fot. Getty Images

Sergio Higuita, którego kontrakt z ekipą EF Education-Nippo miał obowiązywać do końca grudnia bieżącego roku został przyłapany na używaniu roweru marki Specialized, na którym Kolumbijczyk będzie ścigać się w barwach drużyny BORA – hansgrohe. Amerykańska grupa zdecydowała się wysłać natychmiastowe wypowiedzenie umowy z 24-latkiem.

Kilka dni temu w sieci pojawił się filmik, na którym Sergio Higuita i Daniel Felipe Martínez (INEOS Grenadiers) „ścigają się” podczas El Giro de Rigo w towarzystwie wielu kolarzy amatorów. Nie byłoby w tym nic złego, jednakże nagranie uchwyciło, to że Higuita jechał na rowerze marki Specialized. Natomiast dostawcą sprzętu dla ekipy EF Education-Nippo jest firma Cannondale.

Cała sprawa dotycząca używania innego sprzętu niż dedykowany nie uszła uwadze zespołu EF Education-Nippo. Rzecznik prasowy ekipy kierowanej przez Jonathana Vaughtersa skomentował, to zdarzenie w wypowiedzi dla portalu Cyclingnews.com. 

Zdajemy sobie sprawę, że Sergio potrzebuje czasu, aby przystosować się do nowego sprzętu, ponieważ w przyszłym sezonie będzie reprezentował barwy nowego zespołu. Zawodnicy rutynowo proszą o pozwolenie użycia nowych rowerów na obozach treningowych i w miejscach niepublicznych, które drużyna rutynowo przyznaje. Jednakże tak nie było w tym przypadku dotyczącym jazdy na tym rowerze podczas El Giro de Rigo bez pozwolenia drużyny, co skutkowało brakiem szacunku wobec partnerów, którzy go obecnie wspierają. W rezultacie zespół wysłał zawiadomienie o wypowiedzeniu jego obowiązującego kontraktu. Ostatecznie mamy nadzieję, że wraz z Sergio znajdziemy polubowne rozwiązanie tej sprawy

– powiedział rzecznik prasowy amerykańskiej grupy.

Abstrahując od tego, która strona ma w tym sporze rację, po raz kolejny ta sprawa udowadnia nam to, że forma zawierania kontraktów kolarzy ze swoimi pracodawcami powinna ulec zmianie. Podpisywanie umów obowiązujących do końca roku kalendarzowego, a nie, np. do końca października sprawia, że podczas off-season może dochodzić do tego typu nieporozumień oraz konfliktu interesów.

guest
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Michal
Michal

Niech EF się nie wygłupia

Mka
Mka

bardzo słuszna decyzja! Biorąc udział w imprezach jest w robocie, a w robocie obowiązuje go kontrakt.