W Finlandii z początkiem grudnia wystartowała nowa kampania „Premia za złom”. Finowie swoje 10-letnie samochody i starsze mogą oddać na złom i otrzymać nawet do 1000 euro premii na zakup elektrycznego roweru.

Fińska Agencja Transportu i Łączności (Traficom) podsumowała pierwsze tygodnie wspomnianej kampanii. W pierwszej połowie grudnia wpłynęło do rozpatrzenia około setki wniosków w tej sprawie, a około połowa z nich dotyczyła uzyskania premii na rower elektryczny. Matti Kurth z departamentu opłat drogowych w rozmowie z PAP powiedział, że jest to pierwszy raz w historii kraju ze stolicą w Helsinkach, gdy programem wspierającym rozwój elektromobilności zostały objęte, także elektryczne rowery.

Jest to pierwszy raz, kiedy w ramach tego rodzaju kampanii państwową dopłatą objęty jest zakup rowerów elektrycznych

– mówił PAP Matti Kurth.

Oczywiście wspomniana akcja „Premia za złom” nie tyczy się wyłącznie rowerów elektrycznych. Swoje starsze samochody Finowie mogą wymienić na premię do długookresowego biletu komunikacji publicznej lub do wymiany samochodu na model hybrydowy, bądź też elektryczny. W ostatnim z wymienionych przypadków dopłata może wynieść nawet 2000 euro. Kto wie może za kilka – kilkanaście lat podobna inicjatywa pojawi się, również w Polsce.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments