fot. Team DSM

Triumfatorką ostatniego etapu Women’s Tour 2022 została Lorena Wiebes (Team DSM), potwierdzając swoją dominację w sprinterskich końcówkach. Cały wyścig padł łupem Elisy Longo Borghini (Trek-Segafredo), która zajęła trzecie miejsce na dzisiejszym odcinku. Na trzecim miejscu w końcowej klasyfikacji generalnej uplasowała się Katarzyna Niewiadoma (Canyon//SRAM Racing).

Ostatniego dnia zmagań zawodniczki wróciły z Walii do Anglii, a czekał na nie etap z Chipping Norton do Oxfordu. Wszystko zapowiadało, że powinno dojść do finiszu z dużej grupy, ale z drugiej strony małe różnice w generalce sprawiały, że można było też marzyć o walce o sekundy przez czołowe kolarki.

Zawodniczki ruszyły punktualnie o 12:15 na liczący 143km etap i nie kwapiły się do ataków. Spokojne tempo nadawała ekipa Human Powered Health i przez ponad godzinę grupa jechała razem. Wszystkie zawodniczki wjechały na górską premię, ulokowaną na Butcher’s Hill, w peletonie, z którego najszybsza była Georgia Williams (Team BikeExchange – Jayco). Po przejechaniu 40 kilometrów, zobaczyliśmy nieśmiały atak jednej z kolarek UAE Team ADQ, jednak szybko została ona doścignięta.

Na górskiej premii w Burford zdecydowanie przyspieszyła Katarzyna Niewiadoma (Canyon//SRAM Racing), zajmująca trzecie miejsca w klasyfikacji generalnej, ze stratą dwóch sekund do prowadzącej Grace Brown (FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope). Polka zameldowała się na szczycie wzniesienia przed Australijką, jednak podkręcenie tempa nie doprowadziło do porwania grupy.

Na pierwszej lotnej premii, która została ulokowana kilka kilometrów po podjeździe w Burford, najszybsza była Grace Brown. Zdobyła ona 3 bonusowe sekundy i oddaliła się od swoich największych rywalek w „generalce” – Elisa Longo Borghini (Trek-Segafredo), mająca dotychczas taki sam czas w klasyfikacji generalnej, nie uplasowała się w pierwszej trójce, natomiast Katarzyna Niewiadoma finiszowała na trzeciej pozycji.

Sytuacja w klasyfikacji generalnej Women’s Tour po pierwszej lotnej premii:

1. Grace Brown
2. Elisa Longo Borghini +3 s
3. Katarzyna Niewiadoma +4 s

Niedługo po lotnym finiszu, na czele uformowała się ponad 20-osobowa grupa, w której jechały między innymi: Elena Cecchini (Team SD Worx), Audrey Cordon-Ragot, Ellen van Dijk (Trek-Segafredo), Clara Copponi (FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope) czy Georgia Williams (Team BikeExchange – Jayco). Uciekinierki zostały jednak doścignięte na 50 kilometrów przed metą. Chwilę później do przodu wysforowała się Ane Iversen (Team Coop – Hitec Products), za którą pognały Mieke Kroeger (Human Powered Health) i Alessia Patuelli (UAE Team ADQ).

Po kilku kilometrach pogoni, niemiecko-włoski duet dołączył do liderki – trzyosobowa ucieczka długo utrzymywała kilkudziesięciosekundową przewagę nad peletonem, prowadzonym głównie przez kolarki Team DSM, pracujące na rzecz najlepszej sprinterki wyścigu – Loreny Wiebes.

Uciekinierki między sobą rozstrzygnęły kwestię punktów i bonusowych sekund na lotnej premii. Linię lotnego finiszu jako pierwsza przecięła Ana Iversen – Norweżka była też pierwszą zawodniczką, która odpadła od ucieczki. Niedługo po niej, 5 kilometrów przed metą, jej los podzieliły też Mieke Kroeger i Alessia Patuelli.

W finiszu z grupy po raz trzeci w tegorocznej edycji Women’s Tour najszybsza była Lorena Wiebes, natomiast ciekawe rzeczy działy się też za jej plecami. W końcówce rewelacyjnie pojechała Elisa Longo Borghini, zajmując trzecie miejsce na etapie i zgarniając 4 bonusowe sekundy, co pozwoliło jej na wyprzedzenie Grace Brown i przejęcie żółtej koszulki liderki na ostatnich metrach całego wyścigu.

Podium klasyfikacji generalnej uzupełniła Katarzyna Niewiadoma.

Wyniki 6. etapu Women’s Tour 2022:

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments