fot. Instagram / Kasper Asgreen

Weekendy mają to do siebie, że choć długo wyczekiwane, są bardzo krótkie. Tak samo jest w przypadku tego otwierającego kolarską wiosnę. Rozpoczął się on wczoraj Omloop Het Nieuwsblad, a zakończy już dziś wyścigiem Kuurne-Bruksela-Kuurne – mniej prestiżowym i w teorii łatwiejszym, jednak równie interesującym. Jakie trudności czekają dziś kolarzy? Kto będzie liczył się w walce o pluszowego osła i zwycięstwo w wyścigu? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie poniżej.

Trasa

Jak sama nazwa wskazuje, wyścig Kuurne-Bruksela-Kuurne rozpocznie się i zakończy we flandryjskim mieście Kuurne. Po starcie kolarze udadzą się na wschód, gdzie po kilkunastu kilometrach pokonają pierwszy oznaczony podjazd – Tiegemberg (1 km; śr. 5,6%; max. 9%). Wzniesienie to jest rokrocznie największą trudnością w wyścigu E3 Saxo Bank Classic (wcześniej E3 BinckBank Classic). To właśnie na tej ściance w 2019 roku szansę na zwycięstwo w E3 stracił Oliver Naesen (AG2R Citroen Team), który otwarcie mówi, że za nią nie przepada. Z Belga zażartowali sobie organizatorzy wyścigu, którzy w protokole bezpieczeństwa poprosili pozostałych kolarzy, by na Tiegembergu zwolnili. Ma to dać czas Oliverowi Naesenowi na regenerację.

Po zjeździe z Tiegembergu zawodnicy będą musieli zmierzyć się w Volkegembergiem (1 km; śr. 5%; max. 12%) – pierwszym brukowanym podjazdem w tegorocznej edycji wyścigu. Następnie zawodnicy przejadą przez wzniesienia Boembeek (1,1 km; śr. 4,8%; max. 8,2%) oraz Boessanaarstraat (1,3 km; śr. 5,6%; max. 9%), które nie powinny mieć żadnego wpływu na rywalizację.

Sto kilometrów przed metą kolarzy czeka wymagający podjazd pod Mont Saint Laurent. Jest to ponad kilometrowa ścianka (średnio 7,8%), której nachylenie momentami aż 17%. Jakby tego było mało, jest to podjazd brukowany, przez co można zmęczyć tam zarówno sprinterów, jak i zawodników nie lubiących takiej nawierzchni. Po zjeździe z tego wzniesienia wcale nie będzie prościej.

Zawodnicy będą musieli pokonać dwa ciężkie, a do tego dość wąskie, podjazdy – La Houppe (1,9 km; śr. 4,8%; max. 10%) oraz Kanarieberg (1 km; 7,7% śr.; max. 14%). Oznacza to, że ważna będzie na nich nie tylko siła, ale także dobre ustawienie w peletonie. Najprawdopodobniej już tutaj zobaczymy pierwsze przyspieszenia. Nie będzie to koniec trudności – po zjeździe ze szczytu Kanariebergu kolarze wjadą do Ronse, gdzie najpierw zmierzą się z serią ciasnych zakrętów, a następnie rozpoczną wspinaczkę na brukowany Kruisberg (1,8 km; śr. 4,8%; max. 9%) i Hotond (1,5 km; śr. 3,1%; max. 7,5%).

Choć do mety pozostanie prawie 80 kilometrów, zawodnicy chcący liczyć się w walce o końcowy triumf muszą być czujni i jechać w czubie peletonu, by odpowiedzieć na ewentualne ataki na Kruisbergu. Przy wjeździe na bruk końcówka grupy znacznie zwalnia, co być może będą chciały wykorzystać silniejsze drużyny.

fot. Sporza

Akcje zaczepne i próby oderwania się od peletonu z pewnością pojawią się na trzech ostatnich podjazdach – Côte du Trieu (1,2 km; śr. 7%; max. 13%), Oude Kwaremont (2,2 km; śr. 4,2%; max. 11%) i Kluisberg (1,1 km; śr. 6%; max. 11%). Dojazd do pierwszego z nich jest bardzo wąski, przez co, jak w ubiegłym roku, może dojść tam do kraksy. Wtedy upadło tam kilku zawodników, w tym Gianni Moscon (INEOS Grenadiers). Włoch z niewiadomych przyczyn rzucił rowerem w rywala, za co został zdyskwalifikowany.

Na Côte du Trieu peleton wjedzie rozciągnięty, więc nawet jeśli nie zobaczymy żadnego znacznego przyspieszenia, podzieli się on na mniejsze grupki. Niektórym zawodnikom może zależeć na odjechaniu od dużej grupy, przez co na zjeździe możemy spodziewać się wysokiego tempa. Kolejną przeszkodą będzie legendarny Oude Kwaremont. Będzie to jedna z dłuższych wspinaczek w wyścigu i choć jej średnie nachylenie nie powala (4%), z pewnością da się we znaki kolarzom. Po pokonaniu tego podjazdu zawodnikom zostanie jeszcze Kluisberg (52,5 km przed metą).

Następnie teren będzie się wypłaszczał, lecz to jeszcze nie koniec zabawy, bowiem na 35 kilometrów do mety organizatorzy zaplanowali półkilometrowy sektor bruku (Beerbostraat). W ubiegłym roku oglądaliśmy tam kilka przyspieszeń, między innymi Jaspera Stuyvena (Trek-Segafredo) i Grega van Avermaeta (wtedy CCC Team), więc liczę na to, że w tym roku będzie podobnie. Po pokonaniu brukowanego odcinka kolarze pognają w stronę Kuurne. W przypadku zmiany warunków pogodowych (na razie prognozowany jest słaby wiatr) peleton lub mniejsza grupka może się podzielić. Niewykluczone są również ataki zawodników, którzy nie specjalizują się w sprincie.

Na 15 kilometrów do finiszu kolarze po raz pierwszy przetną linię mety. Później pokonają niezbyt skomplikowane okrążenie po okolicach, by następnie powrócić do centrum miasta. W końcówce zawodników nie czeka wiele trudności. Ostatni zakręt zlokalizowany jest na około 800 metrów do mety.

fot. procyclingstats.com

Pogoda

Warunki atmosferyczne nie będą przeszkadzały zawodnikom. Przez cały dzień będzie słonecznie, a temperatura będzie wynosiła około 10 stopni Celsjusza. Północno-wschodni wiatr również nie powinien sprawić kolarzom trudności – jego prędkość będzie oscylowała w okolicach 15 km/h.

Możliwe scenariusze rozegrania wyścigu

Biorąc pod uwagę fakt, że ostatnie kilkadziesiąt kilometrów wyścigu jest płaskie, skłaniam się ku tezie, że Kuurne-Bruksela-Kuurne zakończy się finiszem z peletonu. Wcale jednak nie musi tak się stać. Możliwe są liczne ataki na ściankach, szczególnie na Côte du Trieu oraz Oude Kwaremont. W ubiegłym roku zawodnicy pokazali też, że na płaskim również da się zaatakować, więc nawet jeśli dojdzie do grupowego sprintu, końcówka nie musi być nudna. Przy odrobinie szczęścia losy zwycięstwa mogą rozstrzygnąć się między kolarzami, którzy oderwą się od grupy na Beerbostraat.

Kto będzie liczył się w walce o pluszowego osła?

Dlaczego osioł? Od lat zwycięzca wyścigu w nagrodę otrzymuje maskotkę osła, ponieważ mieszkańcy Kuurne przezywani są właśnie nazwą tego zwierzęcia. Kto zatem sięgnie po pluszaka? Choć Kuurne-Bruksela-Kuurne jest wyścigiem rangi 1.Pro, wielu kolarzy chciałoby mieć go w swoim palmares. Pretendentów do triumfu w Kuurne jest kilkudziesięciu, co zwiastuje bardzo ciekawe ściganie.

Patrząc na listę startową ciężko jest wskazać najlepszą ekipę. Gdyby nie fatalny występ w Omloop Het Nieuwsblad, wybór padłby z pewnością na Trek-Segafredo. Pomimo tego, że wczorajszy wyścig nie poszedł po ich myśli nie należy ich skreślać. W końcu Jasper Stuyven i Mads Pedersen to jedni z lepszych klasykowców, a dodatkowo, na wypadek sprintu i słabszej dyspozycji wymienionej dwójki, w odwodzi pozostaje jeszcze szybki Edward Theuns.

Mocny może być również Team DSM. Niemieckiej drużynie przewodzić będą Tiesj Benoot, Soren Kragh Andersen oraz Nils Eekhoff, którzy będą liczyli na samotny dojazd do mety. Gdyby jednak doszło do finiszu z peletonu, mogą liczyć na Maxa Kantera. Należy też zwrócić uwagę na UAE-Team Emirates oraz AG2R Citroen Team. Ekipa z Bliskiego Wschodu, podobnie jak wczoraj, pojedzie na Matteo Trentina i Alexandra Kristoffa. Obaj zawodnicy mogą zarówno wygrać finisz z małej grupy, jak i z peletonu. Francuska formacja wystawiła na ten wyścig wspomnianego już wcześniej Olivera Naesena oraz aktywnego wczoraj Grega van Avermaeta, którym może zależeć na rozerwaniu grupy. Co prawda mają w swoim składzie szybkiego Marca Sarreau, ale raczej nie jest to zawodnik, który może powalczyć o zwycięstwo.

Kart nie będzie rozdawał raczej Deceuninck – Quick Step. Biorąc pod uwagę wczorajszy upadek Zdenka Stybara liderami ekipy powinni być Kasper Asgreen i Yves Lampaert. Z dobrej strony może pokazać się też szybki Jannik Steimle. Oprócz nich w barwach ekipy Patricka Lefevere’a pojedzie jeszcze pechowy Alvaro Jose Hodeg, który postara się wytrzymać podjazdy, by móc powalczyć w finiszu z dużej grupy.

Ciekawie może pojechać drużyna INEOS Grenadiers. Ma ona w swoim składzie pięciu silnych zawodników – Ethana Haytera (na finisz z peletonu), Gianniego Moscona, Toma Pidcocka, Owaina Doulla oraz Jhonatana Narvaeza. Moscon i Pidcock jechali wczoraj bardzo aktywnie, natomiast Doull i Narvaez utrzymywali się na podjazdach wysoko w peletonie. Młodzież z brytyjskiej ekipy wspierać będzie doświadczony Michał Gołaś.

Jednym z głównych faworytów wyścigu będzie Christophe Laporte z Cofidis, Solutions Credits. Podobnie jak Kristoff czy Trentin, może on zabrać się do jednej z akcji, ale także wysoko zafiniszować z dużej grupy. W drużynie Cofidis pojedzie też Szymon Sajnok. Ciekawi mnie, jak zaprezentuje się inna francuska formacja – Groupama – FDJ. Włodarze ekipy wysłali na Kuurne-Bruksela-Kuurne swojego najlepszego sprintera – Arnaud Demare’a, ale w składzie znaleźli się też aktywni wczoraj Kevin Geniets i Stefan Kueng.

Poza wymienionymi kolarzami warto zwrócić uwagę między innymi na Rudy’ego Barbier (Israel Start-Up Nation), Nilsa Politta, Jordiego Meeusa (BORA-hansgrohe), Johna Degenkolba, Tima Wellensa, Floriana Vermeerscha (Lotto Soudal), Sonny’ego Colbrellego, Dylana Teunsa (Bahrain – Victorious), Danny’ego van Poppela (Intermarche-Wanty-Gobert Materiaux), Michaela Gogla, Łukasza Wiśniowskiego (Team Qhubeka ASSOS) i Alexa Aranburu (Astana – Premier Tech). W wyścigu weźmie też udział Maciej Bodnar (BORA-hansgrohe).

W Kuurne-Bruksela-Kuurne wystartuje też Mathieu van der Poel (Alpecin-Fenix). W przypadku finiszu z peletonu będzie on najprawdopodobniej rozprowadzał Tima Merliera, ale nie oznacza to, że nie będzie on szukał swoich szans we wcześniejszej części wyścigu. Atak Holendra na jednej ze ścianek może całkowicie porwać peleton, więc nie mogę doczekać się tego, co dziś pokaże.

Oprócz Alpecin-Fenix w Kuurne-Bruksela-Kuurne zobaczymy 7 ekip ProTeams. Francuskie drużyny – B&B Hotels p/b KTM, Team Arkea Samsic i Team Total Direct Energie – będą raczej liczyły na finisz z dużej grupy. W swoich składach mają odpowiednio Bryana Coquarda (B&B), Amaury’ego Capiot (Arkea), Edvalda Boassona Hagena i Niccolo Bonifazio (Total). Dodatkowo w Team Total Direct Energie pojadą Anthony Turgis i Dries Van Gestel.

Ciekawi mnie postawa kolarzy Uno-X Pro Cycling Team. Liderem norweskiej ekipy najprawdopodobniej będzie Markus Hoelgaard, który ma za sobą bardzo udany sezon. Dobrze jechał między innymi w Skoda-Tour de Luxembourg, gdzie ścianek, podobnych do tych w Belgii, nie brakowało. W składzie na belgijski klasyk znalazł się też szybki Kristoffer Halvorsen, który ostatni start zanotował… w ubiegłorocznej edycji Kuurne-Bruksela-Kuurne. Nie wiadomo, w jakiej aktualnie jest formie, jednak moim zdaniem może on zaskoczyć i w przypadku finiszu z dużej grupy zameldować się nawet w czołowej dziesiątce.

Po bardzo dobrej jeździe w Omloop Het Nieuwsblad, a także we francuskich wyścigach, nie mogę się doczekać występu Arjena Livynsa. Młody Belg z Bingoal – WB pokazał wczoraj, że potrafi zabrać się w odjazd z najlepszymi przez co znajduje się w szerokim gronie faworytów Kuurne-Bruksela-Kuurne. W barwach belgijskiej formacji wystartuje też Stanisław Aniołkowski, który – biorąc pod uwagę formę Livynsa – będzie raczej pełnił rolę pomocnika.

Na starcie belgijskiego wyścigu stanie też Jakub Mareczko. To, czy będzie miał szansę zafiniszować, będzie zależało oczywiście od jego dyspozycji, ale także od tempa wyścigu. Jeśli będzie ono wysokie, podobnie jak inni sprinterzy, może on nie utrzymać się w jednej z czołowych grup, jednak w przypadku braku licznych przyspieszeń może on pokusić się o dobry wynik. Pomagać Mareczce będzie Kamil Gradek, dla którego będzie to pierwszy start w barwach ekipy Vini Zabu.

Mój typ

Liczę dziś na finisz z dużej grupy, w którym stawiam na Arnaud Demare’a. Gdyby jednak do mety miała dojechać kilkuosobowa grupka lub też samotny uciekinier, typowałbym na Sorena Kragha Andersena.

Transmisję z Kuurne-Bruksela-Kuurne będzie można śledzić od 14:45 na antenie Eurosport 2

Wszystkie oznaczone przez organizatorów podjazdy, wraz z parametrami, znajdziecie poniżej (pogrubione są brukowane ścianki)

Nr Nazwa Długość Średnie

nachylenie

Maksymalne nachylenie Odległość od mety
1. Tiegemberg 1 km 5,6% 9% 180,5 km
2. Volkegemberg 1 km 5% 12% 163 km
3. Boembeek 1,1 km 4,8% 8,2% 141 km
4. Boessanaarstraat 1,3 km 5,6% 9% 123,5 km
5. Mont Saint Laurent 1,3 km 7,8% 17% 106 km
6. La Houppe 1,9 km 4,8% 10% 91,5 km
7. Kanarieberg 1 km 7,7% 14% 86 km
8. Kruisberg 1,8 km 4,8% 9% 78,5 km
9. Hotond 1,5 km 3,1% 7,5% 77 km
10. Côte du Trieu 1,2 km 7% 13% 69 km
11. Oude Kwaremont 2,2 km 4,2% 11% 59 km
12. Kluisberg 1,1 km 6% 11% 52,5 km

 

 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments