fot. ASO / Alex Broadway

Zwycięzca wyścigu Vuelta a España oraz drugi kolarz Tour de France Primož Roglič (Jumbo-Visma) zdobył prestiżową nagrodę Vélo d’Or, którą można porównać do Złotej Piłki. Tymczasem Julian Alaphilippe (Deceuninck-Quick Step) otrzymał Złoty Rower dla najlepszego kolarza we Francji. 

Nagroda Vélo d’Or powstała w 1992 roku i jest przyznawana przez francuski magazyn „Vélo”. Zwycięzca wyłaniany jest w głosowaniu, w którym bierze udział międzynarodowe grono dziennikarzy. To zazwyczaj kolarz, który przez cały sezon zdobywał sukcesy i prezentował równą i wysoką formę. Pełna lista tegorocznych wyników zostanie opublikowana w grudniowym wydaniu gazety, które ukaże się w najbliższy piątek.

W wywiadzie dla dziennika „L’Equipe”, Primož Roglič przyznał, że czuje się bardzo wyróżniony i zadowolony z powodu otrzymania Złotego Roweru.

– Przejrzałem listę poprzednich zwycięzców i wiem, że jest to bardzo ważna nagroda. Chciałbym skorzystać z możliwości i bardzo podziękować wszystkim, którzy na mnie głosowali. Wiem, że w jury znajdują się dziennikarze z całego świata, dlatego ta nagroda jest dla mnie wielkim zaszczytem

– powiedział Primož Roglič, który na listę zwycięstw w tym sezonie oprócz hiszpańskiej Vuelty, wpisał również między innymi triumf w monumencie Liége-Bastogne-Liége.

Tymczasem zdobywca Vélo d’Or za ubiegły rok Julian Alaphilippe musi się zadowolić wyróżnieniem czyniącym z niego najlepszego kolarza „tylko” we Francji. Mistrz świata powiedział, że Słoweniec zasłużył w tym roku na to wyróżnienie.

– Primož Roglič zdecydowanie zasługuje w tym roku na tę nagrodę. W ubiegłym roku miałem naprawdę wielki, wielki sezon. W tym roku logiczne jest, aby to właśnie on zwyciężył. Zdobycie Złotego Roweru we Francji czyni mnie bardzo szczęśliwym. Miło jest wiedzieć, że moje wyniki nie przeszły niezauważone i po raz kolejny zostałem najlepszym kolarzem we Francji. Ten sezon był wyjątkowy, z dużą ilością wyzwań, ale zdołałem osiągnąć kilka sukcesów i mogę być zadowolony. Mistrzostwo świata zdobyte w Imoli jest oczywiście wisienką na torcie. Tęczowa koszulka jest najpiękniejszą koszulką na świecie i możliwość noszenia jej w kilku wyścigach przed zakończeniem sezonu przyniosło mi wielki zaszczyt. To daje mi wielką motywację przed kolejnym sezonem

– powiedział Julian Alaphilippe.

Poza zdobyciem tytułu mistrza świata, Alaphilippe wygrał również etap w Tour de France i przez trzy dni nosił żółtą koszulkę lidera. Zwyciężył też w Brabanckiej Strzale.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments