fot. PhotoGomezSport

Przed nami kolejna porcja ekip drugiej dywizji do omówienia. Dzisiaj skupimy się na trzech francuskich formacjach: B&B Hotels p/b KTM, Delko, Team Arkéa Samsic oraz Team TotalEnergies. 

Francuskie ekipy zaliczyły nieco bardziej udane sezony niż ich hiszpańscy sąsiedzi, ale nadal, zabrakło wielu elementów. Brak jakiegokolwiek triumfu najwyższej rangi – World Tour, może rozczarowywać. Przyjrzymy się jednak temu, co udało się zdobyć „trójkolorowym” w świeżo zakończonym sezonie 2021.

Najważniejsze sukcesy chronologicznie:
B&B Hotels p/b KTM
🇧🇪Trzecia lokata w Danilith Nokere Koerse (1.Pro)
🇷🇼Cztery triumfy etapowe Tour du Rwanda (2.1) + 4. miejsce w „generalce”
🇫🇷Dwa etapy + 6. miejsce w klasyfikacji końcowej Le Tour de Savoie Mont Blanc (2.2)
🇫🇷Drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Tour du Limousin (2.1)
🇫🇷Szósta i dziewiąta pozycja w Bretagne Classic – Ouest-France
🇫🇷Druga pozycja w Paris – Tours (1.Pro)

Delko
🇧🇪Piąte miejsce w Bredene Koksijde Classic (1.Pro)
🇹🇷Etap + klasyfikacja generalna Tour of Turkey (2.Pro)
🇳🇴Szósta pozycja w „generalce” Arctic Race of Norway (2.Pro)
🇫🇷Sukces etapowy w Tour Poitou – Charentes en Nouvelle Aquitaine (2.1)
🇫🇷Druga lokata w Tour de Vendée (1.1)

Team Arkéa Samsic
🇫🇷Drugie miejsce w Grand Prix Cycliste la Marseillaise (1.1)
🇧🇪Piąta lokata w La Flèche Wallonne
🇪🇸Etap + klasyfikacja generalna Vuelta Asturias Julio Alvarez Mendo (2.1)
🇪🇸Zwycięstwo w Trofeo Andratx – Mirador des Colomer (1.1)
🇫🇷Triumf w Tro-Bro Léon (1.Pro)
🇪🇸Wygrana w Vuelta a Castilla y Leon (1.1)
🇫🇷”Generalka” Tour du Limousin – Nouvelle Aquitaine (2.1)
🇫🇷Klasyfikacja generalna Tour Poitou – Charentes en Nouvelle Aquitaine (2.1)
🇫🇷Piąte miejsce w Bretagne Classic – Ouest-France
🇫🇷Triumf w Classic Loire Atlantique (1.1)
🇫🇷Wygrana w Tour de Vendée (1.1)

Team TotalEnergies
🇪🇸Wygrana w Clàssica Comunitat Valenciana 1969 (1.2)
🇧🇪Druga lokata w Kuurne – Bruxelles – Kuurne (1.Pro)
🇧🇪Drugie miejsce w Danilith Nokere Koerse (1.Pro)
🇮🇹Dziesiąta pozycja w Milano-Sanremo
🇧🇪Ósme miejsce w Ronde van Vlaanderen
🇪🇸Etap Vuelta Asturias Julio Alvarez Mendo (2.1) + 3. miejsce w klasyfikacji końcowej
🇷🇼Dwie zdobycze etapowe Tour du Rwanda (2.1) + klasyfikacja generalna
🇧🇪Zwycięstwo w Grote Prijs Jef Scherens (1.1)
🇮🇹Trzecia lokata w Coppa Sabatini (1.Pro)

Kluczowi kolarze (danego regionu) w sezonie 2021:
🇫🇷Anthony Turgis (Team TotalEnergies)
Francuz ma za sobą bardzo dobry rok, ze szczególnie udaną kampanią wiosennych klasyków. Turgis zameldował się miedzy innymi w czołowych dziesiątkach takich imprez jak: Milano-Sanremo, Dwars door Vlaanderen, Gent-Wevelgem czy Ronde van Vlaanderen. Najbliżej prestiżowej wygranej był podczas Kuurne – Bruxelles – Kuurne (1.Pro), gdzie zajął drugą lokatę. Podczas Tour de France nie był tak aktywny, jak można było się spodziewać, a sezon zamknął solidnym 13. miejscem w Paryż-Roubaix.

🇬🇧Connor Swift (Team Arkéa Samsic)
Sezon wyraźnego przełamania dla 26-letniego Brytyjczyka. Swift udowodnił swój potencjał i pokazał się z doskonałej strony podczas trudnych imprez jednodniowych. Wygrał on między innymi Tro-Bro Léon (1.Pro) czy zajął piąte miejsce w World Tourowym Bretagne Classic – Ouest-France. W wyścigach wieloetapowych, także dał sobie świetnie radę. Triumfował w Tour Poitou – Charentes en Nouvelle Aquitaine (2.1), czy meldował się na siódmej pozycji w silnie obsadzonym Baloise Belgium Tour (2.Pro).

🇨🇴Nairo Quintana (Team Arkéa Samsic)
Chociaż doświadczony Kolumbijczyk nie ma w sobie już tyle blasku co parę lat temu, nadal jest w stanie dostarczać wiele wartościowych wyników, szczególnie dla ekipy niższej dywizji. Nairo zdołał w 2021 wygrać dwa wyścigi: „generalkę” i odcinek hiszpańskiej etapówki Vuelta Asturias Julio Alvarez Mendo (2.1). Poza tym dzielnie, lecz nieskutecznie walczył o koszulkę najlepszego górala Tour de France, a także meldował się w szerokich czołówkach prestiżowych wyścigów, mówimy tu o takich wynikach, jak: 12. pozycja w Tirreno-Adriatico, 7. miejsce w Tour of the Alps (2.Pro), czy 11. lokata w Il Lombardii.

🇫🇷Franck Bonnamour (B&B Hotels p/b KTM)
26-letni Francuz to z pewnością ogromne objawienie francuskiej sceny kolarskiej. Nie notujący wcześniej żadnych wybitnych wyników, Bonnamour zaliczył bardzo udany sezon, pokazując się ze świetnej strony w największym wyścigu świata, zostając najbardziej walecznym zawodnikiem Tour de France. Otarł się o swoją wielką wygraną podczas Paris – Tours, gdzie był drugi, a także był piąty w szanowanym klasyku – Bretagne Classic – Ouest-France.

Największe pozytywne zaskoczenia:
Za pozytywne zaskoczenia na dużą skalę uznać można, wyżej wymienionych – Connora Swifta oraz Francka Bonnamoura. Mało kto, przed rozpoczęciem sezonu, przewidywał tych kolarzy do osiągnięcia takich wyników. Za mniejsze pozytywy uznać trzeba występy Brama Weltena, José Manuela Díaza czy Alana Boileau.

Największe rozczarowania:
Osobiście za największe rozczarowanie uważam występy Bryana Coquarda. Francuski sprinter nie odniósł żadnego (!) zwycięstwa, na żadnym poziomie. Zdarzało mu się bywać na podiach, ale jak na takie nazwisko, z tak uznaną marką w kolarskim świecie, jest to spory zawód. Drugi na mojej liście jest Chris Lawless. Brytyjczyk, kiedyś zdawał się być sporym talentem, wygrywał takie imprezy, jak Tour de Yorkshire czy dwukrotnie stawał na podium Schelderprijs, a teraz ma ogromne problemy, by w ogóle dojeżdżać do mety, nawet tych mniejszych imprez. Jego kariera, niestety, zmierza w bardzo złym kierunku. Innymi zawodnikami, po których mogliśmy spodziewać się lepszych występów, a jednak nie pokazali oni nic, lub bardzo niewiele na przestrzeni 2021 roku są: Miguel Eduardo Flórez, Niki Terpstra czy Diego Rosa.

Podsumowanie:
Nie był to wyjątkowo sezon dla francuskich drużyn drugiej dywizji. Śmiało można go określić jako przeciętny, bez błysku. Efekty, być może, przyniosłaby zmiana często stosowanej polityki transferowej, polegającej na sprowadzaniu starszych, utytułowanych kolarzy. To ewidentnie nie przynosi zjawiskowych efektów sportowych. Do Teamu TotalEnergies w przyszłym sezonie dołączy Peter Sagan, a zakontraktowani pozostają Niki Terpstra i Edvald Boasson Hagen. Na podobnej zasadzie, lecz wyraźnie solidniej sportowo w Team Arkéa Samsic funkcjonuje Nairo Quintana.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments