoda

Peletonowi 109. edycji Tour de France dalej towarzyszy słońce, a temperatura będzie rosła wraz z przesuwaniem się kolumny wyścigu na południowy wschód, nad Jeziorem Genewskim osiągając 27 stopni Celsjusza. Wiatr będzie zmienny, ale podobnie jak w poprzednich dniach, nie powinien mieć większego wpływu na końcowy wynik rywalizacji.

Faworyci

To już trzecia z rzędu końcówka, która doskonale odpowiada Tadejowi Pogačarowi (UAE Team Emirates) w jego najnowszej wersji. W pewnym momencie drużyna Słoweńca powinna zdać sobie natomiast sprawę, że zużywanie cennych zasobów na kontrolowanie odjazdu dnia na etapie, którego jedynym zyskiem będzie połechtanie próżności lidera Tour de France, może się na nich zemścić w trzecim tygodniu rywalizacji.

Co innego, jeśli otrzymają w ewentualnej pogoni pomoc, która może przyjść ze strony ekip BikeExchange-Jayco, Alpecin-Deceuninck, INEOS Grenadiers czy nawet Jumbo-Visma. Dla każdej z wymienionych drużyn sprint ze zredukowanego peletonu powinien być optymalnym scenariuszem na sobotę, a nadzieje na etapowy triumf będą one pokładać w Michaelu Matthewsie (BikeExchange-Jayco), Jasperze Philipsenie (Alpecin-Deceuninck), Thomasie Pidcocku (INEOS Grenadiers) i Woucie van Aercie (Jumbo-Visma). Na AG2R Citroen we wspólnych wysiłkach zazwyczaj nie można liczyć, co nie znaczy, że walką w końcówce nie będzie zainteresowany Benoit Cosnefroy. Na tego typu finiszu mogą się również pokazać Michael Woods (Israel-Premier Tech), David Gaudu (Groupama-FDJ), Dylan Teuns (Bahrain Victorious), Primoz Roglič (Jumbo-Visma), Mathieu van der Poel (Alpecin-Deceuninck) i Aleksandr Vlasov (Bora-hansgrohe) – ostatni trzej pod warunkiem, że zdrowie i forma tego dnia dopiszą.

Drugi scenariusz to oczywiście sukces ucieczki dnia, choć jeśli na szalony pomysł zabrania się w nią nie wpadnie znowu Wout van Aert, puncheurzy najprawdopodobniej zostaną w peletonie, a odjadą kolarze posiadający inny pomysł na rozegranie końcówki.

Do głowy przychodzi oczywiście Matej Mohorič (Bahrain Victorious), który z całą pewnością będzie potrafił na ostatnich 30 kilometrach etapu znaleźć właściwe miejsce do pożegnania ewentualnych kompanów i pójścia na solo. Jego aktualna forma budzi pewne wątpliwości, choć wydarzenia ostatnich dni rzuciła nowe światło na jego nieznacznie przegrany sprint z Pogačarem w Tour of Slovenia. Innym mocnym kandydatem Bahrajnu jest aktywny ostatnio Fred Wright.

Zainteresowani sobotnim odjazdem mogą być również Alberto Bettiol, Magnus Cort Nielsen (EF Education-EasyPost), Lennard Kämna (Bora-hansgrohe), Mikkel Honore (Quick-Step Alpha Vinyl), Anthony Perez (Cofidis), Valentin Madouas (Groupama-FDJ), Warren Barguil (Arkea-Samsic), Andreas Kron, Tim Wellens (Lotto Soudal), Alexis Vuillermoz (TotalEnergies), Quinn Simmons (Trek-Segafredo) czy Nils Politt (Bora-hansgrohe).

Tour de France 2022: zapowiedź całego wyścigu

Tour de France 2022: plan transmisji telewizyjnych

guest
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Maks
Maks

Gdzie są poszczególne etapy trasy TdF z profilami wysokości?

Jakub Jarosz
Editor