Foto: SprintCycling | Rafa Gómez

Demi Vollering (Team SD Worx) wygrała klasyfikację generalną debiutanckiego Itzulia Women. Holenderka „przy okazji” triumfowała na wszystkich trzech etapach wyścigu!

Pierwsza edycja Wyścigu Dookoła Kraju Basków kobiet kończyła się etapem ze startem i metą w San Sebastian. Do przejechania było łącznie prawie 140 kilometrów, a na zawodniczki czekały cztery oznaczone podjazdy. Finałowy Murgil – Tontorra liczył dwa kilometry i miał średnie nachylenie 10,3 %.

Tuż po starcie na czele pojawiły się Marit Raaijmakers (Human Powered Health) i Giorgia Bariani (Top Girls Fassa Bortolo). Dość szybko wypracowały sobie ponad dwie minuty przewagi. Górską premię Aia Gaina wygrała Raaijmakers.

86 kilometrów przed metą do dwójki dojechały: Morgane Coston (Arkea), Naia Amondarain (Sopela) i Margaux Vigie (Valcar Travel and Service). Za piątką z dwuminutową stratą jechały Marta Jaskulska (Liv Xstra) i Lija Laizane (Eneicat-RBH Global). Peleton tracił już pięć minut.

Na Alto de Jaizkibel (8 km długości, średnie nachylenie 5,5 %) do grupki Marty Jaskulskiej dołączyły Georgia Williams (BikeExchange-Jayco) i Špela Kern (Massi Tactic). Natomiast z czołówki odjechała Coston.

Pod koniec wymagającego podjazdu reszta ucieczki podzieliła się. Niestety Jaskulska została doścignięta przez peleton. Premię górską wygrała Francuzka z Arkéa Pro Cycling Team. 40 kilometrów przed metą za Coston jechały już tylko Williams i Kern, które także dość szybko zostały wchłonięte przez peleton. Z dużej grupy w międzyczasie skontrowała Jelena Erić (Movistar Team).

Na podjeździe Gurutze (2,8 km długości; średnie nachylenie 5 %) do Erić dołączyły Tereza Neumanova (Liv-Xstra), Nina Buijsman (Human Powered Health) i Mireia Benito (Massi Tactic). Peleton tracił prawie trzy minuty do Coston, a goniąca czwórka ponad minutę.

Górską premię wygrała oczywiście Cotzon, a pozostała część ucieczki została doścignięta. 25 kilometrów przed metą z grupki faworytek skontrowały Shirin van Anrooij (Trek – Segafredo) i Jeanne Korevaar (Liv Racing Xstra). Po kolejnych pięciu kilometrach dojechały one do samotnej Francuzki.

Ostatnią lotną premię w wyścigu wygrała Korevaar. Nie było zbytniego porozumienia w tej trójce i zaczęły się pojawiać pretensje o brak współpracy.

Jeszcze przed wzniesieniem Murgil – Tontorra (2,1 km długości; średnie nachylenie 10,1 %, maksymalnie 19 %) w peletonie wzrosło tempo. Z czołówki jako pierwsza odpadła Korevaar, a po chwili także Cotzon. Na czele została tylko van Anrooij. Grupka faworytek na trudnym podjeździe podzieliła się, ale trzymała się w niej liderka wyścigu Demi Vollering (Team SD Worx).

Jeszcze przed szczytem van Anrooij została doścignięta, a na atak zdecydowała się Vollering. Holenderka wygrała górską premię, a na zjeździe szybko wypracowała sobie 20 sekund przewagi.

Jednak na płaskim goniąca grupka zbliżyła się niebezpiecznie na 10 sekund po wjeździe na ostatni kilometr. Holenderka nie zamierzała odpuszczać i na ulicach San Sebastian mogła cieszyć się z wygrania wszystkich trzech etapów i klasyfikacji generalnej wyścigu!

Druga była Liane Lippert (Team DSM), a trzecia Marta Cavalli (FDJ-Nouvelle Aquitaine-Futuroscope).

 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments