fot. Photo News/ Intermarché-Wanty-Gobert

Holender Taco van der Hoorn (Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux) triumfował na trasie trzeciego etapu wyścigu Benelux Tour będąc najlepszym z grona pięciu uciekinierów, którzy ubiegli peleton. Liderem klasyfikacji generalnej imprezy odbywającej się na holenderskich i belgijskich drogach pozostał Szwajcar Stefan Bissegger (EF Education-Nippo).

Trzeci odcinek tegorocznego wyścigu Benelux Tour po raz pierwszy rozpoczynał się w Belgii, tym razem w mieście Essen. Następnie peleton poruszał się w znacznej mierze w kierunku zachodnim i po 168-kilometrach znalazł się na terenie Holandii w Hoogerheide. Trasa środowego etapu w znacznej mierze jest płaska, mimo trzech niewielkich wzniesień na rundach Hoogerheide, co złożyło się w sumie na 241 metrów przewyższenia na przestrzeni całego odcinka.

Sześciu zawodników stworzyło odjazd dnia na dzisiejszym etapie. Byli to: Samuele Battistella (Astana – Premier Tech), Taco van der Hoorn (Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux), Mathias Norsgaard (Movistar Team), Luke Durbridge (Team BikeExchange), Thimo Willems (Sport Vlaanderen – Baloise) oraz Arjen Livyns (Bingoal Wallonie-Bruxelles). Kolega z zespołu Stanisława Aniołkowkiego po pewnym czasie zdecydował się poczekać na peleton, który prowadziły zespoły: Alpecin-Fenix i Deceuninck Quick-Step.

Przez dwie pierwsze godziny rywalizacji uciekinierzy przejechali 84-kilometry. Grupa zasadnicza traciła w tamtym momencie rywalizacji do harcowników minutę i 45 sekund. Z biegiem czasu uciekinierzy mieli coraz mniejszą przewagę. 18-kilometrów przed metą była to już niewiele ponad minuta. Chwilę później defekt złapał wicelider klasyfikacji generalnej Kasper Asgreen (Deceuninck Quick-Step). Zaraz potem te same problemy dotknęły Caleba Ewana (Lotto Soudal). Duńczyk „po samochodach” zdołał powrócić do peletonu dość szybko, natomiast Australijczyk dokonał tej sztuki około 6000 metrów przed metą.

Wtedy też ucieczka utrzymywała nadal 50 sekund przewagi nad grupą zasadniczą, gdy wjeżdżała na „złoty kilometr”. Wszystkie premie wygrał Australijczyk Luke Durbridge, który przed etapem zajmował ósmą lokatę w klasyfikacji generalnej. Zaraz potem bardzo nieprzyjemną kraksę miał Wilco Kelderman (BORA – hansgrohe). Peleton był zdeterminowany, ale wszystko wskazywało na to, że piątka uciekinierów rozstrzygnie między sobą losy etapowego zwycięstwa.

Faktycznie z niewielką przewagą nad peletonem harcownicy dojechali na linię mety w Hoogerheide. W końcowym sprincie najlepszy okazał się Holender Taco van der Hoorn (Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux). Drugie miejsce zajął Duńczyk Mathias Norsgaard (Movistar Team), a na trzeciej lokacie zafiniszował Australijczyk Luke Durbridge (Team BikeExchange).

Liderem klasyfikacji generalnej pozostał Szwajcar Stefan Bissegger (EF Education-Nippo).

Wyniki trzeciego etapu wyścigu Benelux Tour 2021 (Top 10):

1 Taco van der Hoorn Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux 3:40:23
2 Mathias Norsgaard Movistar Team ,,
3 Luke Durbridge Team BikeExchange ,,
4 Samuele Battistella Astana – Premier Tech ,,
5 Thimo Willems Sport Vlaanderen – Baloise ,,
6 Peter Sagan BORA – hansgrohe ,,
7 Phil Bauhaus Bahrain – Victorious ,,
8 Danny van Poppel Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux ,,
9 Caleb Ewan Lotto Soudal ,,
10 Mads Pedersen Trek – Segafredo ,,

 Klasyfikacja generalna:

1 Stefan Bissegger (Swi) EF Education-Nippo 7:24:54
2 Kasper Asgreen (Den) Deceuninck-QuickStep 0:00:19
3 Stefan Küng (Swi) Groupama-FDJ 0:00:20
4 Maximilian Walscheid (Ger) Team Qhubeka Assos 0:00:22
5 Victor Campenaerts (Bel) Team Qhubeka Assos 0:00:26
6 Luke Durbridge (Aus) Team BikeExchange 0:00:27
7 Christophe Laporte (Fra) Cofidis 0:00:29
8 Matej Mohoric (Slo) Bahrain Victorious 0:00:36
9 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain Victorious 0:00:42
10 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal 0:00:46
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments