fot. Tour de France

Już jutro w Kopenhadze rusza 109. edycja wyścigu Tour de France. Na dystansie 21 etapów o żółtą koszulkę walczyć będą 22 zawodowe drużyny i 176 kolarzy. Zachęcamy do zapoznania się z oficjalną listą startową, którą uświetniają nazwiska Tadeja Pogačara (UAE-Team Emirates), Primoža Rogliča (Team Jumbo-Visma), Wouta van Aerta (Jumbo-Visma), Mathieu van der Poela (Alpecin-Deceuninck) i Gerainta Thomasa (INEOS Grenadiers).

Nadchodząca edycja Wielkiej Pętli anonsowana jest jako kolejny pojedynek Słoweńców, ale sprowadzanie wyścigu do rywalizacji tej dwójki jest krzywdzącym uproszczeniem. Walka o czołowe miejsca w klasyfikacji generalnej zapowiada się w tym roku na wyjątkowo zaciętą, za sprawą udziału Aleksandra Vlasova, Enrica Masa, Bena O’Connora, Jonasa Vingegaarda czy Daniela Martineza. Będą też wielu świetnych sprinterów (m.in. Fabio Jakobsen, Dylan Groenewegen i Jasper Philipsen) i specjalistów w jeździe indywidualnej na czas (m.in. Filippo Ganna, Stefan Kung, Stefan Bissegger), a także Mathieu van der Poel i Wout Van Aert, których starciami (fakt, niezbyt licznymi) żyliśmy wiosną.

My szczególnie będziemy trzymać kciuki za Polaków, których tym razem pojawi się we Francji aż czterech (Łukasz Owsian, Maciej Bodnar, Kamil Gradek i Rafał Majka). Wynik ten byłby jeszcze lepszy, gdyby nie kłopoty zdrowotne Michała Kwiatkowskiego.

Oficjalna lista startowa Tour de France 2022:

UAE Team Emirates

1 POGAČAR Tadej
2 BENNET George
3 BJERG Mikkel
4 LAENGEN Vegard Stake
5 MAJKA Rafał
6 MCNULTY Brandon
7 SOLER Marc
8 HIRSCHI Marc

Team Jumbo – Visma

11 ROGLIČ Primož
12 BENOOT Tiesj
13 KRUIJSWIJK Steven
14 KUSS Sepp
15 LAPORTE Christophe
16 VAN AERT Wout
17 VAN HOOYDONCK Nathan
18 VINGEGAARD Jonas

INEOS Grenadiers

21 THOMAS Geraint
22 MARTÍNEZ Daniel Felipe
23 CASTROVIEJO Jonathan
24 GANNA Filippo
25 PIDCOCK Thomas*
26 ROWE Luke
27 VAN BAARLE Dylan
28 YATES Adam

AG2R Citroën Team

31 O’CONNOR Ben
32 BOUCHARD Geoffrey
33 CHEREL Mikaël
34 COSNEFROY Benoît
35 DEWULF Stan*
36 JUNGELS Bob
37 NAESEN Oliver
38 PARET-PEINTRE Aurélien

Bora–hansgrohe

41 VLASOV Aleksandr
42 GROßSCHARTNER Felix
43 HALLER Marco
44 KÄMNA Lennard
45 KONRAD Patrick
46 POLITT Nils
47 SCHACHMANN Maximilian
48 VAN POPPEL Danny

Quick-Step Alpha Vinyl

51 JAKOBSEN Fabio
52 ASGREEN Kasper
53 BAGIOLI Andrea*
54 CATTANEO Mattia
55 HONORÉ Mikkel Frølich*
56 LAMPAERT Yves
57 MØRKØV Michael
58 SÉNÉCHAL Florian

Movistar Team

61 MAS Enric
62 ERVITI Imanol
63 IZAGIRRE Gorka
64 JORGENSON Matteo*
65 MÜHLBERGER Gregor
66 OLIVEIRA Nelson
67 TORRES Albert
68 VERONA Carlos

Cofidis

71 MARTIN Guillaume
72 PÉRICHON Pierre-Luc
73 GESCHKE Simon
74 IZAGIRRE Ion
75 LAFAY Victor
76 PEREZ Anthony
77 THOMAS Benjamin
78 WALSCHEID Max

Bahrain Victorious

81 HAIG Jack
82 CARUSO Damiano
83 GRADEK Kamil
84 MOHORIČ Matej
85 SÁNCHEZ Luis León
86 TEUNS Dylan
87 TRATNIK Jan
88 WRIGHT Fred*

Groupama–FDJ

91 GAUDU David
92 DUCHESNE Antoine
93 GENIETS Kevin*
94 KÜNG Stefan
95 LE GAC Olivier
96 MADOUAS Valentin
97 PINOT Thibaut
98 STORER Michael*

Alpecin-Deceuninck

101 VAN DER POEL Mathieu
102 DILLIER Silvan
103 GOGL Michael
104 KRIEGER Alexander
105 PHILIPSEN Jasper*
106 PLANCKAERT Edward
107 SBARAGLI Kristian
108 VAN KEIRSBULCK Guillaume

Team DSM

111 BARDET Romain
112 DAINESE Alberto*
113 DEGENKOLB John
114 EEKHOFF Nils*
115 HAMILTON Chris
116 LEKNESSUND Andreas*
117 TUSVELD Martijn
118 VERMAERKE Kevin*

Intermarché-Wanty Gobert Matériaux

121 KRISTOFF Alexander
122 BYSTRØM Sven Erik
123 GOOSSENS Kobe
124 MEINTJES Louis
125 PASQUALON Andrea
126 PETIT Adrien
127 VAN DER HOORN Taco
128 ZIMMERMANN Georg*

Astana-Qazaqstan

131 LUTSENKO Alexey
132 RIABUSHENKO Alexandr
133 DOMBROWSKI Joe
134 FELLINE Fabio
135 GRUZDEV Dmitriy
136 MOSCON Gianni
137 VELASCO Simone
138 ZEITS Andrey

EF Education-EasyPost

141 URÁN Rigoberto
142 GUERREIRO Ruben
143 BETTIOL Alberto
144 BISSEGGER Stefan*
145 DOULL Owain
146 CORT Magnus
147 POWLESS Neilson
148 RUTSCH Jonas*

Team Arkéa-Samsic

151 QUINTANA Nairo
152 BARGUIL Warren
153 BOUET Maxime
154 CAPIOT Amaury
155 HOFSTETTER Hugo
156 LOUVEL Matis*
157 OWSIAN Łukasz
158 SWIFT Connor

Lotto-Soudal

161 EWAN Caleb
162 FRISON Frederik
163 GILBERT Philippe
164 JANSE VAN RENSBURG Reinardt
165 KRON Andreas*
166 VAN MOER Brent*
167 VERMEERSCH Florian*
168 WELLENS Tim

Trek–Segafredo

171 PEDERSEN Mads
172 CICCONE Giulio
173 GALLOPIN Tony
174 KIRSCH Alex
175 MOLLEMA Bauke
176 SIMMONS Quinn*
177 SKUJIŅŠ Toms
178 STUYVEN Jasper

Team TotalEnergies

181 SAGAN Peter
182 BOASSON HAGEN Edvald
183 BODNAR Maciej
184 BURGAUDEAU Mathieu*
185 LATOUR Pierre
186 OSS Daniel
187 TURGIS Anthony
188 VUILLERMOZ Alexis

Israel-Premier Tech

191 FROOME Chris
192 BOIVIN Guillaume
193 CLARKE Simon
194 FUGLSANG Jakob
195 NIV Guy
196 HOULE Hugo
197 NEILANDS Krists
198 WOODS Michael

Team BikeExchange-Jayco

201 MATTHEWS Michael
202 BAUER Jack
203 DURBRIDGE Luke
204 GROENEWEGEN Dylan
205 JANSEN Amund Grøndahl
206 JUUL-JENSEN Christopher
207 MEZGEC Luka
208 SCHULTZ Nick

B&B Hotels – KTM

211 BONNAMOUR Franck
212 BARTHE Cyril
213 GOUGEARD Alexis
214 LECROQ Jérémy
215 LEMOINE Cyril
216 MOZZATO Luca*
217 ROLLAND Pierre
218 SCHÖNBERGER Sebastian

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments