Przez najbliższe cztery dni kolarze pokonają pięć etapów rywalizacji na szosach centralnej i południowo-wschodniej Polski. Zarówno lista startowa jak i trasa są zróżnicowane, a to wróży jedno – emocje!

Trasa

Etap 1, 23 czerwca do południa: Pabianice – Łódź (75,1km)

Rywalizację otwiera krótki, płaski, a zatem dynamiczny odcinek. Na trasie z Pabianic do Łodzi na kolarzy czeka jeden lotny finisz w miejscowości Brójce oraz dwie premie specjalne – w Andrespolu oraz poświęcona pamięci Andrzeja Syski w Rzgowie.

Etap 2, 23 czerwca po południu: Kutno – Płock (96,9km)

Kolarze zaliczą szybki transfer z Łodzi do Kutna i staną na starcie drugiego płaskiego odcinka. Na niespełna 100km próżno szukać trudności, a jedyną atrakcją jest lotna premia w Gąbinie.

Etap 3, 24 czerwca: Koluszki – Sieradz (191,6km)

Drugiego dnia rywalizacji zmieni się jedynie dystans na jakim kolarze będą konkurować, albowiem charakterystyka pozostaje niezmienna – będzie płasko. Etap będzie rozgrywany w piątek i zarazem Piątek będzie gościł jedną z trzech lotnych premii – pozostałe znajdą się w powiecie zgierskim i tuż przed metą w Warcie.

Etap 4, 25 czerwca: Tomaszów Mazowiecki – Kielce (212,7km)

Kluczowy dla losów klasyfikacji generalnej etap zostanie rozegrany jako przedostatni. Prawie połowa przeszło 200-kilometrowego dystansu to płaski dojazd, natomiast później zaczną się prawdziwe emocje. 6 górskich premii daje duży potencjał do porwania stawki i zgubienia królujących dotychczas sprinterów. Uciekinierzy z pewnością powalczą o trykot górala.

Etap 5, 26 czerwca: Ostrowiec Świętokrzyski – Stalowa Wola (165,3km)

Gdy ostatni raz peleton Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków finiszował w Stalowej Woli to triumfatorem był tam Stanisław Aniołkowski. Było to wówczas jego pierwsze zwycięstwo w seniorskim peletonie. W tym roku też zapowiada się na finisz z dużej grupy, więc może obejrzymy narodziny nowej gwiazdy wśród licznie startujących, młodych Polaków?

Lista startowa

Do wyścigu przystąpi 26 ekip z całego świata. Obejrzymy obie polskie ekipy zawodowe – Voster ATS Team przyjedzie wraz z świeżo upieczonym mistrzem Polski Maciejem Paterskim, który to zaprezentuje na żywo nowy trykot naszego krajowego czempiona, zaś HRE Mazowsze Serce Polski zabiera ze sobą wicemistrza Alana Banaszka, u boku którego staną m.in. Adrian i Norbert Banaszkowie czy Adrian Kurek.

Mocno w oczy rzuca się obecność na liście startowej Teamu DSM. Młodzieżówka drużyny World Tour zabiera do Polski m.in. Pavła Bittnera, który to niedawno świetnie finiszował w Białymstoku na etapach Orlen Wyścigu Narodów. Przyjedzie też świetnie dysponowany Sjoerd Bax (Metec – Solarwatt p/b Mantel), świeżo upieczony wicemistrz Holandii elity w wyścigu ze startu wspólnego.

Nie zabraknie i krajowych drużyn. Do rywalizacji przystąpią TC Chrobry Scott Głogów, WMKS Silvant Team, KS Pogoń Mostostal Puławy, LUKS Trójka Piaseczno czy KK Tarnovia Tarnowo Podgórne. Na drugim biegunie znajdują się ekipy Yoeleo i Black Spoke, które przywiozą do Polski sporo egzotyki – w ich barwach kolarze z Nowej Zelandii, Hondurasu czy Kanady.

Uprzedzamy pytania – podobnie jak większość imprez kategorii 2.2 także i Wyścig Solidarności i Olimpijczyków nie będzie pokazywany przez żadną telewizję.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments