fot. Bettini Photo

Phil Bauhaus z Bahrain-Victorious wygrał ostatni etap Tour de la Provence. Cały wyścig padł łupem Ivana Ramiro Sosy.

Po wczorajszych emocjach, dziś czekał na nas nieco spokojniejszy etap. Jego trasa była  dość mocno pofałdowana, jednak ostatnia górska premia znajdowała się na 36. kilometrze przed metą, a kolejne trudności nie były na tyle duże, by móc doprowadzić do rozbicia dużej grupy. Można się było spodziewać, że do walki o etapowe zwycięstwo przystąpią sprinterzy.

Początek etapu był bardzo emocjonujący. Nie tylko ze względu na próby zabrania się w ucieczkę, które podejmowali m.in. Stephano Rossetto i Romain Combaud, a także ze względu na… walkę o wysokie miejsce w klasyfikacji generalnej. Po raz kolejny w tym wyścigu olbrzymią wolę walki pokazał Julian Alaphilippe, który jako pierwszy wjechał na lotną premię, umiejscowioną na 17. kilometrze lotną premię, dzięki czemu zgarnął bonifikatę czasową i wyprzedził w wirtualnej “generalce” Egana Bernala.

Później do gry wkroczyli uciekinierzy. Tym razem z przodu uformowała się czwórka w składzie: Jeremy Leveau (Xelliss), Tony Gallopin (AG2R Citroen) Lluís Mas (Movistar) oraz Andreas Leknessund (DSM). Czwórka dość szybko wywalczyła sobie dużą przewagę nad resztą stawki i na nieco ponad 100 kilometrów przed metą wynosiła już ponad 4,5 minuty. Później nieco spadła – na 50 kilometrów przed metą wynosiła już niecałe dwie minuty, ale mimo to uciekinierom jeszcze długo udało się utrzymać na czele, ponieważ peleton dość niespiesznie zbierał się do tego, by ich dogonić.

Walczyli do końca, choć przez ostatnich 10 kilometrów wydawało się, że główna grupa ma ich na widelcu, to oni wciąż byli z przodu. Dopiero na dwa kilometry przed metą musieli ustąpić pola grupom sprinterskim, które nie miały już czasu, na utworzenie typowych pociągów.

Jednak Deceuninck zdołał stanąć na wysokości zadania – mocna praca niesamowitego Alaphilippe’a i Zdenka Stybara sprawiła, że Davide Ballerini miał wszystko, by powalczyć o swoje trzecie w tej edycji wyścigu zwycięstwo. Mimo to nie wszystko poszło po myśli Włocha – choć w odpowiednim momencie rozpoczął sprint, to na ostatnich centymetrach przed kreską dał się wyprzedzić Philowi Bauhausowi, który tym samym, po raz pierwszy w tym roku, mógł na mecie podnieść ręce w geście zwycięstwa.

Wyniki czwartego etapu:

1 Phil Bauhaus (Ger) Bahrain Victorious 3:47:01
2 Davide Ballerini (Ita) Deceuninck-QuickStep
3 Nacer Bouhanni (Fra) Team Arkea-Samsic
4 Matteo Moschetti (Ita) Trek-Segafredo
5 John Degenkolb (Ger) Lotto Soudal
6 Bryan Coquard (Fra) B&B Hotels p/b KTM
7 Matthew Walls (GBr) Bora-Hansgrohe
8 Niccolò Bonifazio (Ita) Total Direct Energie
9 Eduard-Michael Grosu (Rom) Delko
10 Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates
11 Zdenek Stybar (Cze) Deceuninck-QuickStep
12 Emiel Vermeulen (Bel) Xelliss-Roubaix Lille Metropole
13 Piet Allegaert (Bel) Cofidis
14 Romain Cardis (Fra) St Michel-Auber 93 0:00:04
15 Patrick Konrad (Aut) Bora-Hansgrohe
16 Matteo Jorgenson (USA) Movistar Team
17 Julian Alaphilippe (Fra) Deceuninck-QuickStep
18 Clement Venturini (Fra) AG2R Citroën Team
19 Emils Liepins (Lat) Trek-Segafredo
20 Wouter Poels (Ned) Bahrain Victorious
21 Fabien Grellier (Fra) Total Direct Energie
22 Gianni Moscon (Ita) Ineos Grenadiers
23 Jack Haig (Aus) Bahrain Victorious
24 Ivan Ramiro Sosa Cuervo (Col) Ineos Grenadiers
25 Aleksandr Vlasov (Rus) Astana-Premier Tech
26 Egan Bernal Gomez (Col) Ineos Grenadiers
27 Max Kanter (Ger) Team DSM
28 Warren Barguil (Fra) Team Arkea-Samsic
29 Connor Swift (GBr) Team Arkea-Samsic
30 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo
31 Aurélien Paret Peintre (Fra) AG2R Citroën Team
32 Biniam Girmay (Eri) Delko
33 Jesus Herrada (Spa) Cofidis
34 Mauri Vansevenant (Bel) Deceuninck-QuickStep
35 Andreas Leknessund (Nor) Team DSM
36 Tony Hurel (Fra) St Michel-Auber 93
37 Gorka Izagirre Insausti (Spa) Astana-Premier Tech
38 Ramon Sinkeldam (Ned) Groupama-FDJ
39 Giulio Ciccone (Ita) Trek-Segafredo
40 Miles Scotson (Aus) Groupama-FDJ 0:00:11
41 Nicola Bagioli (Ita) B&B Hotels p/b KTM
42 Jonathan Hivert (Fra) B&B Hotels p/b KTM
43 Jasha Sütterlin (Ger) Team DSM
44 Carlos Rodriguez Cano (Spa) Ineos Grenadiers
45 Jose Manuel Diaz Gallego (Spa) Delko
46 Alexis Vuillermoz (Fra) Total Direct Energie
47 Ben Swift (GBr) Ineos Grenadiers
48 Mauro Schmid (Swi) Team Qhubeka Assos
49 Maxime Bouet (Fra) Team Arkea-Samsic
50 Clément Russo (Fra) Team Arkea-Samsic
51 Luis Mas Bonet (Spa) Movistar Team
52 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana-Premier Tech
53 Mathias De Witte (Bel) Xelliss-Roubaix Lille Metropole
54 Dylan Teuns (Bel) Bahrain Victorious
55 Connor Brown (NZl) Team Qhubeka Assos
56 Ben O’Connor (Aus) AG2R Citroën Team
57 Sander Armee (Bel) Team Qhubeka Assos
58 Kilian Frankiny (Swi) Team Qhubeka Assos
59 Florian Vermeersch (Bel) Lotto Soudal
60 Heinrich Haussler (Aus) Bahrain Victorious
61 Geoffrey Bouchard (Fra) AG2R Citroën Team
62 Laurens De Plus (Bel) Ineos Grenadiers
63 Matteo Trentin (Ita) UAE Team Emirates
64 Jens Debusschere (Bel) B&B Hotels p/b KTM
65 Alex Aranburu Deba (Spa) Astana-Premier Tech
66 Stefano Oldani (Ita) Lotto Soudal
67 Louis Louvet (Fra) St Michel-Auber 93
68 Fabio Aru (Ita) Team Qhubeka Assos
69 Yoann Paillot (Fra) St Michel-Auber 93
70 Romain Combaud (Fra) Team DSM
71 Rudy Molard (Fra) Groupama-FDJ
72 Nicholas Dlamini (RSA) Team Qhubeka Assos
73 Michael Schär (Swi) AG2R Citroën Team
74 Anthony Delaplace (Fra) Team Arkea-Samsic
75 Franck Bonnamour (Fra) B&B Hotels p/b KTM
76 Valerio Conti (Ita) UAE Team Emirates 0:00:19
77 Omar Fraile Matarranz (Spa) Astana-Premier Tech
78 Samuel Leroux (Fra) Xelliss-Roubaix Lille Metropole
79 Filippo Conca (Ita) Lotto Soudal
80 Fred Wright (GBr) Bahrain Victorious
81 Andres Camilo Ardila Ordoñez (Col) UAE Team Emirates
82 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team
83 Mark Donovan (GBr) Team DSM
84 Victor De La Parte (Spa) Total Direct Energie
85 Philippe Gilbert (Bel) Lotto Soudal
86 Maxime Urruty (Fra) Xelliss-Roubaix Lille Metropole
87 Damien Gaudin (Fra) Total Direct Energie
88 Stéphane Rossetto (Fra) St Michel-Auber 93
89 Adrien Guillonnet (Fra) St Michel-Auber 93
90 Ion Izaguirre Insausti (Spa) Astana-Premier Tech
91 Alessandro Covi (Ita) UAE Team Emirates
92 Thomas Champion (Fra) Cofidis
93 Sven Erik Bystrøm (Nor) UAE Team Emirates
94 Karel Vacek (Cze) Team Qhubeka Assos 0:00:27
95 Thomas Boudat (Fra) Team Arkea-Samsic 0:00:29
96 Yves Lampaert (Bel) Deceuninck-QuickStep 0:00:31
97 Jacopo Guarnieri (Ita) Groupama-FDJ 0:00:33
98 Baptiste Bleier (Fra) St Michel-Auber 93 0:00:36
99 Cyril Lemoine (Fra) B&B Hotels p/b KTM
100 Rémi Cavagna (Fra) Deceuninck-QuickStep
101 Frederik Frison (Bel) Lotto Soudal
102 Gino Mäder (Swi) Bahrain Victorious 0:00:46
103 Ide Schelling (Ned) Bora-Hansgrohe
104 Jérémy Leveau (Fra) Xelliss-Roubaix Lille Metropole 0:00:51
105 Nicolas Edet (Fra) Cofidis
106 Tony Gallopin (Fra) AG2R Citroën Team
107 Jose Herrada (Spa) Cofidis
108 Frederik Wandahl (Den) Bora-Hansgrohe
109 Sergio Samitier Samitier (Spa) Movistar Team
110 Kasper Asgreen (Den) Deceuninck-QuickStep
111 Abner González Rivera (PuR) Movistar Team
112 Carlos Verona Quintanilla (Spa) Movistar Team
113 Delio Fernandez Cruz (Spa) Delko
114 Matteo Fabbro (Ita) Bora-Hansgrohe
115 Felix Grossschartner (Aut) Bora-Hansgrohe
116 Jerome Cousin (Fra) Total Direct Energie
117 Enric Mas Nicolau (Spa) Movistar Team
118 Harold Tejada Canacue (Col) Astana-Premier Tech
119 Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo
120 Koen de Kort (Ned) Trek-Segafredo
121 Niklas Eg (Den) Trek-Segafredo
122 Giovanni Aleotti (Ita) Bora-Hansgrohe
123 Edward Dunbar (Irl) Ineos Grenadiers
124 Nicolas Roche (Irl) Team DSM
125 Vegard Stake Laengen (Nor) UAE Team Emirates 0:01:09
126 Arnaud Demare (Fra) Groupama-FDJ
127 Szymon Sajnok (Pol) Cofidis
128 Ruben Fernandez (Spa) Cofidis
129 Julien Trarieux (Fra) Delko
130 Julien Simon (Fra) Total Direct Energie
131 Ignatas Konovalovas (Ltu) Groupama-FDJ 0:01:15
132 Niklas Märkl (Ger) Team DSM 0:03:13
133 Clément Davy (Fra) Groupama-FDJ 0:05:32
134 Jérémy Lecroq (Fra) B&B Hotels p/b KTM 0:07:24

Klasyfikacja generalna:

1 Ivan Ramiro Sosa Cuervo (Col) Ineos Grenadiers 17:00:17
2 Julian Alaphilippe (Fra) Deceuninck-QuickStep 0:00:18
3 Egan Bernal Gomez (Col) Ineos Grenadiers 0:00:19
4 Wouter Poels (Ned) Bahrain Victorious 0:00:39
5 Patrick Konrad (Aut) Bora-Hansgrohe 0:00:57
6 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo
7 Jack Haig (Aus) Bahrain Victorious 0:00:58
8 Mauri Vansevenant (Bel) Deceuninck-QuickStep
9 Jesus Herrada (Spa) Cofidis
10 Aleksandr Vlasov (Rus) Astana-Premier Tech
11 Giulio Ciccone (Ita) Trek-Segafredo 0:01:11
12 Aurélien Paret Peintre (Fra) AG2R Citroën Team 0:01:28
13 Warren Barguil (Fra) Team Arkea-Samsic
14 Matteo Jorgenson (USA) Movistar Team
15 Dylan Teuns (Bel) Bahrain Victorious 0:02:00
16 Ben O’Connor (Aus) AG2R Citroën Team 0:02:18
17 Carlos Rodriguez Cano (Spa) Ineos Grenadiers
18 Fabio Aru (Ita) Team Qhubeka Assos
19 Ruben Fernandez (Spa) Cofidis 0:02:29
20 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana-Premier Tech 0:02:39
21 Jose Manuel Diaz Gallego (Spa) Delko
22 Kilian Frankiny (Swi) Team Qhubeka Assos 0:03:06
23 Rudy Molard (Fra) Groupama-FDJ 0:03:42
24 Romain Combaud (Fra) Team DSM
25 Matteo Fabbro (Ita) Bora-Hansgrohe 0:03:44
26 Ide Schelling (Ned) Bora-Hansgrohe 0:03:52
27 Geoffrey Bouchard (Fra) AG2R Citroën Team 0:03:54
28 Alexis Vuillermoz (Fra) Total Direct Energie 0:04:08
29 Sander Armee (Bel) Team Qhubeka Assos
30 Ion Izaguirre Insausti (Spa) Astana-Premier Tech 0:04:13
31 Gorka Izagirre Insausti (Spa) Astana-Premier Tech 0:04:22
32 Abner González Rivera (PuR) Movistar Team 0:04:26
33 Jonathan Hivert (Fra) B&B Hotels p/b KTM 0:04:47
34 Stefano Oldani (Ita) Lotto Soudal 0:04:52
35 Laurens De Plus (Bel) Ineos Grenadiers 0:04:55
36 Maxime Bouet (Fra) Team Arkea-Samsic 0:04:56
37 Harold Tejada Canacue (Col) Astana-Premier Tech 0:05:20
38 Andres Camilo Ardila Ordoñez (Col) UAE Team Emirates 0:05:30
39 Giovanni Aleotti (Ita) Bora-Hansgrohe 0:05:46
40 Luis Mas Bonet (Spa) Movistar Team 0:05:53
41 Victor De La Parte (Spa) Total Direct Energie 0:06:09
42 Stéphane Rossetto (Fra) St Michel-Auber 93 0:06:11
43 Sergio Samitier Samitier (Spa) Movistar Team 0:06:51
44 Tony Gallopin (Fra) AG2R Citroën Team 0:07:34
45 Gino Mäder (Swi) Bahrain Victorious 0:08:03
46 Carlos Verona Quintanilla (Spa) Movistar Team 0:08:28
47 Mathias De Witte (Bel) Xelliss-Roubaix Lille Metropole 0:08:48
48 Philippe Gilbert (Bel) Lotto Soudal 0:09:27
49 Valerio Conti (Ita) UAE Team Emirates 0:09:56
50 Mark Donovan (GBr) Team DSM 0:10:10
51 Vegard Stake Laengen (Nor) UAE Team Emirates 0:10:16
52 Jose Herrada (Spa) Cofidis 0:10:24
53 Gianni Moscon (Ita) Ineos Grenadiers 0:10:32
54 Ben Swift (GBr) Ineos Grenadiers 0:10:33
55 Miles Scotson (Aus) Groupama-FDJ
56 Franck Bonnamour (Fra) B&B Hotels p/b KTM 0:10:36
57 Anthony Delaplace (Fra) Team Arkea-Samsic 0:10:49
58 Mauro Schmid (Swi) Team Qhubeka Assos 0:10:58
59 Heinrich Haussler (Aus) Bahrain Victorious 0:11:17
60 Felix Grossschartner (Aut) Bora-Hansgrohe 0:11:24
61 Alessandro Covi (Ita) UAE Team Emirates 0:11:34
62 Florian Vermeersch (Bel) Lotto Soudal 0:12:10
63 Connor Swift (GBr) Team Arkea-Samsic 0:12:24
64 Julien Simon (Fra) Total Direct Energie
65 Nicolas Edet (Fra) Cofidis 0:12:27
66 Jérémy Leveau (Fra) Xelliss-Roubaix Lille Metropole 0:12:42
67 Adrien Guillonnet (Fra) St Michel-Auber 93 0:12:44
68 Omar Fraile Matarranz (Spa) Astana-Premier Tech 0:12:56
69 Edward Dunbar (Irl) Ineos Grenadiers 0:13:18
70 Sven Erik Bystrøm (Nor) UAE Team Emirates 0:13:31
71 Frederik Frison (Bel) Lotto Soudal 0:13:47
72 Nicolas Roche (Irl) Team DSM 0:13:49
73 Fred Wright (GBr) Bahrain Victorious 0:14:02
74 Bryan Coquard (Fra) B&B Hotels p/b KTM 0:14:20
75 Clement Venturini (Fra) AG2R Citroën Team 0:14:25
76 Fabien Grellier (Fra) Total Direct Energie 0:14:26
77 Zdenek Stybar (Cze) Deceuninck-QuickStep 0:14:50
78 Davide Ballerini (Ita) Deceuninck-QuickStep 0:14:56
79 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team 0:14:59
80 Matteo Trentin (Ita) UAE Team Emirates 0:15:23
81 Michael Schär (Swi) AG2R Citroën Team 0:15:35
82 Julien Trarieux (Fra) Delko 0:15:52
83 Nicola Bagioli (Ita) B&B Hotels p/b KTM 0:16:09
84 Romain Cardis (Fra) St Michel-Auber 93 0:16:11
85 Enric Mas Nicolau (Spa) Movistar Team
86 Yoann Paillot (Fra) St Michel-Auber 93 0:16:17
87 Piet Allegaert (Bel) Cofidis 0:17:05
88 Nacer Bouhanni (Fra) Team Arkea-Samsic 0:17:07
89 John Degenkolb (Ger) Lotto Soudal 0:17:15
90 Andreas Leknessund (Nor) Team DSM 0:18:00
91 Koen de Kort (Ned) Trek-Segafredo 0:18:14
92 Matthew Walls (GBr) Bora-Hansgrohe 0:18:52
93 Nicholas Dlamini (RSA) Team Qhubeka Assos 0:19:15
94 Rémi Cavagna (Fra) Deceuninck-QuickStep
95 Thomas Boudat (Fra) Team Arkea-Samsic 0:19:28
96 Alex Aranburu Deba (Spa) Astana-Premier Tech 0:21:14
97 Karel Vacek (Cze) Team Qhubeka Assos 0:21:17
98 Thomas Champion (Fra) Cofidis 0:21:40
99 Max Kanter (Ger) Team DSM 0:21:54
100 Cyril Lemoine (Fra) B&B Hotels p/b KTM 0:22:07
101 Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates 0:22:35
102 Niccolò Bonifazio (Ita) Total Direct Energie 0:22:44
103 Jacopo Guarnieri (Ita) Groupama-FDJ 0:23:53
104 Szymon Sajnok (Pol) Cofidis 0:24:18
105 Damien Gaudin (Fra) Total Direct Energie 0:24:38
106 Maxime Urruty (Fra) Xelliss-Roubaix Lille Metropole 0:24:55
107 Clément Russo (Fra) Team Arkea-Samsic 0:25:03
108 Filippo Conca (Ita) Lotto Soudal 0:25:04
109 Kasper Asgreen (Den) Deceuninck-QuickStep 0:25:37
110 Samuel Leroux (Fra) Xelliss-Roubaix Lille Metropole 0:26:11
111 Phil Bauhaus (Ger) Bahrain Victorious 0:26:18
112 Delio Fernandez Cruz (Spa) Delko 0:26:45
113 Yves Lampaert (Bel) Deceuninck-QuickStep 0:28:09
114 Jens Debusschere (Bel) B&B Hotels p/b KTM 0:28:53
115 Frederik Wandahl (Den) Bora-Hansgrohe 0:29:05
116 Connor Brown (NZl) Team Qhubeka Assos 0:29:18
117 Emiel Vermeulen (Bel) Xelliss-Roubaix Lille Metropole 0:29:52
118 Biniam Girmay (Eri) Delko 0:30:50
119 Eduard-Michael Grosu (Rom) Delko 0:31:17
120 Arnaud Demare (Fra) Groupama-FDJ 0:31:34
121 Matteo Moschetti (Ita) Trek-Segafredo 0:31:40
122 Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo 0:32:03
123 Louis Louvet (Fra) St Michel-Auber 93 0:32:25
124 Baptiste Bleier (Fra) St Michel-Auber 93 0:32:42
125 Ignatas Konovalovas (Ltu) Groupama-FDJ 0:32:55
126 Jasha Sütterlin (Ger) Team DSM 0:33:36
127 Ramon Sinkeldam (Ned) Groupama-FDJ 0:33:44
128 Emils Liepins (Lat) Trek-Segafredo 0:34:34
129 Niklas Eg (Den) Trek-Segafredo 0:35:24
130 Tony Hurel (Fra) St Michel-Auber 93 0:36:02
131 Jerome Cousin (Fra) Total Direct Energie 0:37:20
132 Clément Davy (Fra) Groupama-FDJ 0:39:10
133 Niklas Märkl (Ger) Team DSM 0:40:33