fot. Pauwels Sauzen – Bingoal

Międzynarodowa Unia Kolarska opublikowała dziś kalendarz przełajowy na sezon 2022/23, w którym zawarła wszystkie rundy Pucharu Świata. Dodatkowo poznaliśmy daty czterech polskich wyścigów rangi UCI.

Zawody z cyklu przełajowego Pucharu Świata rangą ustępują jedynie mistrzostwom globu i Europy. Przyszłoroczny kalendarz tej serii będzie składał się z czternastu wyścigów, rozgrywanych w USA i na Starym Kontynencie.

Cykl Pucharu Świata rozpocznie się w październiku, dwoma wyścigami w Stanach Zjednoczonych, a konkretniej w Waterloo i Fayetteville. Następnie zawodnicy i zawodniczki przeniosą się do Europy, gdzie czekają ich zmagania w czeskim Taborze i Rucphen (Holandia). W listopadzie, ze względu na mistrzostwa Europy, rozegrane zostaną tylko trzy wyścigi Pucharu Świata – w Beekse Bergen (Holandia), Overijse (Belgia) oraz Hulst (Holandia).

W kontekście rywalizacji w Pucharze Świata, intensywny będzie też grudzień, w którym zostaną rozegrane cztery imprezy tej rangi – w Antwerpii (Belgia), Val di Sole (Włochy) i Dendermonde (Belgia). Organizator dziewiątej rundy cyklu, zaplanowanej na 11 grudnia, ma zostać potwierdzony w późniejszym terminie (bardzo prawdopodobne, że będzie to Londyn). Seria wyścigów zakończy się w styczniu, zmaganiami w Zonhoven (Belgia), hiszpańskim Benidormie i francuskim Besancon. Nowymi organizatorami przełajowego Pucharu Świata są Beekse Bergen i Benidorm (ewentualnie Londyn).

Z mapy cyklu wypadły takie lokalizacje, jak Iowa City, Koksijde, Flamanville, a także belgijski Namur i holenderskie Hoogerheide – odpowiednio organizatorzy mistrzostw Europy (5-6.11.2022) i świata (4-5.02.2023)

W klasyfikacjach generalnych tegosezonowego Pucharu Świata triumfowali Eli Iserbyt (Pauwels Sauzen – Bingoal; elita mężczyźni), Lucinda Brand (Baloise Trek Lions; elita kobiety), Mees Hendrickx (IKO-Crelan; orlicy), Puck Pieterse (Alpecin-Fenix; orliczki), David Haverdings (Parkhotel Valkenburg – ZZPR.nl; juniorzy) i Zoe Backstedt (Tormans-Acrog; juniorki).

W kalendarzu przełajowym na sezon 2022/23 znalazły się też cztery polskie imprezy – trzy międzynarodowe, a także mistrzostwa kraju. Pierwszą z nich będzie Puchar 800-lecie Mikołowa (UCI C2), zaplanowany na 29 października. Niecały miesiąc później rozegrane zostaną kolejne dwa wyścigi klasy UCI C2 – Suszec Cross (26 listopada) i XXIX Bryksy Cross Gościęcin (27 listopada). Mistrzostwa Polski odbędą się w dniach 14-15 stycznia w Zielonej Górze.

Kalendarz przełajowego Pucharu Świata 2022/23:

9 października – Waterloo (USA)
16 października – Fayetteville (USA)
23 października – Tabor (Czechy)
30 października – Rucphen (Holandia)
13 listopada — Beekse Bergen (Holandia)
20 listopada – Overijse (Belgia)
27 listopada – Hulst (Holandia)
4 grudnia – Antwerpia (Belgia)
11 grudnia – do ustalenia
17 grudnia – Val di Sole (Włochy)
26 grudnia – Dendermonde (Belgia)
8 stycznia – Zonhoven (Belgia)
22 stycznia – Benidorm (Hiszpania)
29 stycznia – Besancon (Francja)

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments