Polski Związek Kolarski (PZKol) opublikował na swojej oficjalnej stronie internetowej o kryteriach kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich, Mistrzostw Świata i Europy.

Igrzyska Olimpijskie Tokio

Kolarstwo szosowe kobiet:

Wyścig ze startu wspólnego

1. Zajęcie miejsca w pierwszej 20 przynajmniej w jednej edycji klasycznych zawodów szosowych World Tour rozgrywanych w terminie od 1 stycznia 2020 do 30 czerwca 2020 r.

2. Miejsce w pierwszej 10 mistrzostw świata 2019 w jeździe indywidualnej na czas.

3. Miejsce w pierwszej 50 klasyfikacji World Tour na dzień 30 czerwca 2020 r.

4. W przypadku wypełnienia ww. minimów przez większą lub mniejszą ilość zawodniczek niż ilość uzyskanych kwalifikacji UCI, wówczas ostateczną propozycję składu reprezentacji olimpijskiej przedstawia do zatwierdzenia Zarządowi PZKol trener kadry narodowej, po wcześniejszym jej zaopiniowaniu przez Dział szkolenia PZKol oraz komisję ds. kolarstwa szosowego kobiet.

Jazda indywidualna na czas

1. Zajęcie miejsca w pierwszej 10 szosowych mistrzostw świata 2019 w konkurencji jazdy indywidualnej na czas.

2. Jeśli pierwszego kryterium nie wypełni żadna zawodniczka, wówczas do jazdy indywidualnej na czas kwalifikację uzyska zawodniczka, która zdobędzie kwalifikację do wyścigu ze startu wspólnego i zajmie wyższe miejsce w mistrzostwach Polski 2020 w konkurencji jazdy indywidualnej na czas.

Trenerem kadry kobiet w kolarstwie szosowym jest Mariusz Mazur.

Kolarstwo szosowe mężczyzn:

Wyścig ze startu wspólnego

Lider

1. Zawodnik sklasyfikowany w rankingu World Tour na dzień 30 czerwca 2020r.

2. W przypadku sklasyfikowania w ranking World Tour więcej niż jednego zawodnika, wówczas selekcjoner reprezentacji spośród tych zawodników, proponuje jednego do zatwierdzenia Zarządowi PZKol, po wcześniejszym zaopiniowaniu przez Dział Szkolenia PZKol oraz komisję ds. kolarstwa szosowego mężczyzn.

Pomoc

1. Zawodnicy ścigający się w ekipach World Tour, ewentualnie zawodnicy ścigający się w innych ekipach sklasyfikowani w pierwszej setce rankingu Europe Tour. Spośród tych zawodników selekcjoner reprezentacji przedstawia propozycję zawodników do zatwierdzenia Zarządowi PZKol po wcześniejszym ich zaopiniowaniu przez Dział Szkolenia PZKol oraz komisję ds. kolarstwa szosowego mężczyzn.

2. Do reprezentacji olimpijskiej Zarząd PZKol może również zatwierdzić innych zawodników na wniosek selekcjonera reprezentacji, po wcześniejszym zaopiniowaniu ich przez Dział Szkolenia PZKol oraz komisję ds. kolarstwa szosowego mężczyzn.

Jazda indywidualna na czas

1. Zajęcie miejsca w pierwszej “10” szosowych mistrzostw świata 2019 w konkurencji jazdy indywidualnej na czas.

2. Jeśli pierwszego kryterium nie wypełni żaden zawodnik, wówczas do jazdy indywidualnej na czas kwalifikację uzyska zawodnik, który zdobył kwalifikację do wyścigu ze startu wspólnego i zajął wyższe miejsce w mistrzostwach Polski 2020 w konkurencji jazdy indywidualnej na czas.

Trenerem kadry mężczyzn w kolarstwie szosowym jest Piotr Wadecki.

Mistrzostwa Świata 2021

Kolarstwo szosowe kobiet:

Termin: 8-12.08.2021r. (Włochy) Kobiety
Elita Kobiet:
6 zawodniczek – start wspólny

2 zawodniczki – jazda indywidualna na czas
1. Mistrzyni Polski w jeździe indywidualnej na czas 2021
2. Trzy najwyżej sklasyfikowane zawodniczki w rankingu UCI na dzień 15.08.2021

3. Pozostałe zawodniczki na uzasadniony wniosek trenera kadry narodowej po pozytywnym zaopiniowaniu przez komisję ds. kolarstwa szosowego kobiet oraz Dział Szkolenia PZKol i zatwierdzeniu przez Zarząd PZKol.

Kolarstwo szosowe mężczyzn:

Termin: 8-12.08.2021r. (Włochy)

Mężczyźni
1. Mistrz Polski w jeździe indywidualnej na czas 2021
2. Dwóch najwyżej sklasyfikowanych zawodników w rankingu UCI na dzień 15.08.2021

3. Pozostali zawodnicy na uzasadniony wniosek trenera kadry narodowej po pozytywnym zaopiniowaniu przez komisję ds. kolarstwa szosowego kobiet oraz Dział Szkolenia PZKol i zatwierdzeniu przez Zarząd PZKol.

Mistrzostwa Świata 2021:

Kolarstwo szosowe kobiet:

Termin:19-26.09.2021r. (Belgia)
Elita Kobiet:
6 zawodniczek – start wspólny
2 zawodniczki – jazda indywidualna na czas
1. Mistrzyni Polski kat. elita w jeździe indywidualnej na czas 2021
2. Trzy najwyżej sklasyfikowane zawodniczki w szosowym UCI Rankingu na dzień 10.09.2021

3. Pozostałe zawodniczki na uzasadniony wniosek trenera kadry narodowej, po pozytywnym zaopiniowaniu przez komisję ds. kolarstwa szosowego kobiet oraz Dział Szkolenia PZKol i zatwierdzeniu przez Zarząd PZKol.

Kolarstwo szosowe mężczyzn:

Termin: 19-26.09.2021r. (Belgia)
Mężczyźni
1. Mistrz Polski kat. elita w jeździe indywidualnej na czas 2021
2. Dwóch najwyżej sklasyfikowanych zawodników szosowym UCI Rankingu na dzień 10.09.2021

3. Pozostali zawodnicy na uzasadniony wniosek trenera kadry narodowej, po pozytywnym zaopiniowaniu przez komisję ds. kolarstwa szosowego kobiet oraz Dział Szkolenia PZKol i zatwierdzeniu przez Zarząd PZKol.

 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments