fot. Tomasz Markowski/Karpacki Wyścig Kurierów

Chorwat Fran Miholjević (Cycling Team Friuli ASD) wygrał GP Vipava Valley & Crossborder Goriška, pokonując w dwuosobowym finiszu Felixa Engelhardta (Tirol KTM Cycling Team). Siódme miejsce zajął Piotr Brożyna (HRE Mazowsze Serce Polski).

Kolarze rywalizowali dziś w kolejnej słoweńskiej jednodniówce kategorii 1.2 – GP Vipava Valley & Crossborder Goriška. Trasa była pagórkowata i prowadziła szosami w okolicach Novej Goricy. Po drodze zawodnicy pięciokrotnie podjeżdżali pod podjazd Preserje (1,6 km; 4,1%) – gdy pokonali go po raz ostatni, wrócili do Novej Goricy, gdzie krótką, kilkukilometrową rundą, kończyły się zmagania. Ulokowano na niej dwie kilkusetmetrowe ścianki.

Od początku wyścigu tempo było bardzo wysokie i wielu zawodników wyrażało chęć zabrania się w odjazd. Kilkadziesiąt kilometrów przed metą, od peletonu oderwali się Moran Vermeulen (Team Felbermayr – Simplon Wels), Viktor Filutas (Adria Mobil), Filip Reha (Elkov-Kasper), Matic Zumer (mebloJOGI Pro-concrete), Jonas Rapp (Hrinkow Advarics Cycleang), Felix Ritzinger (WSA KTM Graz p/b Leomo), Manuel Zobrist (Team Corratec) , Felix Engelhardt (Tirol KTM Cycling Team) i Oleksandr Shchypak (Gallina Ecotek Lucchini Colosio) oraz Fran Miholjević (Cycling Team Friuli ASD).

Za bardzo mocną ucieczką w pogoń udała się grupka z Marcinem Budzińskim (HRE Mazowsze Serce Polski), lecz ostatecznie nie dołączyła ona do harcowników. W peletonie tempo nadawały między innymi ekipy Santic-Wibatech oraz Ljubljana Gusto Santic, jednak przewaga przez długi czas utrzymywała się na poziomie 2,5 minuty. Przez kilkadziesiąt kolejnych kilometrów byliśmy świadkami przeciągania liny między główną grupą, a zgodnie współpracującymi kolarzami z ucieczki.

Na 21 kilometrów do mety, z odjazdu odpadł Viktor Filutas, który zaliczył kraksę. W międzyczasie z peletonu zaatakowało kilku zawodników, w tym Piotr Brożyna (HRE Mazowsze Serce Polski), jednak przewaga ucieczki utrzymywała się na poziomie 90 sekund.

Kluczowy atak, na 13 kilometrów do mety, przypuścił Jonas Rapp, którego tempo na podjeździe zdołali utrzymać jedynie Felix Engelhardt i Fran Miholjević. Przewaga ucieczki nie malała i przy wjeździe na ostatnią rundę było wiadome, że losy zwycięstwa rozstrzygną się między tymi trzema zawodnikami.

Na ostatniej ściance przyspieszył Felix Engelhardt. Po chwili na kontratak zdecydował się Fran Miholjević i zyskał kilka sekund przewagi nad rywalami. Austriak na zjeździe dołączył do samotnego lidera z Cycling Team Friuli ASD. W dwuosobowym finiszu szybszy był jednak Fran Miholjević. Trzecie miejsce zajął Jonas Rapp.

Najlepszy z Polaków – Piotr Brożyna – uplasował się na siódmej pozycji.

Wyniki GP Vipava Valley & Crossborder Goriška 2022:

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments