fot. GKS Cartusia Kartuzy

Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym 2021 odbędą się na Kaszubach – malowniczym regionie w północnej Polsce. Pod względem turystycznym znany jest on z dużej liczby jezior i lasów, zaś kolarsko kojarzy się przede wszystkim z klubem GKS Cartusia Kartuzy i jego wychowankami, którymi są między innymi Szymon Sajnok, Paweł Poljański czy Kamil Gradek. Zapraszamy na małą wycieczkę zapoznawczą do Kartuz, czyli miasta-serca tegorocznych mistrzostw Polski, gdzie na co dzień pracują Wiesław Hirsz – szef sekcji kolarskiej w Cartusii i dyrektor mistrzostw Polski oraz Dariusz Las z Urzędu Miasta w Kartuzach, który współorganizuje krajowy czempionat.

Nie jest tajemnicą, że organizacja mistrzostw Polski jest trudna, głównie z przyczyn finansowych. Chętni do zorganizowania najważniejszej kolarskiej imprezy w Polsce wielokrotnie spotykają się z odmową samorządów, które tłumaczą się potrzebą wydania pieniędzy na inne, ważniejsze cele. Ponadto trzeba zmierzyć się z wieloma wyzwaniami o charakterze logistycznym, jak zapewnienie bazy hotelowej czy przeorganizowanie ruchu komunikacyjnego. Inicjatywę często podejmują osoby prywatne lub kluby kolarskie – tak, jak ma to miejsce w przypadku tegorocznych mistrzostw Polski, organizowanych przez klub GKS Cartusia Kartuzy oraz Urząd Miasta w Kartuzach.

Wiesław Hirsz przyznaje, że organizacja krajowego czempionatu była jego marzeniem od zawsze. – Sekcja kolarska w Kartuzach istnieje od 21 lat i od zawsze organizacja mistrzostw Polski była moim cichym marzeniem. Chciałem tutaj, na Kaszubach, ugościć najlepszych polskich zawodników. Jeździmy na zawody po całym kraju, zwiedzamy przy okazji Polskę, która jest pięknym krajem i to zainspirowało mnie do tego, aby pokazać także Kaszuby, północ Polski. Niektórzy myślą, że tutaj jest płasko, jednak nic bardziej mylnego – mamy do zaoferowania selektywną trasę. Wreszcie złożyliśmy do Polskiego Związku Kolarskiego nasz akces, który został przyjęty. I tak doszło do organizacji mistrzostw Polski właśnie u nas. Bardzo się cieszę, że będę tutaj gościł najlepszych polskich zawodników – mówi portalowi Naszosie.pl.

Dariusz Las zauważa z kolei, że mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym będą największą i najbardziej prestiżową imprezą sportową w historii Kartuz i okolic. – Jest to największe wydarzenie sportowe, jakie będziemy organizować na terenie Kaszub Centralnych, czyli Kartuz, Chmielna i w gminie Sierakowice. Liczymy na obecność najlepszych polskich kolarzy oraz kibiców, którzy będą mieli okazję zapoznać się z atrakcjami turystycznymi naszego regionu, zobaczyć niepowtarzalne krajobrazy i przekonać się, że Kaszuby są atrakcyjnym miejscem do aktywnego wypoczynku – podkreśla w rozmowie z nami.

W roku olimpijskim niebagatelne znaczenie miał wybór trasy, która powinna być możliwie najbardziej wymagająca. Ostatecznie kolarze będą ścigali się na rundach – jednej większej i drugiej mniejszej. Wyścig elity mężczyzn odbędzie się na dystansie 187 kilometrów, a łączna liczba metrów przewyższenia to około 2000. Dodatkowo – jak podkreśla Wiesław Hirsz – organizatorom zależało na pokazaniu walorów kaszubskich terenów. – Jest rok olimpijski, więc wraz z Piotrem Wadeckim [selekcjonerem kolarskiej reprezentacji Polski, który pomagał projektować trasę MP 2021 – przyp. M.W.] zależało nam na tym, aby trasa była jak najbardziej selektywna, aby była w jakikolwiek sposób zbliżona do wyścigu w Tokio. Wiadomo, że nie osiągniemy takich trudności i takich przewyższeń, ale dochodzą do nas głosy, że jakieś podobieństwa można u nas znaleźć. Ta pierwsza duża runda jest bardzo trudna i gdybyśmy robili wyścig tylko tam, to wówczas byłby bardzo wymagający. Zależało nam na tym, aby pokazać jak najwięcej naszych terenów, wypromować region. Ma to być połączenie kolarstwa z promocją walorów turystycznych regionu.

Ci sympatycy kolarstwa, którzy zaplanowali pobyt na Kaszubach w czasie odbywania się mistrzostw, będą mogli spędzić interesująco czas również poza kolarstwem. O miejscach najbardziej godnych polecenia w Kartuzach i okolicy mówił Dariusz Las. – Centralnym miejscem mistrzostw będą Kartuzy ze wszystkimi swoimi atrakcjami. Jest to przede wszystkim zespół poklasztorny zakonu Kartuzów – to jest najczęściej odwiedzany zabytek w naszym mieście. Warto również dowiedzieć się więcej o kulturze Kaszubów i w tym celu należy odwiedzić Muzeum Kaszubskie w Kartuzach. Kolejna ciekawa miejscowość to Chmielno – jest to typowa wieś o nastawieniu turystyczno-rekreacyjnym, znajduje się tam duża liczba ośrodków wypoczynkowych i kwater. Mamy także dużą liczbą jezior – wyliczas Las.

Organizatorzy nie ukrywają, że mają nadzieję, iż mistrzostwa Polski pomogą ożywić turystykę, która w ostatnich miesiącach cierpiała z powodu pandemicznych restrykcji. – Kolarstwo jest na naszych terenach znane i popularne. Są duże oczekiwania związane z wyścigiem, ale nie ukrywam też, że mieszkańcy i lokalni przedsiębiorcy liczą na napływ turystów, który będzie okazją do zarobku po trudnym czasie lockdownu. Już teraz widać większy ruch turystyczny, także miejmy nadzieję, że mistrzostwa Polski w kolarstwie będą takim znakiem powrotu do niemal takiej samej rzeczywistości, z jaką mieliśmy do czynienia przed pandemią – dodaje Dariusz Las.

Z Wiesławem Hirschem rozmawialiśmy we wtorek 8 czerwca, a więc nieco ponad tydzień przed rozpoczęciem mistrzostw. Naturalne jest więc to, że lista startowa znajduje się w procesie formowania, ale już w tym momencie dyrektor wyścigu potwierdził nam udział obrońcy tytułu w wyścigu ze startu wspólnego Stanisława Aniołkowskiego, a także w jeździe indywidualnej na czas Kamila Gradka. Ponadto w Kartuzach pojawią się między innymi: Michał Kwiatkowski, Łukasz Wiśniowski, Szymon Sajnok, obrończyni tytułu w samotnej walce z czasem Anna Plichta, Katarzyna Niewiadoma oraz Małgorzata Jasińska.

Wszystko wskazuje na to, że przed nami bardzo ciekawa edycja rodzimego czempionatu. Pozytywne napięcie i oczekiwania buduje ciekawa lokalizacja, dobrze zapowiadająca się lista startowa oraz stojący za całą imprezą pełni pasji organizatorzy. Pozostaje tylko trzymać kciuki, żeby wszystko odbyło się zdrowo, bezpiecznie i bez kapryśnej pogody.

Dziennikarze portalu Naszosie.pl będą z miejsca relacjonować mistrzostwa Polski 2021. Zapraszamy do odwiedzania naszej strony. 

Poprzedni artykułBaloise Belgium Tour 2021: Caleb Ewan zwycięzcą trzeciego etapu, Evenepoel nadal liderem
Następny artykułTour de Suisse 2021: Andreas Kron zwycięzcą szóstego etapu, Carapaz nadal liderem
Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. W kolarstwie szosowym urzeka ją estetyka tej dyscypliny stojąca w opozycji do cierpienia. Amatorsko jeździ na rowerze górskim i szosowym, przejeżdżając kilka tysięcy kilometrów rocznie.
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Mark
Mark

Wie ktoś może kiedy te mistrzostwa? W artykule nie ma tej daty