fot. PZKol / Szymon Gruchalski

Przed zawodnikami do lat 18 jedna z najbardziej prestiżowych imprez etapowych w tej kategorii wiekowej, a na pewno najważniejsza w naszej części Europy. Course de la Paix Juniors, czyli po prostu na nasze Wyścig Pokoju Juniorów to wyścig, na starcie którego rokrocznie rodzą się przyszłe gwiazdy, a swoich sił między nimi reprezentanci naszego kraju.

Niech o klasie tej imprezy powiedzą po prostu jej triumfatorzy – na liście takowych znajdą się w większości nazwiska, które potem odnosiły sukcesy także w elicie mężczyzn. Wygrywali (analizując chronologicznie) m.in. Denis Menchov (1995), Fabian Cancellara (1999), Piotr Mazur (2000), Peter Velits (2002-03), Roman Kreuziger (2004), Tanel Kangert (2005), Michał Kwiatkowski (2007), Łukasz Wiśniowski (2009), Magnus Cort Nielsen (2011), Mads Pedersen (2013), Brandon McNulty (2015) czy Remco Evenepoel (2018). Wyścig to jednak nie tylko triumfatorzy – przez Czechy przewijały się po prostu największe nazwiska, a pojedynki z tamtych szos są później przywoływane jako anegdoty przez komentatorów z całego świata. Niech za przykład posłuży edycja z 2013 roku – wówczas na etapach walczyli jak lwy Mads Pedersen z… Mathieu van der Poelem. Jeśli ktoś chce zobaczyć więcej to polecam nitkę ze zdjęciami z kolejnych edycji (2006-18) na poniżej załączonym Twitterze.

Co do edycji 2022… Trasa to tradycyjne dla tej części Europy liczne pagórki, które w wyścigach elity zapewne nie zmieniały by za wiele, ale w juniorskim ściganiu mogą sprawić, że do mety każdego dnia dojeżdżać będą mniejsze grupki. Profile etapów zachęcają do aktywnej jazdy, a 11-kilometrowa jazda na czas sprawi, że w generalce powstaną istotne różnice.

Wśród wielu mocnych formacji z całego świata znajdzie się grupa Polaków. Do walki przystąpi nie Reprezentacja Polski, dzięki czemu kilku naszych rodaków zyska szansę na zaprezentowanie się na tle światowej czołówki i wypracowanie sobie solidnego nazwiska, co może pomóc w znalezieniu ekipy po przejściu do kategorii orlika.

Wśród juniorów młodszych, którzy ruszą do rywalizacji dzień później, oprócz polskiej reprezentacji zobaczymy także zawodników KTK Kalisz.

Poprzedni artykułGrupa ARCHE Partnerem 79. Tour de Pologne
Następny artykuł4 Jours de Dunkerque 2022: Jason Tesson zwycięzcą drugiego etapu i nowym liderem
Niegdyś zapalony biegacz, dziś sędzia siatkówki z Pomorza, przy okazji aktywnie grający w jednej z trójmiejskich drużyn. Fan kolarskich statystyk i egzotycznych wyścigów. Marzenie związane z tą dyscypliną? Wyjazd na Mistrzostwa Świata do Rwandy w 2025 roku.
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
dudson
dudson

Kurcze nic użytecznego nie dowiedziałem się z tego artykułu… Kiedy ten wyścig? Ile etapów? No i najważniejsze – jaki skład reprezentacji??