Mistrzynią Europy w kategorii orliczek, czyli kobiet poniżej 23 roku życia, została Włoszka Silvia Zanardi srebrny medal wywalczyła Węgierka Kata Blanka Vas, a brąz powędrował na szyję Franuczki Evity Muzic. Najlepszą Polką była Karolina Kumięga, która zajęła 14. lokatę.

Zawodniczki rywalizowały na dystansie 80 kilometrów, na który składało się sześć całkiem wymagających rund mierzących ponad 13 kilometrów każda. Mniej więcej w środku okrążenia kolarki pokonywały jedyny podjazd – w Povo, którego średni gradient wynosi 4,7% (3,6 km). Jego pierwsza połowa była łagodna – najtrudniejsza była natomiast końcówka, a dokładniej ostatnie 1500 metrów. Ich nachylenie sięgało około 7%. Następnie trasa przez około 5000 metrów prowadziła w dół – gdzie zawodniczki zjeżdżały do Trydentu. Finisz ulokowano na Piazza Duomo – zanim jednak zawodniczki dojechały do kreski, musiały pokonać kilka zakrętów. Finałowa prosta poprowadzona została po kostce brukowej.

Bardzo mocne tempo na drugiej rundzie poskutkowało rozerwaniem się zasadniczego peletonu, z przodu pozostała 21-osobowa grupa, w której składzie znajdowała się jedna Polka – Karolina Kumięga. Na czwartym okrążeniu od czołówki oderwała się reprezentantka Francji – Marie Le Net, wypracowała ona przewagę około 30 sekund a za nią w kontrę ruszyły: Camilla Alessio, Barbara Malcotti, Gaia Realini oraz Silvia Zanardi, ta bardzo silna czwórka złapała Le Net i szybko urwała waleczną Francuzkę. Goniące zawodniczki dogoniły ten mocny odjazd, a na kolejne przyspieszenie zdecydowała się Węgierka Kata Blanka Vas, ale jej akcja również nie przyniosła powodzenia. Na około 15 kilometrów przed metą, na czele pozostało już tylko 17 orliczek, a w grupie nadal dzielnie trzymała się Polka. Ostatnie wzniesienie pokonane zostało pod dyktando Francuzek oraz Włoszek, nadawane tempo przez wcześniej wymienione reprezentacje niestety wyeliminowało Karolinę z walki o medale. Na ponowny zaciąg zdecydowała się Gaia Realini, na jej kole kręciły trzy zawodniczki: Kata Blanka Vas, Evita Muzic, oraz rodaczka Realini – Silvia Zanardi. Gdy Gaia zakończyła pracę, to ta trójka ruszyła w dół by między siebie rozdać medale mistrzostw Starego Kontynentu. Na sprincie najszybsza okazała się Włoszka Silvia Zanardi, druga byla wszechstronna Węgierka Kata Blanka Vas, a trzecie miejsce ze stratą kilku sekund zajęła Francuzka Evita Muzic. Najlepsza Polka – Karolina Kumięga na metę wjechała jako 14.